Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (1238 entries)

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for archives require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
it: Le impostazioni di aspetto social degli archivi hanno bisogno dei metadati Open Graph (che al momento sono disabilitati). Puoi abilitarli nelle impostazioni %1$s‘Social’ della scheda ‘Facebook’%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for taxonomies require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
it: Le impostazioni di aspetto social delle tassonomie hanno bisogno dei metadati Open Graph (che al momento sono disabilitati). Puoi abilitarli nelle impostazioni %1$s‘Social’ della scheda ‘Facebook’%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for content types require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
it: Le impostazioni di aspetto social dei tipi di contenuto hanno bisogno dei metadati Open Graph (che al momento sono disabilitati). Puoi abilitarli nelle impostazioni %1$s‘Social’ della scheda ‘Facebook’%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social appearance settings for your homepage require Open Graph metadata (which is currently disabled). You can enable this in the %1$s‘Social’ settings under the ‘Facebook’ tab%2$s.
it: Le impostazioni di aspetto social della tua homepage hanno bisogno dei metadati Open Graph (che al momento sono disabilitati). Puoi abilitarli nelle impostazioni %1$s‘Social’ della scheda ‘Facebook’%2$s.

en: Default image
it: Immagine predefinita

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The social homepage settings have been moved to the %1$s‘Search appearance’ settings under the ‘General’ tab%2$s.
it: Le impostazioni della homepage social sono state spostate nelle impostazioni dell' %1$s‘Aspetto della ricerca’ nella scheda ‘Generale’%2$s.

en: Social image
it: Immagine social

en: Social title
it: Titolo social

en: Social description
it: Descrizione social

en: Modify your social description by editing it right here.
it: Modifica la tua descrizione social direttamente da qui.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: To unlock this feature please update %s to the latest version.
it: Per sbloccare questa funzionalità aggiorna %s all'ultima versione.

en: Unlock with Premium
it: Sblocca con Premium

en: Recipe description
it: Descrizione ricetta

en: A description of the recipe.
it: Una descrizione della ricetta.

en: Enter a recipe description
it: Inserisci una descrizione per la ricetta

en: Cooking time
it: Tempo di cottura

en: The recipe's cooking time
it: Il tempo di cottura della ricetta

note: translators: %s is the plural version of the post type's name.
en: %s archive settings
it: Impostazioni degli archivi %s

note: translators: %s is the singular version of the post type's name.
en: Single %s settings
it: Impostazioni dell'articolo %s

en: These are the image, title and description used when a link to your homepage is shared on social media.
it: Questi sono il titolo, la descrizione e l'immagine che verranno utilizzati quando viene condiviso un link alla tua homepage sui social media.

en: Rewrite titles
it: Riscrivere i titoli

en: Install and activate
it: Installa e attiva

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s SEO installation
it: Installazione di %s SEO

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Please confirm below that you would like to install %s on this site.
it: Conferma di voler installare %s su questo sito.

note: translators: %s expands to Yoast
en: the following addons
it: i seguenti add-on

en: Installing and activating addons
it: Installare e attivare gli add-on

note: Translators: %s expands to the name of the addon.
en: Addon activated.
it: Add-on attivato.

en: You are not allowed to activate plugins.
it: Non hai i permessi per attivare i plugin.

note: Translators:%s expands to the error message.
en: Addon activation failed because of an error: %s.
it: L'attivazione dell'add-on non è riuscita a causa di un errore: %s.

note: Translators: %s expands to the name of the addon.
en: Addon installed.
it: Add-on installato.

en: You are not allowed to install plugins.
it: Non hai i permessi per installare i plugin.

note: translators: %1$s expands to an anchor tag to the admin premium page, %2$s expands to Yoast SEO Premium, %3$s expands to a closing anchor tag
en: %1$s Continue to %2$s%3$s
it: %1$s Continua %2$s%3$s

note: Translators: %s expands to the error message.
en: Addon installation failed because of an error: %s.
it: L'installazione dell'add-on non è riuscita a causa di un errore: %s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: No %1$s plugins have been installed. You don't seem to own any active subscriptions.
it: Nessun %1$s plugin è stato installato. Pare che tu non abbia nessun abbonamento attivo.

en: Availability
it: Disponibilità

en: Price
it: Prezzo

note: Translators: %s expands to the actual rating, e.g. 8/10.
en: Rating
it: Valutazione

en: %s reviews
it: %s recensioni

en: Rating: %s
it: Valutazione: %s

en: Image
it: Immagine

en: Shopping data preview:
it: Anteprima dei dati di acquisto

en: Add a block to your recipe...
it: Aggiungi un blocco alla tua ricetta...

en: Create a Recipe in an SEO-friendly way. You can only use one Recipe block per post.
it: Crea una ricetta che sia SEO-friendly. Puoi usare un solo blocco Ricetta per articolo.

note: translators: %1$s expands to Yoast
en: %1$s Recipe
it: Ricetta %1$s

en: Enter a recipe name
it: Inserisci un nome per la ricetta

en: Serves #
it: Porzioni #

note: Translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s to an opening anchor tag for a link leading to the Plugins page, and %3$s to a closing anchor tag.
en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. Please contact your network admin to enable auto-updates for %1$s.
it: Abbiamo notato che hai abilitato gli aggiornamenti automatici per WordPress. Ti suggeriamo di attivarli anche per %1$s. In questo modo possiamo garantire che WordPress e %1$s continuino a funzionare assieme correttamente. Contatta l'amministratore della tua rete per abilitare gli aggiornamenti automatici per %1$s.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Required by %s
it: È necessario affinché %s funzioni correttamente

note: Translators: %1$s resolves to Yoast SEO.
en: Auto-updates are enabled based on this setting for %1$s.
it: Gli aggiornamenti automatici sono abilitati in base alle impostazioni che hai definito per %1$s.

note: Translators: %1$s resolves to Yoast SEO.
en: Auto-updates are disabled based on this setting for %1$s.
it: Gli aggiornamenti automatici sono disabilitati in base alle impostazioni che hai definito per %1$s.

note: Translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s to an opening anchor tag for a link leading to the Plugins page, and %3$s to a closing anchor tag.
en: We see that you enabled automatic updates for WordPress. We recommend that you do this for %1$s as well. This way we can guarantee that WordPress and %1$s will continue to run smoothly together. %2$sGo to your plugins overview to enable auto-updates for %1$s.%3$s
it: Abbiamo notato che hai abilitato gli aggiornamenti automatici per WordPress. Ti suggeriamo di attivarli anche per %1$s. In questo modo possiamo garantire che WordPress e %1$s continuino a funzionare assieme correttamente. %2$sVai nel menu plugin per abilitare gli aggiornamenti automatici per %1$s.%3$s

en: Schema analysis:
it: Analisi Schema:

en: New
it: Nuovo

en: Enable Breadcrumbs for your theme
it: Abilita i breadcrumb per il tuo tema

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Note: You can always choose to enable / disable them for your theme below. This setting will not apply to breadcrumbs inserted through a widget, a block or a shortcode.
it: Nota: puoi sempre scegliere di abilitarli / disabilitarli per il tuo tema qui sotto. Questa impostazione non si applica ai breadcrumb inseriti attraverso un widget, un blocco o uno shortcode.

en: seconds
it: secondi

en: Select image
it: Seleziona un'immagine

en: Replace image
it: Sostituisci l'immagine

en: Remove image
it: Rimuovi l'immagine

note: translators: %1$s expands to 'Yoast'.
en: %1$s premium plugin updates work fine
it: Gli aggiornamenti del plugin %1$s premium funzionano bene

en: site structure
it: struttura del sito

en: internal linking
it: link interni

en: breadcrumbs
it: breadcrumb

en: Adds the Yoast SEO breadcrumbs to your template or content.
it: Aggiungi i breadcrumb di Yoast SEO al template o al contenuto.

en: Yoast Breadcrumbs
it: Breadcrumb di Yoast

note: translators: %1$s expands to 'Yoast'.
en: %1$s premium plugins cannot update
it: I plugin premium di %1$s non stanno ricevendo aggiornamenti

note: translators: %s is the reason given by WordPress.
en: The term is considered invalid. The following reason was given by WordPress: %s
it: Il termine è considerato non valido. WordPress indica come motivo: %s

en: The post could not be found.
it: L'articolo non è stato trovato.

en: The term could not be found.
it: Il termine non è stato trovato.

en: This feature has been disabled since subsites never send tracking data.
it: Questa funzione è stata disabilitata in quanto i sottositi non inviano mai dati di tracciamento.

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to an closing anchor tag.
en: We notice that you have installed WPML. To make sure your canonical URLs are set correctly, %1$sinstall and activate the Yoast SEO Multilingual add-on%2$s as well!
it: Abbiamo rilevato che hai installato WPML. Per assicurarti che i tuoi URLs canonici siano impostati in modo corretto, %1$sinstalla e attiva anche il plugin add-on Yoast SEO Multilingual%2$swell!

en: Because of a change in your category base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
it: Poichè ci sono stati dei cambiamenti nelle impostazioni dell'URL della categoria, alcuni dei tuoi dati SEO devono essere processati di nuovo.

note: Translators: %1$s translates to the Post Label in singular form
en: Unfortunately we cannot save changes to your SEO settings while you are working on a draft of an already-published %1$s. If you want to save your SEO changes, make sure to click 'Update', or wait to make your SEO changes until you are ready to update the %1$s.
it: Non possiamo salvare i cambiamenti nelle impostazioni SEO mentre stai lavorando su una bozza di un %1$s già pubblicato. Se vuoi salvare i cambiamenti nei dati SEO, fai click su 'Aggiorna', o aspetta a cambiare i dati SEO fino a quando è pronto l'aggiornamento di %1$s.

en: New: Yoast SEO for Elementor
it: Nuovo: Yoast SEO per Elementor

en: Got it
it: Fatto

en: Get started with Yoast SEO's content analysis for Elementor!
it: Inizia con l'analisi del contenuto per Elementor!

en: Find out how a rich snippet can improve visibility and click-through-rate.
it: Scopri come i dati strutturati possono migliorare la visibilità del tuo sito e la tua percentuale di clic (CTR).

en: This adds an author byline and reading time estimate to the article’s snippet when shared on Slack.
it: Questo aggiunge l'autore ed il tempo di lettura allo snippet dell'articolo quando viene condiviso su Slack

en: Written by
it: Scritto da

note: translators: %s expands to the reading time number, in minutes
en: Est. reading time
it: Tempo di lettura stimato

note: translators: %s expands to the reading time number, in minutes
en: %s minute | %s minutes
it[0]: %s minuto
it[1]: %s minuti

note: translators: 1: Expands to Yoast SEO
en: Wait for a week or so, until %1$s automatically processes most of your content in the background.
it: Entro una settimana %1$s elaborerà automaticamente la maggior parte dei tuoi contenuti in background.

en: Enhanced Slack sharing
it: Condivisione su Slack migliorata

en: Google Rich Results Test
it: Test Google Rich Results

en: Because of a change in your tag base setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
it: Poiché ci sono stati dei cambiamenti nelle impostazioni dell'URL della categoria, alcuni dei tuoi dati SEO devono essere elaborati di nuovo.

note: translators: %s: 'Semrush'
en: The %s integration offers suggestions and insights for keywords related to the entered focus keyphrase.
it: L'integrazione con %s offre suggerimenti e approfondimenti per le parole chiave correlate alla frase chiave principale inserita.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %1$s integrations with third-party products for all sites in the network. By default all integrations are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle an integration on or off for their site. When you disable an integration here, site admins will not be able to use that integration at all.
it: Questa scheda ti permette di disabilitare le integrazioni %1$s da servizi di terze parti per tutti i siti nella tua rete. L'impostazione predefinita per tutte le integrazioni è di essere abilitate, così da permettere agli amministratori del sito di scegliere autonomamente se mostrare o nascondere un'integrazione per il loro sito. Quando disattivi un'integrazione qui, gli amministratori del sito non potranno più usare quell'integrazione.

en: Stop SEO data optimization
it: Interrompi l'ottimizzazione dei dati SEO

en: Oops, something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please click the button again to re-start the process.
it: Oops, qualcosa non ha funzionato e non è possibile completare l'ottimizzazione dei dati SEO. Fai di nuovo clic sul pulsante per iniziare di nuovo il processo.

en: Optimizing SEO data... This may take a while.
it: Ottimizzazione dei dati SEO in corso... Potrebbe metterci qualche minuto.

en: SEO data optimization complete
it: L'ottimizzazione dei dati SEO è stata completata

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO Premium".
en: Check out %s!
it: Dai un'occhiata a %s!

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO".
en: Would you like to be able to add these related keyphrases to the %s analysis so you can optimize your content even further?
it: Ti piacerebbe poter aggiungere queste frasi chiave correlate all'analisi %s in modo da poter ottimizzare ulteriormente i tuoi contenuti?

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO Premium".
en: We've encountered a problem trying to get related keyphrases. Please try again later.
it: Abbiamo incontrato un problema nel cercare di ottenere le relative frasi chiave. Riprova più tardi.

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO".
en: You've reached the maximum amount of 4 related keyphrases. You can change or remove related keyphrases in the %s metabox or sidebar.
it: Hai raggiunto il numero massimo di 4 frasi chiave correlate. Puoi cambiare o rimuovere le frasi correlate nella metabox di %s o nella barra laterale.

note: translators: %1$s expands to "Yoast SEO", %2$s expands to "Semrush".
en: Please wait while %1$s connects to %2$s to get related keyphrases...
it: Attendi mentre %1$s si connette a %2$s per ottenere le relative frasi chiave...

note: translators: %s : Expands to "Semrush".
en: Upgrade your %s plan
it: Aggiorna il tuo piano su %s

note: translators: %s : Expands to "Semrush".
en: You've reached your request limit for today. Check back tomorrow or upgrade your plan over at %s.
it: Hai raggiunto il limite di richieste per oggi. Controlla domani o aggiorna il tuo piano su %s.

en: Last month
it: Il mese scorso

en: Two months ago
it: Due mesi fa

en: Three months ago
it: Tre mesi fa

en: Four months ago
it: Quattro mesi fa

en: Five months ago
it: CInque mesi fa

en: Six months ago
it: Sei mesi fa

en: Seven months ago
it: Sette mesi fa

en: Eight months ago
it: Otto mesi fa

en: Nine months ago
it: Nove mesi fa

en: Ten months ago
it: Dieci mesi fa

en: Eleven months ago
it: Undici mesi fa

en: Twelve months ago
it: Dodici mesi fa

note: translators: %s expands to Semrush
en: Get more insights at %s
it: Approfondisci su %s

en: Keyphrase volume in the last 12 months on a scale from 0 to 100.
it: Volume della frase chiave negli ultimi 12 mesi su una scala da 0 a 100.

en: Learn more about the related keyphrases trend
it: Per saperne di più sulla tendenza delle frasi chiave correlate

en: Trend
it: Tendenza

en: Learn more about the related keyphrases volume
it: Per saperne di più sul volume delle frasi chiave correlate

en: Related keyphrase
it: Frase chiave correlata

en: Select country
it: Seleziona il Paese

note: translators: %s : Expands to "Semrush".
en: Show results for:
it: Mostra i risultati per:

en: Please enter a focus keyphrase first to get related keyphrases
it: Prima inserisci una frase chiave principale per ottenere le frasi chiave correlate

en: SEO data optimization is disabled for non-production environments.
it: L'ottimizzazione dati SEO è disabilitata per gli ambienti di sviluppo.

en: This feature includes and replaces the Text Link Counter and Internal Linking Analysis
it: Questa funzionalità include e sostituisce il contatore di link nei testi e la funzionalità di analisi dei link interni

en: Activate your subscription
it: Attiva il tuo abbonamento

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s can integrate with third parties products. You can enable or disable these integrations below.
it: %1$s può essere integrato con servizi di terze parti. Qui puoi attivare o disattivare queste integrazioni.

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored.
it: Puoi rendere più veloce il tuo sito e ottenere informazioni sulla sua struttura dei link interni permettendoci di effettuare alcune ottimizzazioni al modo in cui i dati SEO sono memorizzati.

en: Start SEO data optimization
it: Inizia l'ottimizzazione dei dati SEO

en: Learn more about the benefits of optimized SEO data.
it: Approfondisci i vantaggi dell'ottimizzazione dei dati SEO.

en: You can speed up your site and get insight into your internal linking structure by letting us perform a few optimizations to the way SEO data is stored. If you have a lot of content it might take a while, but trust us, it's worth it.
it: Puoi rendere più veloce il tuo sito e ottenere informazioni sulla sua struttura dei link interni permettendoci di effettuare alcune ottimizzazioni al modo in cui i dati SEO sono memorizzati. Se hai molti contenuti potrebbe volerci un po' di tempo, ma fidati, ne vale la pena.

en: All permalinks were successfully reset
it: Tutti i permalink sono stati reimpostati con successo.

note: translators: %s: Expands to "Yoast SEO".
en: Sorry, there's no data available for that keyphrase/country combination.
it: Non ci sono dati disponibili per quella combinazione di frase chiave/paese.

en: Get related keyphrases
it: Ottieni le frasi chiave correlate

en: Related keyphrases
it: Frasi chiave correlate

en: The number of headers and header labels don't match.
it: Il numero di header a di etichette per l'header non combacia.

en: Optimize SEO Data
it: Ottimizza i dati SEO

en: If the problem persists, please contact support.
it: Se il problema permane, contatta il supporto.

note: Translators: %1$s expands to an opening anchor tag for a link leading to the Yoast SEO tools page, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: Something has gone wrong and we couldn't complete the optimization of your SEO data. Please %1$sre-start the process%2$s.
it: Qualcosa non ha funzionato e non è possibile completare l'ottimizzazione dei dati SEO. %1$sInizia di nuovo il processo%2$s.

note: translators: %s expands to a mailto support link.
en: If you still need support and have an active subscription for this product, please email %s.
it: Se hai ancora bisogno del nostro aiuto e hai un'abbonamento attivo per questo plugin, inviaci una email a %s.

note: translators: 1: expands to <a> that refers to the help page, 2: </a> closing tag.
en: You can probably find an answer to your question in our %1$shelp center%2$s.
it: Probabilmente nella %1$ssezione Help%2$s del nostro sito trovi la risposta alla tua domanda.

en: Need support?
it: Hai bisogno di aiuto?

note: translators: %1$s: expands to an opening anchor tag, %2$s: expands to a closing anchor tag
en: Disabling Yoast SEO's XML sitemaps will not disable WordPress' core sitemaps. In some cases, this %1$s may result in SEO errors on your site%2$s. These may be reported in Google Search Console and other tools.
it: La disabilitazione delle sitemap XML di Yoast SEO non disabilita le sitemap di WordPress. In alcuni casi, questo %1$s può causare errori di SEO sul tuo sito%2$s. Questi possono essere segnalati in Google Search Console e altri strumenti.

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Twitter preview
it: Anteprima di Twitter

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Facebook preview
it: Anteprima di Facebook

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Return to your %s
it: Ritorna all'%s

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Make sure to save your %s for changes to take effect
it: Assicurati di salvare %s affinché i cambiamenti abbiano effetto

en: Everything you need for Google News
it: Ogni cosa che ti serve per Google News

en: Start ranking better for your videos
it: Inizia a posizionarti meglio con i tuoi video

en: Stop losing customers to other local businesses
it: Smetti di perdere clienti a favore di altre aziende locali

note: translators: 1: Yoast SEO, 2: translated version of "Off"
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to remove posts from the search results or change the canonical. The settings in the schema tab allows a user to change schema meta data for a post. These are things you might not want any author to do. That's why, by default, only editors and administrators can do this. Setting to "%2$s" allows all users to change these settings.
it: La sezione delle impostazioni avanzate del meta-box di %1$s permette all'utente di rimuovere gli articoli dai risultati di ricerca o di cambiare l'URL canonico. Le impostazioni nella scheda schema permettono all'utente di cambiare i metadati schema per un articolo. Queste sono azioni che è desiderabile che nessun autore faccia. Ecco perché, in modalità predefinita, solo gli editori e gli amministratori possono farlo. L'impostazione su "%2$s" permette a tutti gli utenti di cambiare queste impostazioni.

en: Security: no advanced or schema settings for authors
it: Sicurezza: non c'è alcuna impostazione avanzata o schema per gli autori

note: translators: %1$s expands to the plural name of the current post type, %2$s expands to the current site wide default.
en: Default for %1$s (%2$s)
it: Predefinito %1$s (%2$s)

en: This helps search engines understand your website and your content. You can change some of your settings for this page below.
it: Questo aiuta i motori di ricerca a capire il tuo sito e i tuoi contenuti. Puoi modificare alcune delle impostazioni per questa pagina qui sotto.

en: Report
it: Rapporto

en: Tech Article
it: Articolo tecnico

en: Scholary Article
it: Articolo scolastico

en: Satirical Article
it: Articolo di satira

en: Advertiser Content Article
it: Articolo con contenuti pubblicitari

en: News Article
it: Articolo di notizie

en: Social Media Posting
it: Pubblicazione sui social media

en: Article
it: Articolo

en: Search Results Page
it: Pagina dei risultati della ricerca

en: Real Estate Listing
it: Annunci immobiliari

en: Checkout Page
it: Pagina del pagamento

en: Collection Page
it: Pagina della collezione

en: Medical Web Page
it: Pagina web per servizi medici

en: Contact Page
it: Pagina dei contatti

en: Profile Page
it: Pagina del profilo

en: QA Page
it: Pagina QA (domande e risposte)

en: FAQ Page
it: Pagina per le FAQ (domande frequenti)

en: About Page
it: Pagina About

en: Item Page
it: Pagina elemento

en: Web Page
it: Pagina web

en: Yoast SEO automatically describes your pages using schema.org
it: Yoast SEO descrive automaticamente le pagine utilizzando schema.org

en: default
it: predefinito

en: Article type
it: Tipo di articolo

en: Page type
it: Tipo di pagina

en: Learn more about page or content types
it: Leggi di più sulle pagine About o sui tipi di contenuto

en: What type of page or content is this?
it: Che tipo di pagina o contenuto è?

note: translators: %1$s expands to the plural name of the current post type, %2$s and %3$s expand to a link to the Search Appearance Settings page
en: Learn more about structured data with Schema.org
it: Leggi di più sui dati strutturati di Schema.org

note: translators: %1$s expands to the plural name of the current post type, %2$s and %3$s expand to a link to the Search Appearance Settings page
en: You can change the default type for %1$s in your %2$sSearch Appearance Settings%3$s.
it: Puoi cambiare il tipo predefinito per %1$s nelle %2$sImpostazioni dell'Aspetto della ricerca%3$s.

en: Default Article type
it: Tipo di articolo predefinito

note: translators: %1$s expands to an indexable object's name, e.g. Posts or Pages.
en: Default Page type
it: Tipo di pagina predefinito

note: translators: %1$s expands to an indexable object's name, e.g. Posts or Pages.
en: Upon saving, this setting will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched. | Upon saving, these settings will apply to all of your %1$s. %1$s that are manually configured will be left untouched.
it[0]: Questa impostazione sarà applicata a %1$s. %1$s che è configurato manualmente non sarà modificato.
it[1]: Questa impostazione si applica a tutti i %1$s. %1$s che sono configurati manualmente non verranno modificati.

note: translators: %1$s expands to an indexable object's name, e.g. Posts or Pages.
en: Choose how your %1$s should be described by default in your site's schema.org markup. You can change these settings for individual %1$s.
it: Scegli come vuoi che %1$s siano descritti in modo predefinito negli schema.org markup del tuo sito. Puoi cambiare queste impostazioni per ogni %1$s.

en: Learn more about the schema settings
it: Scopri di più sulle impostazioni di Schema.

en: Schema settings
it: Impostazioni di Schema

note: translators: 1: Yoast SEO
en: Allow us to track some data about your site to improve our plugin.
it: Permettici di tracciare qualche dato del tuo sito per migliorare il nostro plugin.

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: Help us improve %s
it: Aiutaci a migliorare %s

en: Read more about our usage tracking.
it: Approfondisci come funziona il nostro tracciamento d'uso.

en: At Yoast, we are always keen on providing the very best experience for you. To do so, we'd like to collect some data about which other plugins and themes you have installed, and which features you use and don't use. Be assured that we'll never resell that data. And of course, as always, we won't collect any personal data about you or your visitors!
it: Noi di Yoast siamo sempre pronti a offrirti la migliore esperienza possibile. Per fare ciò, vorremmo raccogliere alcuni dati relativi a quali altri plugin e temi hai installato e quali funzioni usi e non usi. Ti assicuriamo che non rivenderemo mai quei dati. E naturalmente, come sempre, non raccoglieremo alcun dato personale su di te o sui tuoi visitatori!

en: Usage tracking
it: Tracciamento d'uso

en: Structured Data
it: Dati strutturati

en: Yoast How-to
it: Blocco How-to di Yoast

en: Yoast FAQ
it: Blocco FAQ di Yoast

en: Yes, you can track my site's data!
it: D'accordo, puoi tracciare i dati del mio sito!

en: No, I don't want to allow you to track my site data.
it: No, non desidero che tracci i dati del mio sito.

en: Can we collect anonymous information about your website and its usage?
it: Possiamo raccogliere informazioni anonime sul tuo sito e il suo uso?

en: Because of a change in your permalink structure, some of your SEO data needs to be reprocessed.
it: Poichè ci sono stati dei cambiamenti nella struttura dei permalink, alcuni dei tuoi dati SEO devono essere processati di nuovo.

en: Because of a change in your home URL setting, some of your SEO data needs to be reprocessed.
it: Poichè ci sono stati dei cambiamenti nelle impostazioni dell'URL della home, alcuni dei tuoi dati SEO devono essere processati di nuovo.

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Modify your %s description by editing it right here...
it: Modifica la descrizione %s direttamente da qui...

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: %s preview
it: Anteprima di %s

note: Translators: %s expands to the social medium name, i.e. Faceboook.
en: Modify your %s title by editing it right here...
it: Modifica il titolo %s direttamente da qui...

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Not all the words from your keyphrase "%4$s" appear in the SEO title. %2$sFor the best SEO results write the exact match of your keyphrase in the SEO title, and put the keyphrase at the beginning of the title%3$s.
it: %1$sFrase chiave nel titolo%3$s: non tutte le parole della frase chiave "%4$s" appaiono nel titolo SEO. %2$sPer ottenere i migliori risultati SEO, scrivi esattamente la frase chiave nel titolo SEO e mettila all'inizio del titolo%3$s.

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: Does not contain the exact match. %2$sTry to write the exact match of your keyphrase in the SEO title and put it at the beginning of the title%3$s.
it: %1$sFrase chiave nel titolo%3$s: il titolo non contiene l'esatta  frase chiave. %2$sScrivi esattamente la frase chiave nel titolo SEO e mettila all'inizio del titolo%3$s.

en: %1$sKeyphrase in title%3$s: The exact match of the focus keyphrase appears in the SEO title, but not at the beginning. %2$sMove it to the beginning for the best results%3$s.
it: %1$sFrase chiave nel titolo%3$s: il titolo contiene l'esatta  frase chiave ma non all'inizio. %2$sMettila all'inizio del titolo per risultati migliori%3$s.

note: Translators: %s expands to Twitter, %s expands to the 5MB size.
en: The file size of the uploaded image is too large for %s. File size must be less than %s.
it: La dimensione dell'immagine che hai caricato è troppo larga per %s. La dimensione del file deve essere inferiore a %s.

note: Translators: %s expands to the jpg format, %s expands to the png format, %s expands to the gif format.
en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s, %s and %s.
it: Il formato dell'immagine che hai caricato non è supportato. I formati supportati sono:  %s, %s, %s e %s.

note: Translators: %s expands to the gif format, %s expands to the gif format.
en: You have uploaded a %s. Please note that, if it’s an animated %s, only the first frame will be used.
it: Hai caricato una immagine %s. Se %s è una animazione, sarà usato solo il primo fotogramma.

note: Translators: %s expands to the jpg format, %s expands to the png format, %s expands to the gif format.
en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels. The maximum dimensions are %dx%d pixels.
it: Le dimensioni dell'immagine non sono adatte. Le dimensioni minime sono %dx%d pixels. Le massime %dx%d pixels.

note: Translators: %d expands to the minimum width, %d expands to the minimum hight
en: Your image dimensions are not suitable. The minimum dimensions are %dx%d pixels.
it: Le dimensioni dell'immagine non sono adatte. Le dimensioni minime sono %dx%d pixels.

note: Translators: %s expands to the jpg format, %s expands to the png format, %s expands to the gif format.
en: The format of the uploaded image is not supported. The supported formats are: %s, %s and %s.
it: Il formato dell'immagine che hai caricato non è supportato. I formati supportati sono:  %s, %s e %s.

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Internal Linking Blocks
it: Internal Linking Block di %1$s

en: Open in new tab
it: Apri in una nuova scheda

en: This is a sponsored link or advert (mark as %1$ssponsored%2$s)%3$s
it: Questo è un link sponsorizzato o pubblicitario (contrassegna come %1$ssponsorizzato%2$s)%3$s

en: Search engines should ignore this link (mark as %1$snofollow%2$s)%3$s
it: I motori di ricerca dovrebbero ignorare questo link (contrassegna come %1$snofollow%2$s)%3$s

en: Learn more about marking a link as nofollow or sponsored.
it: Approfondisci come contrassegnare un link come nofollow o sponsorizzato.

en: Link inserted.
it: Il link è stato inserito.

en: Link edited.
it: Il link è stato modificato.

en: Unlink
it: Rimuovi il link

en: Link removed.
it: Il link è stato rimosso.

en: We've analyzed your post. There is still room for improvement!
it: Abbiamo analizzato il tuo articolo. È possibile miglioralo ancora!

en: We've analyzed your post. Everything looks good. Well done!
it: Abbiamo analizzato il tuo articolo. Tutto sembra perfetto. Ottimo!

en: No focus keyword was entered
it: Non è stata inserita alcuna frase chiave

en: Share your post!
it: Condividi il tuo articolo!

en: Improve your post with Yoast SEO
it: Migliora il tuo articolo con Yoast SEO

en: SEO analysis:
it: Analisi SEO:

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
it: Attenzione: hai inserito il link ma ci potrebbero essere degli errori. Provalo.

en: Please upgrade your WordPress version or install the Gutenberg plugin to get this %1$s feature.
it: Aggiorna la versione di WordPress version o installa il plugin Gutenberg plugin per avere questa funzionalità %1$s.

en: Marking links with nofollow/sponsored has been disabled for WordPress installs < 5.4.
it: La possibilità di attribuire ai link gli attributi nofollow/sponsored è stata disabilitata per le installazioni di WordPress al di sotto della 5.4.

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy translators: %s: Expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy.
en: Show SEO settings for %1$s?
it: Vuoi mostrare le impostazioni SEO per %1$s?

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Link start tag to the Yoast help center, %3$s: Link closing tag.
en: As the indexability status of your website can only be fetched from %1$s every 15 seconds,
    			a first step could be to wait at least 15 seconds and refresh the Site Health page. If that did not help,
    			%2$sread more about troubleshooting search engine visibility%3$s.
it: Poiché lo stato di indicizzazione del tuo sito Web possa essere recuperato da %1$s ogni 15 secondi,↵
    →	→	→	per prima cosa attendi almeno 15 secondi e poi aggiorna la pagina Salute del sito. Se non funziona,↵
    →	→	→	%2$sapprofondisci come risolvere i problemi di visibilità del motore di ricerca%3$s.

note: translators: %1$s: Link to article about text links, %2$s: Anchor closing tag, %3$s: Emphasis open tag, %4$s: Emphasis close tag
en: The links columns show the number of articles on this site linking %3$sto%4$s this article and the number of URLs linked %3$sfrom%4$s this article. Learn more about %1$show to use these features to improve your internal linking%2$s, which greatly enhances your SEO.
it: Le colonne dei collegamenti mostrano il numero di articoli su questo sito che collega %3$sa%4$s questo articolo e il numero di URL linkati %3$sda%4$s questo articolo. Ulteriori informazioni su %1$s come utilizzare queste funzionalità per migliorare i tuoi collegamenti interni%2$s, che migliorerà notevolmente la tua strategia SEO.

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users. The request to %1$s to check whether your site can be found by search engines failed due to an error.
it: %1$s offre un controllo di indicizzazione gratuito per gli utenti che usano %2$s. La richiesta a %1$s per verificare se il tuo sito può essere trovato dai motori di ricerca non è riuscita a causa di un errore.

en: The text link counter feature is not working as expected
it: Il contatore dei link inseriti nel testo non funziona come previsto

note: translators: 1: Link to the Yoast SEO blog, 2: Link closing tag.
en: The text link counter helps you improve your site structure. %1$sFind out how the text link counter can enhance your SEO%2$s.
it: Il contatore dei link inseriti nel testo ti aiuta a migliorare la struttura del tuo sito. %1$sScopri come il contatore dei link inseriti nel testo può migliorare la tua strategia SEO%2$s.

en: The text link counter is working as expected
it: Il contatore dei link nel testo sta funzionando correttamente

note: translators: 1: Link to the Yoast help center, 2: Link closing tag.
en: %1$sFind out how to solve this problem on our help center%2$s.
it: %1$sScopri come risolvere questo problema nella nostra sezione di aiuto%2$s.

note: translators: %1$s: Yoast SEO
en: %1$s adds several columns to this page.
it: %1$s aggiunge diverse colonne a questa pagina.

en: We estimate this will take less than a minute.
it: Stimiamo che ci vorrà meno di un minuto.

en: We estimate this will take a couple of minutes.
it: Stimiamo che ci vorranno un paio di minuti.

note: translators: %1$s: Link to article about content analysis, %2$s: Anchor closing
en: We've written an article about %1$show to use the SEO score and Readability score%2$s.
it: Abbiamo scritto un articolo su %1$scome utilizzare il punteggio SEO e il punteggio di leggibilità%2$s.

en: Show debug information
it: Mostra le informazioni di debug

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: Your site will continue to work normally, but won't take full advantage of %s.
it: Il tuo sito continuerà a funzionare normalmente, ma non sfrutterà al massimo %s.

note: translators: %s: Yoast SEO.
en: %s had problems creating the database tables needed to speed up your site.
it: %s ha riscontrato problemi durante la creazione delle tabelle del database necessarie per rendere più veloce il tuo sito.

en: Your keyphrase is too long. It can be a maximum of 191 characters.
it: La tua frase chiave è troppo lunga. Può contenere un massimo di 191 caratteri.

en: I don't want this site to show in the search results.
it: Non voglio che questo sito venga mostrato nei risultati di ricerca.

note: translators: 1: Link start tag to the WordPress Reading Settings page, 2: Link closing tag.
en: If you want search engines to show this site in their results, you must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
it: Se vuoi che i motori di ricerca mostrino questo sito nei loro risultati, %1$svai alle impostazioni di lettura%2$s e deseleziona la casella Visibilità ai motori di ricerca.

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Learn more about the no-index setting on our help page.
it: Per saperne di più sull'impostazione no-index, consulta la nostra pagina di aiuto.

note: Translators: %s translates to the "yes" or "no" ,%s translates to the Post Label in plural form
en: Even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
it: Anche se puoi impostare qui i meta robot, l'intero sito è impostato su noindex nelle opzioni della privacy, quindi queste impostazioni non avranno alcun effetto.

en: Learn more about canonical URLs on our help page.
it: Puoi leggere di più sugli URL canonici nella nostra pagina di aiuto.

en: Learn more about the breadcrumbs title setting on our help page.
it: Puoi leggere di più sull'impostazione del titolo dei breadcrumb nella nostra pagina di aiuto.

en: Learn more about advanced meta robots settings on our help page.
it: Puoi leggere di più sulle impostazioni avanzate dei meta robot nella nostra pagina di aiuto.

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Learn more about the no-follow setting on our help page.
it: Puoi leggere di più sulle impostazioni no-follow nella nostra pagina di aiuto.

note: Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Should search engines follow links on this %s
it: I motori di ricerca dovrebbero seguire i link su questo %s

en: We estimate this could take a long time, due to the size of your site. As an alternative to waiting, you could:
it: Stimiamo che ciò potrebbe richiedere molto tempo a causa delle dimensioni del tuo sito. Invece di aspettare, potresti:

note: translators: 1: Link to article about indexation command, 2: Anchor closing tag, 3: Link to WP CLI.
en: %1$sRun the indexation process on your server%2$s using %3$sWP CLI%2$s.
it: %1$sEsegui il processo di indicizzazione sul tuo server%2$s usando %3$sWP CLI%2$s.

note: translators: %1$s: link to help article about solving table issue. %2$s: is anchor closing.
en: Please read %1$sthis help article%2$s to find out how to resolve this problem.
it: Leggi %1$squesto articolo nell'Help%2$s per capire come risolvere il problema.

en: a theme that has proper title-tag theme support, or adapt your theme to have that support
it: un tema che ha un appropriato supporto al title-tag, o adatta il tuo tema per avere questo supporto

en: REST API: Head endpoint
it: REST API: head endpoint

en: Term hierarchy
it: Gerarchia dei termini

en: Replaced with the term ancestors hierarchy
it: Sostituito con il termine gerarchico progenitore

note: translators: 1: Yoast SEO
en: This %1$s REST API endpoint gives you all the metadata you need for a specific URL. This will make it very easy for headless WordPress sites to use %1$s for all their SEO meta output.
it: L’endpoint REST API di %1$s ti fornisce tutti i metadati di cui hai bisogno per uno specifico URL. Questo renderà molto facile per i siti WordPress headless usare %1$s per tutti i loro meta output SEO.

en: Great! You can activate your premium plugin(s) and receive updates.
it: Ottimo! Hai attivato il plugin (i plugin) premium e stai ottenendo gli aggiornamenti.

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast help center, %4$s Link closing tag, %5$s to Yoast SEO, %6$s to my.yoast.com.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. The cause for this error is probably that the cURL software on your server is too old. Please contact your host and ask them to update it to at least version 7.34. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
it: Il tuo sito %1$snon%2$s riesce ad attivare il plugin (i plugin) premium e a ricevere aggiornamenti perché %5$s non si connette a %6$s. La causa di questo errore è probabilmente dovuta al software del cURL del tuo server che potrebbe essere obsoleto. Contatta il tuo servizio di host e chiedigli di aggiornarlo almeno alla versione 7.34. %3$sApprofondisci l'argomento del cURL nella nostra sezione di aiuto%4$s.

note: translators: %1$s Emphasis open tag, %2$s: Emphasis close tag, %3$s Link start tag to the Yoast help center, %4$s Link closing tag, %5$s to Yoast SEO, %6$s to my.yoast.com.
en: You can %1$snot%2$s activate your premium plugin(s) and receive updates because %5$s cannot connect to %6$s. A common cause for not being able to connect is an out-of-date version of cURL, software used to connect to other servers. However, your cURL version seems fine. Please talk to your host and, if needed, the Yoast support team to figure out what is broken. %3$sRead more about cURL in our help center%4$s.
it: Il tuo sito %1$snon%2$s riesce ad attivare il plugin (i plugin) premium e non stai ricevendo gli aggiornamenti perché %5$s non si connette a %6$s. Una causa comune della mancata connessione è un cURL obsoleto, il software usato per connettere i server. In questo caso, però, la versione del tuo cURL sembra  a posto. Contatta il tuo servizio di host e, se è necessario, il supporto di Yoast per verificare cosa non sta funzionando. %3$sApprofondisci l'argomento del cURL nella nostra sezione di aiuto%4$s.

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast Ryte website, %2$s: Expands to 'Ryte', %3$s: Link closing tag.
en: %1$sGo to %2$s to analyze your entire site%3$s
it: %1$sVai su %2$s per analizzare l'intero sito%3$s

en: Your site can be found by search engines
it: Il tuo sito può essere trovato dai motori di ricerca

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users, and it shows that your site can be found by search engines.
it: %1$s offre il controllo della indicizzazione %2$s per gli utenti che usano la versione free, e il risultato è che il tuo sito può essere trovato dai motori di ricerca.

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and right now it has trouble determining
    			whether search engines can find your site. This could have several (legitimate) reasons and
    			is not a problem in itself. If this is a live site, it is recommended that you figure out why
    			the %1$s check failed.
it: %1$s offre il controllo della indicizzazione di %2$s per gli utenti che usano la versione free, e al momento non riesce a determinare
    			se i motori di ricerca riescono a trovare il tuo sito. Questo potrebbe avere diverse (legittime) ragioni e non è un problema
    			di per sé. Se questo è un sito live, ti suggeriamo di capire perché 
    l'analisi di %1$s è fallita.

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte'.
en: %1$s cannot determine whether your site can be found by search engines
it: %1$s non riesce a determinare se il tuo sito può essere trovato dai motori di ricerca

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast help center, %2$s: Link closing tag.
en: %1$sRead more about troubleshooting search engine visibility.%2$s
it: %1$sLeggi di più su come risolvere i problemi di visibilità sui motori di ricerca.%2$s

note: translators: %1$s: Expands to 'Ryte', %2$s: Expands to 'Yoast SEO'.
en: %1$s offers a free indexability check for %2$s users and it has determined that your site cannot be found by search engines. If this site is live or about to become live, this should be fixed.
it: %1$s offre un'analisi gratis per gli utenti di %2$s, e al momento non riesce a determinare se i motori di ricerca riescono a trovare il tuo sito. Se questo è un sito live, o sta per essere messo online, dovresti risolvere il problema.

en: Your site cannot be found by search engines
it: Il tuo sito non può essere trovato dai motori di ricerca

note: translators: 1: The Ryte response raw error code, if any. 2: The error message. 3: The WordPress error code, if any.
en: Error details: %1$s %2$s %3$s
it: Dettagli dell'errore: %1$s %2$s %3$s

en: An error occurred while checking whether your site can be found by search engines
it: Si è verificato un errore durante la verifica per controllare se il tuo sito può essere trovato dai motori di ricerca

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: %1$sYou can change the tagline in the customizer%2$s.
it: %1$sPuoi cambiare il motto in Personalizza%2$s.

en: You still have the default WordPress tagline. Even an empty one is probably better.
it: Stai ancora usando il motto predefinito di WordPress. Puoi anche lasciare vuoto, che è meglio che usare il motto predefinito.

en: You should change the default WordPress tagline
it: Dovresti cambiare il motto predefinito di WordPress.

en: You are using a custom tagline or an empty one.
it: Stai usando un motto personalizzato oppure hai lasciato lo spazio vuoto.

en: You changed the default WordPress tagline
it: Hai cambiato il motto predefinito di WordPress

en: Comments on your posts are displayed on a single page. This is just like we'd suggest it. You're doing well!
it: I commenti ai tuoi articoli sono visualizzati in una singola pagina. Questo è proprio quello che suggeriamo. Ottimo!

note: translators: %s expands to '/%postname%/'
en: It's highly recommended to have your postname in the URL of your posts and pages. Consider setting your permalink structure to %s.
it: Ti consigliamo vivamente di inserire il nome degli articoli e delle pagine nel loro URL. Considera di impostare la struttura dei permalink su %s.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages
it: Non hai usato il nome degli articoli e delle pagine nel loro URL.

en: You do have your postname in the URL of your posts and pages.
it: Hai usato il nome degli articoli e delle pagine nel loro URL.

en: The request to Ryte returned an error.
it: La richiesta a Ryte dà un errore

en: Your permalink structure includes the post name
it: La struttura del permalink include il nome dell’articolo

note: translators: %1$s: Opening tag of the link to the Yoast help center, %2$s: Link closing tag.
en: If this is a live site, %1$sit is recommended that you figure out why the check failed.%2$s
it: Se questo è un sito online, %1$sti suggeriamo di capire i motivi per i quali il controllo non è andato a buon fine.%2$s

en: Comments on your posts break into multiple pages. As this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend you disable it. To fix this, uncheck "Break comments into pages..." on the Discussion Settings page.
it: I commenti sui tuoi articoli si dividono in più pagine. Poiché questo non è necessario in 999 casi su 1000, ti consigliamo di disabilitarlo. Per risolvere questo problema, deseleziona "Dividi i commenti in pagine..." nel menu Impostazioni>Discussione.

en: Comments break into multiple pages
it: I commenti si dividono in più pagine

en: Comments are displayed on a single page
it: I commenti vengono visualizzati su una singola pagina

en: No title
it: Nessun titolo

note: translators: 1: Opening tag of the link to the discussion settings page, 2: Link closing tag.
en: %1$sGo to the Discussion Settings page%2$s
it: %1$sVai al menu Impostazioni>Discussione%2$s

note: translators: 1: Start of a paragraph beginning with the Yoast icon, 2: Expands to 'Yoast SEO', 3: Paragraph closing tag.
en: %1$sThis was reported by the %2$s plugin%3$s
it: %1$sQuesto è stato riportato dal plugin %2$s%3$s

en: Preview as:
it: Anteprima come:

en: Desktop result
it: Risultato per il desktop

en: Google preview
it: Anteprima di Google

en: Mobile result
it: Risultato per i dispositivi mobili

en: When you click OK we will open our HelpScout beacon where you can find answers to your questions. This beacon will load our support data and also potentially set cookies.
it: Quando fai clic su OK, apriremo il nostro beacon HelpScout in cui puoi trovare le risposte alle tue domande. Questo beacon caricherà i nostri dati di supporto e potrebbe anche impostare cookie.

en: If you want to apply advanced <code>meta</code> robots settings for this page, please define them in the following field.
it: Se vuoi applicare le impostazioni avanzate per i <code>meta</code> robot in questa pagina, definiscile nel campo seguente.

note: translators: 1: Link start tag to the Firefox website, 2: Link start tag to the Chrome website, 3: Link start tag to the Edge website, 4: Link closing tag.
en: The browser you are currently using is unfortunately rather dated. Since we strive to give you the best experience possible, we no longer support this browser. Instead, please use %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s or %3$sMicrosoft Edge%4$s.
it: Il browser che stai usando attualmente è obsoleto. Poiché ci teniamo a fornirti la miglior esperienza possibile, non supportiamo più questo browser. Al suo posto, puoi usare %1$sFirefox%4$s, %2$sChrome%4$s o %3$sMicrosoft Edge%4$s.

en: Learn SEO
it: Impara la SEO

en: We have both free and premium online courses to learn everything you need to know about SEO.
it: Abbiamo corsi online, sia gratuiti sia a pagamento per imparare tutto ciò che devi sapere riguardo la SEO.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy
en: Check out %1$s
it: Vai alla cassa di %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO academy, which is a clickable link.
en: Want to learn SEO from Team Yoast? Check out our %1$s!
it: Vuoi imparare la SEO dal Team di Yoast? Vai alla cassa della nostra %1$s

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s settings to import:
it: Impostazioni di %s da importare:

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Your %1$s settings:
it: Le tue impostazioni di %1$s:

note: translators: 1: expands to Yoast SEO, 2: expands to Import settings.
en: Import settings from another %1$s installation by pasting them here and clicking "%2$s".
it: Importa le impostazioni da un'altra installazione di %1$s installation incollandole qui e facendo clic su "%2$s".

en: Twitter uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Twitter.
it: Twitter usa i metadata Open Graph come Facebook, perciò assicurati di aver selezionato le impostazioni "Aggiungi i dati meta di Open Graph" nella scheda Facebook se vuoi ottimizzare il tuo sito per Twitter.

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Youtube URL you entered. %s
it: Controlla il formato dell'URL di Youtube che hai inserito. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Wikipedia URL you entered. %s
it: Controlla il formato dell'URL di Wikipedia che hai inserito. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Pinterest URL you entered. %s
it: Controlla il formato dell'URL di Pinterest che hai inserito. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Linkedin URL you entered. %s
it: Controlla il formato dell'URL di Linkedin che hai inserito. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Instagram URL you entered. %s
it: Controlla il formato dell'URL di Instagram che hai inserito. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the MySpace URL you entered. %s
it: Controlla il formato dell'URL di MySpace che hai inserito. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Please check the format of the Facebook Page URL you entered. %s
it: Controlla il formato dell'URL della pagina Facebook che hai inserito. %s

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Dismiss this alert
it: Ignora questo avviso

en: Continue learning
it: Apprendimento continuo

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s will now take care of all the needed technical optimization of your site. To really improve your site's performance in the search results, it's important to know everything our plugin has to offer. Sign up for our free %1$s plugin training, in which you'll learn how to use %1$s and how it can help you make the best of your website!
it: %1$s si occuperà ora di tutte le necessarie ottimizzazioni tecniche del tuo sito. Per migliorare realmente le performance del tuo sito nei risultati di ricerca, è importante conoscere tutto quanto il nostro plugin può offrirti. Iscriviti al nostro %1$s plugin training gratuito, imparerai come usare %1$s e come ti può aiutare ad ottenere il meglio dal tuo sito!

note: translators: 1: expands to a link opening tag; 2: expands to a link closing tag
en: A company name and logo need to be set for structured data to work properly. %1$sLearn more about the importance of structured data.%2$s
it: Un logo e la Ragione sociale dell'Azienda devono essere impostati perché i dati strutturati funzionino correttamente. %1$sScopri di più sull'importanza dei dati strutturati.%2$s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Yandex confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
it: Il codice di conferma di Yandex può contenere solo lettere dalla A alla F, numeri, trattini e trattini bassi. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Twitter usernames can only contain letters, numbers, and underscores. %s
it: I nomi utente di Twitter possono solo contenere lettere, numeri e trattini bassi. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Pinterest confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
it: Il codice di conferma di Pinterest può contenere solo lettere dalla A alla F, numeri, trattini e trattini bassi. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Bing confirmation codes can only contain letters from A to F, numbers, hyphens, and underscores. %s
it: Il codice di conferma di Bing può contenere solo lettere dalla A alla F, numeri, trattini e trattini bassi. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Google verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
it: Il codice di conferma di Google può contenere solo lettere, numeri, trattini e trattini bassi. %s

note: translators: %s: additional message with the submitted invalid value
en: Baidu verification codes can only contain letters, numbers, hyphens, and underscores. %s
it: Il codice di conferma di Baidu può contenere solo lettere, numeri, trattini e trattini bassi. %s

en: Show this item.
it: Mostra questa voce.

en: Hide this item.
it: Nascondi questa voce

note: translators: %d expands the amount of hidden problems.
en: You have %d hidden problem: | You have %d hidden problems:
it[0]: Hai %d problema nascosto:
it[1]: Hai %d problemi nascosti:

note: translators: %d expands the amount of hidden notifications.
en: You have %d hidden notification: | You have %d hidden notifications:
it[0]: Hai %d notifica nascosta:
it[1]: Hai %d notifiche nascoste:

note: translators: %s expands to an invalid Facebook App ID.
en: %s does not seem to be a valid Facebook App ID. Please correct.
it: %s sembra non essere un ID di Facebook valido. Correggilo.

note: translators: %s: form value as submitted.
en: The submitted value was: %s
it: Il valore inserito è: %s

note: translators: %1$s: amount of errors, %2$s: the admin page title
en: The form contains %1$s error. %2$s | The form contains %1$s errors. %2$s
it[0]: Il modulo contiene %1$s errore. %2$s
it[1]: Il modulo contiene %1$s errori. %2$s

en: SEO settings configured
it: Le impostazioni SEO configurate

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: If you want to double-check your %1$s settings, or change something, you can always %2$sreopen the configuration wizard%3$s.
it: Se vuoi controllare nuovamente le tue impostazioni di %1$s o vuoi cambiare qualcosa, puoi sempre %2$sriaprire il configuration wizard%3$s.

en: Once you add a bit more copy, we'll give you a list of words that occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on.
it: Una volta aggiunto altro contenuto, ti forniremo un elenco di parole che ricorrono maggiormente nel testo. Tale analisi ti dà un'idea su cosa si concentra il tuo testo.

note: translators: %s expands to the extension title
en: Activate %s for your site on MyYoast
it: Attiva %s per il tuo sito su MyYoast

note: Translators: %d expands to number of occurrences.
en: %d occurrences
it: %d occorrenze

en: Show blog page in breadcrumbs
it: Mostra la pagina blog nei breadcrumb

note: translators: %s expands to the link value
en: We could not find any relevant articles on your website that you could link to from your post.
it: Non troviamo nessun articolo rilevante sul tuo sito che possa essere inserito come link nel tuo articolo.

en: Has feedback
it: Ha un feedback

note: translators: %1$s expands to the opening anchor tag, %2$s to the closing anchor tag, %3$s to the readability score.
en: %1$sReadability%2$s: %3$s
it: %1$sLeggibilità%2$s: %3$s

en: Content optimization:
it: Ottimizzazione del contenuto:

note: translators: %s expands to the score
en: Posts with the SEO score: %s
it: Articoli con il punteggio SEO: %s

en: Post Noindexed
it: Articoli non indicizzati

en: Person logo / avatar
it: Logo/avatar per la persona

en: No Focus Keyphrase
it: Manca la frase chiave

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: To view your current crawl errors, %1$splease visit Google Search Console%2$s.
it: Per visualizzare i tuoi errori di crawl attuali, %1$svisita Google Search Console%2$s.

note: Translators: %1$s: expands to opening anchor tag, %2$s expands to closing anchor tag.
en: Google has discontinued its Crawl Errors API. Therefore, any possible crawl errors you might have cannot be displayed here anymore. %1$sRead our statement on this for further information%2$s.
it: Google ha sospeso la Crawl Errors API. Perciò, gli eventuali errori di crawl che potresti avere non possono più essere visualizzati qui. %1$sLeggi il nostro articolo per avere ulteriori informazioni%2$s.

note: translators: %s expands to Local SEO
en: Truly optimize your site for a local audience with our %s plugin! Optimized address details, opening hours, store locator and pickup option!
it: Ottimizza al meglio il tuo sito per un pubblico locale con il nostro plugin %s! Dettagli ottimizzati degli indirizzi, orari di apertura, un localizzatore dei punti vendita e le opzioni di ritiro!

en: Serving local customers?
it: Ti rivolgi a clienti locali?

note: translators: %s expands to Local SEO
en: Get the %s plugin now
it: Acquista subito il plugin %s

en: Organization logo
it: Logo dell'Organizzazione

en: Organization name
it: Nome dell'Organizzazione

en: Choose whether the site represents an organization or a person.
it: Scegli se il sito rappresenta un'Organizzazione o una Persona.

en: Knowledge Graph & Schema.org
it: Knowledge Graph e Schema.org

note: translators: 1: link to edit user page.
en: To change the social accounts used for your site, update the details for %1$s.
it: Per cambiare l'account dei social network usati per il sito, aggiorna i dettagli in %1$s.

en: That means that the form and information below is disabled, and not used.
it: Ciò significa che il modulo e le informazioni sotto sono disattivate e non usate.

en: Your website is currently configured to represent a Person
it: Il tuo sito web e attualmente configurato per rappresentare una Persona

en: Organization or person
it: Organizzazione o Persona

en: Organization
it: Organizzazione

en: Does your site represent a person or an organization?
it: Il tuo sito rappresenta un'Organizzazione o una Persona?

en: Provide an image of the organization logo
it: Fornisce un'immagine del logo dell'Organizzazione

en: The name of the organization
it: Il nome dell'Organizzazione

en: The person
it: La Persona

note: translators: %1$s is a link start tag to the Configuration Wizard, %2$s is the link closing tag.
en: You have previously set your site to represent a person. We’ve improved our functionality around Schema and the Knowledge Graph, so you should go in and %1$scomplete those settings%2$s.
it: In precedenza hai impostato il sito per rappresentare una persona. Abbiamo migliorato le nostre funzionalità riguardanti i dati Schema e il Knowledge Graph, per questo dovresti andare a %1$scompletare queste impostazioni%2$s.

en: Personal info
it: Informazioni personali

note: translators: 1: link tag to the relevant WPSEO admin page; 2: link close tag.
en: To make your site represent a Company or Organization go to %1$sSearch Appearance%2$s and set Organization or Person to "Organization".
it: Per impostare se il sito rappresenta un'Organizzazione o una Persona vai a %1$sAspetto della ricerca%2$s e imposta Organizzazione o Persona nel campo "Organizzazione".

en: Organization social profiles
it: Profili sui social network per l'Organizzazione

en: (if one exists)
it: (se uno esiste)

en: Wikipedia page about you
it: La tua pagina Wikipedia

en: YouTube profile URL
it: URL del profilo YouTube

en: Tumblr profile URL
it: URL del profiloTumblr

en: SoundCloud profile URL
it: URL del profilo SoundCloud

en: MySpace profile URL
it: URL del profilo MySpace

en: Uncategorized
it: Senza categoria

note: translators: %1$s expands to the user's name, %2$s expands to an opening anchor tag, %3$s expands to a closing anchor tag.
en: You have selected the user %1$s as the person this site represents. Their user profile information will now be used in search results. %2$sUpdate their profile to make sure the information is correct.%3$s
it: Hai selezionato l'utente %1$s come la Persona che il sito rappresenta. Le sue informazioni personali saranno ora usate nei risultati di ricerca.  %2$sAggiornane il profilo per assicurarti che siano corrette .%3$s

note: translators: %1$s expands to WordPress
en: You can edit the details shown in meta data, like the social profiles, the name and the description of this user on their %1$s profile page.
it: Puoi modificare i dettagli mostrati nei meta dati, come i profili dei social network, il nome e la descrizione di questo utente o la sua pagina del profilo %1$s.

en: Select a user...
it: Seleziona un utente...

note: translators: %s expands to Local SEO
en: Please select a user below to make your site's meta data complete.
it: Seleziona un utente sotto per completare i dati meta del sito.

note: translators: %s expands to the SEO score.
en: SEO score: %s
it: Punteggio SEO: %s

en: If a Wikipedia page for you or your organization exists, add it too.
it: Se hai una pagina Wikipedia a tuo nome della tua organizzazione, aggiungila.

en: Pinterest profile URL
it: URL del profilo di Pinterest

en: LinkedIn profile URL
it: URL del profilo LinkedIn

en: Instagram profile URL
it: URL del profilo Instagram

en: Wikipedia URL
it: URL di Wikipedia

en: No JSON object was returned.
it: Non è stato restituito nessun oggetto JSON.

note: translators: %1$s resolves to Keyword research training
en: Keyword research is essential in any SEO strategy. You decide the search terms you want to be found for, and figure out what words your audience uses to find you. Great keyword research tells you what content you need to start ranking for the terms you want to rank for. Make sure your efforts go into the keywords you actually have a chance at ranking for! The %1$s walks you through this process, step by step.
it: La ricerca per parole chiave è essenziale in qualunque strategia SEO. Devi decidere per quali termini di ricerca vuoi essere trovato ed immaginare quali parole può utilizzare il tuo pubblico per trovarti. Una buona scelta delle parole chiave ti dice quali contenuti servono per iniziare a salire le classifiche per i termini di tuo interesse. Concentra i tuoi sforzi sulle parole chiave che hanno qualche effettiva possibilità di finire in cima alla lista! Il corso %1$s ti guida passo passo in questo processo.

en: Find out what words your audience uses to find you
it: Scopri quali parole utilizza il tuo pubblico per trovarti

en: Received internal links
it: Link interni ricevuti

en: Outgoing internal links
it: Link interni in uscita

en: New step added
it: È stato aggiunto un nuovo passaggio

en: New question added
it: È stata aggiunta una nuova domanda

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s
it: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: Il punteggio del contenuto nel test è %3$s, che è considerato %4$s da leggere. %5$s

en: Keyphrase
it: Frase chiave

en: By enabling this option, attachment URLs become visible to both your visitors and Google. To add value to your website, they should contain useful information, or they might have a negative impact on your ranking.
it: Abilitando questa opzione, l'URL degli allegati diventa visibile sia per i tuoi visitatori sia per Google. Per aggiungere valore al tuo sito, essi dovrebbero contenere informazioni utili; diversamente, potrebbero avere un impatto negativo sul tuo posizionamento.

note: translators: %1$s expands to the link to the article, %2$s closes the link to the article
en: Please carefully consider the implications and %1$sread this post%2$s if you want more information about the impact of showing media in search results.
it: Considera attentamente le implicazioni e %1$sleggi questo articolo%2$s se vuoi avere maggiori informazioni sull'impatto che ha mostrare i media nei risultati di ricerca.

note: translators: 1: Yoast SEO.
en: For this feature to work, %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
it: Perché questa opzione funzioni, %1$s deve creare una tabella nel tuo database. Non è stato possibile creare questa tabella in automatico.

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because of unknown reasons.
it: Impossibile recuperare la dimensione di %1$s per motivi sconosciuti.

note: translators: %1$s expands to the requested url
en: Cannot get the size of %1$s because it is hosted externally.
it: Impossibile recuperare la dimensione di %1$s perché è ospitata esternamente.

note: translators: %s expands to the current page number
en: Page %s
it: Pagina %s

en: %3$sImage alt attributes%5$s: Out of %2$d images on this page, %1$d have alt attributes with words from your keyphrase or synonyms. That's a bit much. %4$sOnly include the keyphrase or its synonyms when it really fits the image%5$s.
it: %3$sAttributo alt dell'immagine%5$s: su %2$d immagini in questa pagina, %1$d hanno l'attributo alt con parole della tua frase chiave o dei suoi sinonimi. È un po' troppo. %4$sDovresti inserire la frase chiave o i suoi sinonimi solo quando davvero descrivono l'immagine%5$s.

en: %1$sImage alt attributes%2$s: Good job!
it: %1$sAttributo alt dell'immagine%2$s: ottimo lavoro!

en: %3$sImage alt attributes%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d has an alt attribute that reflects the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s! | %3$sImage alt attributes%5$s: Out of %2$d images on this page, only %1$d have alt attributes that reflect the topic of your text. %4$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of more relevant images%5$s!
it[0]: %3$sAttributo alt dell'immagine%5$s: su %2$d immagini in questa pagina, solo %1$d ha l'attributo alt che riflette l'argomento del tuo testo.%4$sDovresti inserire la frase chiave o i suoi sinonimi nel tag alt delle immagini più importanti!%5$s.
it[1]: %3$sAttributo alt dell'immagine%5$s: su %2$d immagini in questa pagina, solo %1$d hanno l'attributo alt che riflette l'argomento del tuo testo.%4$sDovresti inserire la frase chiave o i suoi sinonimi nel tag alt delle immagini più importanti!%5$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sImage alt attributes%3$s: Images on this page do not have alt attributes that reflect the topic of your text. %2$sAdd your keyphrase or synonyms to the alt tags of relevant images%3$s!
it: %1$sAttributo alt dell'immagine%3$s: le immagini in questa pagina non hanno l'attributo alt che riflette l'argomento del tuo testo %2$sDovresti inserire la frase chiave o i suoi sinonimi nel tag alt delle immagini più importanti%3$s!

en: %1$sImage alt attributes%3$s: Images on this page have alt attributes, but you have not set your keyphrase. %2$sFix that%3$s!
it: %1$sAttributo alt dell'immagine%3$s: le immagini in questa pagina hanno l'attributo alt ma tu non hai impostato la frase chiave. %2$sInseriscila ora%3$s!

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job! | %1$sKeyphrase in subheading%2$s: %3$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. Good job!
it[0]: %1$sFrase chiave nei sottotitoli%2$s: %3$s dei tuoi sottotitoli H2 e H3 riflette l'argomento del tuo contenuto. Ottimo lavoro!
it[1]: %1$sFrase chiave nei sottotitoli%2$s: %3$s dei tuoi sottotitoli H2 e H3 riflettono l'argomento del tuo contenuto. Ottimo lavoro!

en: %1$sKeyphrase in subheading%2$s: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
it: %1$sFrase chiave nei sottotitoli%2$s: il sottotitolo H2 o H3 riflette l'argomento del tuo contenuto. Perfetto!

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: More than 75%% of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. %2$sDon't over-optimize%3$s!
it: %1$sFrase chiave nei sottotitoli%3$s: più del 75%% dei sottotitoli H2 e H3 riflettono l'argomento del tuo contenuto. Questo è troppo. %2$sNon esagerare%3$s!

en: %1$sKeyphrase in subheading%3$s: %2$sUse more keyphrases or synonyms in your H2 and H3 subheadings%3$s!
it: %1$sFrase chiave nei sottotitoli%3$s: %2$susa di più le frasi chiave o i loro sinonimi nei sottotitoli H2 e H3%3$s!

note: translators: %1$s expands to the method name. %2$s expands to the class name
en: Method %1$s() does not exist in class %2$s
it: Il metodo  %1$s() non esiste nella classe %2$s

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
it[0]: %1$sDensità della frase chiave%2$s: la frase chiave è stata trovata %5$d volta. Questo è meno del minimo suggerito di %3$d volte per un testo di questa lunghezza. %4$sInserisci la tua frase chiave%2$s!
it[1]: %1$sDensità della frase chiave%2$s: la frase chiave è stata trovata %5$d volte. Questo è meno del minimo suggerito di %3$d volte per un testo di questa lunghezza. %4$sInserisci la tua frase chiave%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d time. This is great! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %3$d times. This is great!
it[0]: %1$sDensità della frase chiave%2$s: la frase chiave è stata trovata  %3$d volta. Questo è ottimo!
it[1]: %1$sDensità della frase chiave%2$s: la frase chiave è stata trovata  %3$d volte. Questo è ottimo!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
it[0]: %1$sDensità della frase chiave%2$s: la frase chiave è stata trovata %5$d volta. Questo è più del massimo suggerito di %3$d volte per un testo di questa lunghezza. %4$sNon esagerare%2$s!
it[1]: %1$sDensità della frase chiave%2$s: la frase chiave è stata trovata %5$d volte. Questo è più del massimo suggerito di %3$d volte per un testo di questa lunghezza. %4$sNon esagerare%2$s!

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d time. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s! | %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found %5$d times. That's way more than the recommended maximum of %3$d times for a text of this length. %4$sDon't overoptimize%2$s!
it[0]: %1$sDensità della frase chiave%2$s: la frase chiave è stata trovata %5$d volta. Questo è più del massimo suggerito di %3$d volte per un testo di questa lunghezza. %4$sNon esagerare%2$s!
it[1]: %1$sDensità della frase chiave%2$s: la frase chiave è stata trovata %5$d volte. Questo è più del massimo suggerito di %3$d volte per un testo di questa lunghezza. %4$sNon esagerare%2$s!

en: %1$sSingle title%3$s: H1s should only be used as your main title. Find all H1s in your text that aren't your main title and %2$schange them to a lower heading level%3$s!
it: %1$sTitolo unico%3$s: gli H1 dovrebbero essere usati soltanto come titolo principale. Trova tutti gli H1 nel tuo testo che non sono il tuo titolo principale e %2$smodificali con un livello di titolo inferiore%3$s!

en: You do not have the required rights to export settings.
it: Non hai i diritti necessari per esportare le impostazioni.

en: No settings found.
it: Nessuna impostazione trovata.

en: Improve sharing on Facebook and Pinterest
it: Migliora la condivisione su Facebook e Pinterest

en: Import of settings is only supported on servers that run PHP 5.3 or higher.
it: L'importazione delle impostazioni è supportata solo sui server che eseguono PHP 5.3 o versioni successive.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to copy them on another site.
it: Esporta le impostazioni di %1$s qui, per poi copiarle in un altro sito.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast.com
en: These are settings for the %1$s plugin by %2$s
it: Queste sono le impostazioni per il plugin %1$s di %2$s

note: translators: %1$s expands to Import settings
en: Copy all these settings to another site's %1$s tab and click "%1$s" there.
it: Copia tutte queste impostazioni nella scheda %1$s di un altro sito e fai clic "%1$s" lì.

en: %1$sKeyphrase density%2$s: The focus keyphrase was found 0 times. That's less than the recommended minimum of %3$d times for a text of this length. %4$sFocus on your keyphrase%2$s!
it: %1$sDensità della frase chiave%2$s: la frase chiave è stata trovata 0 volte. Questo è meno del minimo suggerito di %3$d volte per un testo di questa lunghezza. %4$sInserisci la tua frase chiave%2$s!

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: With %s, you can easily create such redirects.
it: Con %s, puoi facilmente creare reindirizzamenti (redirects).

note: translators: %1$s and %2$s expand to <em> items to emphasize the word in the middle.
en: Changing your permalinks settings can seriously impact your search engine visibility. It should almost %1$s never %2$s be done on a live website.
it: Cambiare le impostazioni dei permalink può influenzare la visibilità sui motori di ricerca. Non dovresti quasi  %1$s mai %2$s farlo quando un sito è online.

en: WARNING:
it: ATTENZIONE:

en: Learn about why permalinks are important for SEO.
it: Approfondisci il motivo per cui i permalink sono così importanti per la SEO.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %s
it: Passa a %s

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the date archives in the search results technically means those will have a %1$s robots meta. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
it: Non mostrare gli archivi per data nei motori di ricerca significa tecnicamente  che essi avranno impostato un %1$s nei metadati dei robots. %2$sLeggi di più riguardo alle impostazioni dei risultati di ricerca%3$s.

note: Translators: %1$s and $3$s expand to the admin search page for the keyword, %2$d expands to the number of times this keyword has been used before, %4$s and %5$s expand to links to yoast.com, %6$s expands to the anchor end tag
en: %4$sPreviously used keyphrase%6$s: You've used this keyphrase %1$s%2$d times before%3$s. %5$sDo not use your keyphrase more than once%6$s.
it: %4$sFrase chiave usata in precedenza%6$s: hai usato questa frase chiave %1$s%2$d volte prima%3$s. %5$sNon dovresti usare la frase chiave più di una volta%6$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to an admin link where the keyword is already used. %3$s and %4$s expand to links on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag.
en: %3$sPreviously used keyphrase%5$s: You've used this keyphrase %1$sonce before%2$s. %4$sDo not use your keyphrase more than once%5$s.
it: %3$sFrase chiave usata in precedenza%5$s: hai già usato questa frase chiave %1$suna volta%3$s. %4$sNon dovresti usare la frase chiave più di una volta%5$s.

en: %1$sPreviously used keyphrase%2$s: You've not used this keyphrase before, very good.
it: %1$sFrase chiave usata in precedenza%2$s: non hai mai usato questa frase chiave. Ottimo!

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: More than half of your keyphrase appears in the slug. That's great!
it: %1$sFrase chiave nello slug%2$s: più di mezza frase chiave è contenuta nello slug. Perfetto!

en: %1$sKeyphrase in slug%3$s: (Part of) your keyphrase does not appear in the slug. %2$sChange that%3$s!
it: %1$sFrase chiave nello slug%2$s: (parte) della tua frase chiave non è contenuta nello slug. %2$sTi suggeriamo di cambiarlo%3$s!

en: %1$sKeyphrase in slug%2$s: Great work!
it: %1$sFrase chiave nello slug%2$s: ottimo lavoro!

en: %1$sKeyphrase in title%2$s: The exact match of the focus keyphrase appears at the beginning of the SEO title. Good job!
it: %1$sFrase chiave nel titolo%2$s: il titolo SEO contiene la frase esatta all'inizio. Magnifico!

en: %1$sImage alt attributes%3$s: No images appear on this page. %2$sAdd some%3$s!
it: %1$sAttributo alt dell'immagine%3$s: sembra che in questa pagina non ci siano immagini. %2$sTi suggeriamo di aggiungerne qualcuna%3$s!

en: %1$sLink keyphrase%3$s: You're linking to another page with the words you want this page to rank for. %2$sDon't do that%3$s!
it: %1$sLink alla frase chiave%3$s: stai inserendo un link a una pagina per le parole per le quali vuoi posizionare questa pagina %2$sTi suggeriamo di non farlo%3$s!

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd more content%4$s. | This is below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd more content%4$s.
it[0]: Questo è sotto %5$d, il numero minimo di parole che ti suggeriamo per il tuo contenuto.  %3$sValuta se aggiungere altro contenuto%4$s.
it[1]: Questo è sotto %5$d, il numero minimo di parole che ti suggeriamo per il tuo contenuto.  %3$sValuta se aggiungere altro contenuto%4$s.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text, %2$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag.
en: %2$sText length%4$s: The text contains %1$d word. | %2$sText length%4$s: The text contains %1$d words.
it[0]: %2$sLunghezza del testo%4$s: il testo contiene %1$d parola.
it[1]: %2$sLunghezza del testo%4$s: il testo contiene %1$d parole.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %2$sText length%3$s: The text contains %1$d word. Good job! | %2$sText length%3$s: The text contains %1$d words. Good job!
it[0]: %2$sLunghezza del testo%3$s: il testo contiene %1$d parola. Ottimo lavoro!
it[1]: %2$sLunghezza del testo%3$s: il testo contiene %1$d parole. Ottimo lavoro!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sSEO title width%3$s: %2$sPlease create an SEO title%3$s.
it: %1$sLarghezza del titolo SEO%3$s: %2$sScrivi un titolo SEO%3$s.

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is far below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd more content%4$s. | This is far below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd more content%4$s.
it[0]: Questo è molto lontano da %5$d, il numero minimo di parole che ti suggeriamo per il tuo contenuto.  %3$sValuta se aggiungere altro contenuto%4$s.
it[1]: Questo è molto lontano da %5$d, il numero minimo di parole che ti suggeriamo per il tuo contenuto.  %3$sValuta se aggiungere altro contenuto%4$s.

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is wider than the viewable limit. %2$sTry to make it shorter%3$s.
it: %1$sLarghezza del titolo SEO%3$s: il titolo SEO è più lungo dei limiti di carattere previsti. %2$sProva a scrivere un titolo più corto%3$s.

en: %1$sSEO title width%2$s: Good job!
it: %1$sLarghezza del titolo SEO%3$s: magnifico lavoro!

en: %1$sSEO title width%3$s: The SEO title is too short. %2$sUse the space to add keyphrase variations or create compelling call-to-action copy%3$s.
it: %1$sLarghezza del titolo SEO%3$s: il titolo SEO è troppo corto %2$sTi suggeriamo di aggiungere variazioni della frase chiave per creare un testo accattivante che spinga i lettori all'azione%3$s.

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%2$s: There are both nofollowed and normal outbound links on this page. Good job!
it: %1$sLink in uscita%2$s: ci sono sia link nofollow sia normali link in uscita in questa pagina. Perfetto!

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%2$s: Good job!
it: %1$sLink in uscita%2$s: splendido lavoro!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%3$s: All outbound links on this page are nofollowed. %2$sAdd some normal links%3$s.
it: %1$sLink in uscita%3$s: tutti i link in uscita di questa pagina sono del tipo unfollow. %2$sTi suggeriamo di aggiungere anche dei link normali%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sOutbound links%3$s: No outbound links appear in this page. %2$sAdd some%3$s!
it: %1$sLink in uscita%3$s: non ci sono link in uscita in questa pagina. %2$sTi suggeriamo di aggiungerne qualcuno%3$s.

note: Translators:  %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sMeta description length%2$s: Well done!
it: %1$sLunghezza della descrizione Meta%2$s: ben fatto!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag, %4$d expands to	the total available number of characters in the meta description
en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is over %4$d characters. To ensure the entire description will be visible, %2$syou should reduce the length%3$s!
it: %1$sLunghezza della descrizione Meta%2$s: la descrizione Meta supera i %4$d caratteri. Per essere sicuro che l'intera descrizione sia visibile, %2$svaluta se ridurre la lunghezza%3$s!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag, %4$d expands to the number of characters in the meta description, %5$d expands to the total available number of characters in the meta description
en: %1$sMeta description length%3$s: The meta description is too short (under %4$d characters). Up to %5$d characters are available. %2$sUse the space%3$s!
it: %1$sLunghezza della descrizione Meta%2$s: la descrizione Meta è troppo corta (al di sotto dei %4$d caratteri). Hai a disposizione %5$d caratteri. %2$sPotresti aggiungere degli spazi%3$s!

note: Translators:  %1$s and %2$s expand to a links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sMeta description length%3$s:  No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. %2$sMake sure to write one%3$s!
it: %1$sLunghezza della descrizione Meta%3$s: non hai inserito la descrizione Meta. I motori di ricerca visualizzeranno, così, delle parti di testo prese dalla tua pagina. %2$sTi consigliamo di scriverne una%3$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description has been specified, but it does not contain the keyphrase. %3$sFix that%4$s!
it: %1$sFrase chiave nella descrizione Meta%2$s: hai scritto la descrizione Meta, ma non contiene la frase chiave. %3$sTi suggeriamo di modificarla%4$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: The meta description contains the keyphrase %3$s times, which is over the advised maximum of 2 times. %4$sLimit that%5$s!
it: %1$sFrase chiave nella descrizione Meta%2$s: la descrizione Meta contiene la frase chiave %3$s volte, che è più di 2, il numero consigliabile. %4$sTi suggeriamo di modificarla%5$s!

en: %1$sKeyphrase in meta description%2$s: Keyphrase or synonym appear in the meta description. Well done!
it: %1$sFrase chiave nella descrizione Meta%2$s: la frase chiave o i suoi sinonimi sono contenuti nella descrizione Meta. Splendido!

en: %1$sKeyphrase length%2$s: Good job!
it: %1$sLunghezza della frase chiave%2$s: ottimo lavoro!

en: %1$sKeyphrase length%3$s: No focus keyphrase was set for this page. %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
it: %1$sLunghezza della frase chiave%2$s: nessuna frase chiave è stata impostata per questa pagina. %2$sImposta una frase chiave, in modo che sia possibile calcolare il punteggio SEO%3$s.

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's way more than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
it: %3$sLunghezza della frase chiave%5$s: la frase chiave è lunga %1$d parole. È più lunga di  %2$d, il numero massimo di parole suggerito. %4$sTi suggeriamo di scriverne una più corta%5$s!

en: %3$sKeyphrase length%5$s: The keyphrase is %1$d words long. That's more than the recommended maximum of %2$d words. %4$sMake it shorter%5$s!
it: %3$sLunghezza della frase chiave%5$s: la frase chiave è lunga %1$d parole. È più lunga di %2$d, il numero massimo di parole suggerito. %4$sTi suggeriamo di scriverne una più corta%5$s!

en: %1$sKeyphrase length%3$s: %2$sSet a keyphrase in order to calculate your SEO score%3$s.
it: %1$sLunghezza della frase chiave%2$s: %2$simposta una frase chiave, in modo che sia possibile calcolare il punteggio SEO%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Uneven. Some parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
it: %1$sDistribuzione della frase chiave%3$s: irregolare. Alcune parti del tuo testo non contengono la frase chiave o i suoi sinonimi. %2$sTi suggeriamo di distribuirli in modo più regolare%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: Very uneven. Large parts of your text do not contain the keyphrase or its synonyms. %2$sDistribute them more evenly%3$s.
it: %1$sDistribuzione della frase chiave%3$s: molto irregolare. Molte parti del tuo testo non contengono la frase chiave o i suoi sinonimi. %2$sTi suggeriamo di distribuirli in modo più regolare%3$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%3$s: %2$sInclude your keyphrase or its synonyms in the text so that we can check keyphrase distribution%3$s.
it: %1$sDistribuzione della frase chiave%3$s: %2$sincludi la parola chiave o i suoi sinonimi nel testo così è possibile calcolarne la distribuzione%3$s.

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms do not appear in the first paragraph. %2$sMake sure the topic is clear immediately%3$s.
it: %1$sFrase chiave nell'introduzione%3$s: la frase chiave che hai scelto o i suoi sinonimi non compaiono nel primo paragrafo. %2$sAssicurati che i tuoi lettori capiscano subito l'argomento%3$s.

en: %1$sKeyphrase in introduction%2$s: Well done!
it: %1$sFrase chiave nell'introduzione%2$s: ben fatto!

en: %1$sInternal links%2$s: There are both nofollowed and normal internal links on this page. Good job!
it: %1$sLink interni%2$s: ci sono sia link nofollow sia link normali in questa pagina. Perfetto!

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%2$s: You have enough internal links. Good job!
it: %1$sLink interni%2$s: ci sono abbastanza link interni. Ottimo!

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%3$s: The internal links in this page are all nofollowed. %2$sAdd some good internal links%3$s.
it: %1$sLink interni%3$s: i link in questa pagina sono di tipo nofollow. %2$sTi suggeriamo di aggiungere qualche link normale%3$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to links on yoast.com, %3$s expands to the anchor end tag
en: %1$sInternal links%3$s: No internal links appear in this page, %2$smake sure to add some%3$s!
it: %1$sLink interni%3$s: sembra che non ci siano link in questa pagina. %2$sTi suggeriamo di aggiungerne qualcuno%3$s!

en: %1$sFunction words in keyphrase%3$s: Your keyphrase "%4$s" contains function words only. %2$sLearn more about what makes a good keyphrase.%3$s
it: %1$sParole funzionali nell frase chiave%3$s: la tua frase chiave "%4$s" contiene solo parole funzionali. %2$sLeggi di più su come scegliere una perfetta frase chiave.%3$s

en: %1$sTransition words%2$s: Well done!
it: %1$sParole di transizione%2$s: ben fatto!

en: %1$sTransition words%2$s: Only %3$s of the sentences contain transition words, which is not enough. %4$sUse more of them%2$s.
it: %1$sParole di transizione%2$s: solo il %3$s delle frasi contengono delle parole di transizione, che non è abbastanza. %4$sTi suggeriamo di aggiungerne altre%2$s.

en: %1$sTransition words%2$s: None of the sentences contain transition words. %3$sUse some%2$s.
it: %1$sParole di transizione%2$s: nessuna frase contiene parole di transizione. %4$sTi suggeriamo di aggiungerne alcune%2$s.

en: %1$sNot enough content%2$s: %3$sPlease add some content to enable a good analysis%2$s.
it: %1$sNon c'è abbastanza contenuto%2$s: %3$sAggiungi altro contenuto per permettere una buona analisi di leggibilità%2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
it: %1$sDistribuzione dei sottotitoli%2$s: non stai usando i sottotitoli, ma il tuo testo è abbastanza corto e probabilmente non ti servono.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: You are not using any subheadings, although your text is rather long. %3$sTry and add some subheadings%2$s.
it: %1$sDistribuzione dei sottotitoli%2$s: non stai usando i sottotitoli, sebbene il tuo testo sia piuttosto lungo.  %3$sTi suggeriamo di aggiungere i sottotitoli%2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d section of your text is longer than %4$d words and is not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s. | %1$sSubheading distribution%2$s: %3$d sections of your text are longer than %4$d words and are not separated by any subheadings. %5$sAdd subheadings to improve readability%2$s.
it[0]: %1$sDistribuzione dei sottotitoli%2$s: %3$d sezione del tuo testo è più lunghe di %4$d parole e non è separata da sottotitoli. %5$sAggiungi dei sottotitoli per aumentare la leggibilità del testo%2$s.
it[1]: %1$sDistribuzione dei sottotitoli%2$s: %3$d sezioni del tuo testo sono più lunghe di %4$d parole e non sonoseparate da sottotitoli. %5$sAggiungi dei sottotitoli per aumentare la leggibilità del testo%2$s.

en: %1$sSubheading distribution%2$s: Great job!
it: %1$sDistribuzione dei sottotitoli%2$s: magnifico lavoro!

en: %1$sSentence length%2$s: %3$s of the sentences contain more than %4$s words, which is more than the recommended maximum of %5$s. %6$sTry to shorten the sentences%2$s.
it: %1$sLunghezza delle frasi%2$s: il %3$s delle frasi contiene più di %4$s parole, che supera la lunghezza massima suggerita di %5$s. %6$sProva a scrivere frasi più corte%2$s.

en: %1$sKeyphrase distribution%2$s: Good job!
it: %1$sDistribuzione della frase chiave%2$s: ottimo lavoro!

en: %1$sKeyphrase in introduction%3$s: Your keyphrase or its synonyms appear in the first paragraph of the copy, but not within one sentence. %2$sFix that%3$s!
it: %1$sFrase chiave nell'introduzione%3$s: la frase chiave che hai scelto o i suoi sinonimi compaiono nel primo paragrafo, ma non nella stessa frase. %2$sTi suggeriamo di modificare il testo!%3$s!

en: Good job!
it: Ottimo lavoro!

en: Focus keyphrase
it: Frase chiave

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Would you like to add a related keyphrase?
it: Vorresti aggiungere una frase chiave correlata?

note: translators: %s expands to Premium
en: Go %s!
it: Vai %s!

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Did you know %s also analyzes the different word forms of your keyphrase, like plurals and past tenses?
it: Sai che %s analizza anche le diverse forme delle tue frasi chiave, come i plurali e i tempi verbali?

en: Check Keyphrase Density
it: Controlla la densità della frase chiave

en: %1$sSentence length%2$s: Great!
it: %1$sLunghezza delle frasi%2$s: grande!

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: There is enough variety in your sentences. That's great!
it: %1$sFrasi consecutive%2$s: c'è una grande varietà nelle frasi. Davvero grande!

en: %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %3$d consecutive sentences starting with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s! | %1$sConsecutive sentences%2$s: The text contains %4$d instances where %3$d or more consecutive sentences start with the same word. %5$sTry to mix things up%2$s!
it[0]: %1$sFrasi consecutive%2$s: il testo contiene %3$d frasi consecutive che iniziano con la stessa parola. %5$sTi suggeriamo di provare a variare un po'%2$s!
it[1]: %1$sFrasi consecutive%2$s: il testo contiene %4$d paragrafi nei quali  %3$d o più frasi iniziano con la stessa parola. %5$sTi suggeriamo di provare a variare un po'%2$s!

en: %1$sPassive voice%2$s: %3$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %4$s. %5$sTry to use their active counterparts%2$s.
it: %1$sForme passive%2$s: %3$s delle frasi contiene delle forme passive, che è maggiore del massimo suggerito di %4$s. %5$sTi suggeriamo di provare a trasformarle in forma attiva%2$s.

en: %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %4$d words. %5$sShorten your paragraphs%2$s! | %1$sParagraph length%2$s: %3$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %4$d words. %5$sShorten your paragraphs%2$s!
it[0]: %1$sLunghezza dei paragrafi%2$s: %3$d dei paragrafi contiene più di %4$d parole, che è il numero suggerito. %5$sTi consigliamo di scrivere paragrafi più corti%2$s!
it[1]: %1$sLunghezza dei paragrafi%2$s: %3$d dei paragrafi contiene più di %4$d parole, che è il numero suggerito. %5$sTi consigliamo di scrivere paragrafi più corti%2$s!

en: %1$sParagraph length%2$s: None of the paragraphs are too long. Great job!
it: %1$sLunghezza dei paragrafi%2$s: tutti i paragrafi sono della giusta lunghezza- Ottimo lavoro!

en: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: The copy scores %3$s in the test, which is considered %4$s to read. %5$s%6$s%7$s
it: %1$sFlesch Reading Ease%2$s: il contenuto ha un punteggio di %3$s nel test, che è considerato %4$s da leggere. %5$s%6$s%7$s

en: Help on choosing the perfect focus keyphrase
it: Aiuto nella scelta della frase chiave perfetta

en: %1$sPassive voice%2$s: You're using enough active voice. That's great!
it: %1$sForme passive%2$s: stai usando molte forme attive. Ottimo!

en: Disable
it: Disattiva

en: Allow Control
it: Permetti il controllo

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: This tab allows you to selectively disable %s features for all sites in the network. By default all features are enabled, which allows site admins to choose for themselves if they want to toggle a feature on or off for their site. When you disable a feature here, site admins will not be able to use that feature at all.
it: Questa scheda ti permette di disattivare in modo selettivo le funzionalità di %s per tutti i siti del network. In modalità predefinita, tutte le funzionalità sono attivate: questo permette agli amministratori di scegliere quali funzioni attivare o meno per i propri siti. Quando disattivi una funzionalità qui, gli amministratori dei siti non potranno usarla per nulla.

en: Keyphrase:
it: Frase chiave:

en: optimize a single post for synonyms and related keyphrases.
it: ottimizza un singolo articolo per i sinonimi e le frasi chiave correlate.

en: Synonyms & related keyphrases
it: Sinonimi e frasi chiave correlate.

en: Add related keyphrase
it: Aggiungi una frase chiave correlata

en: Remove keyphrase
it: Rimuovi la frase chiave

note: translators: %s: argument name
en: %s is a required feature toggle argument.
it: %s è un argomento della funzionalità di attivazione obbligatorio.

note: translators: %1$s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Rank better with synonyms & related keyphrases
it: Posizionati meglio con i sinonimi e le frasi chiave correlate

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium. translators: %1$s expands to Keyword research training. translators: %1$s expands to Local SEO.
en: %1$s video
it: video %1$s

en: This feature has been disabled by the network admin.
it: Questa funzionalità è stata disattivata dall'amministratore del network.

en: Focus keyphrase not set.
it: La frase chiave non è stata impostata.

en: Multiple keyphrases
it: Frasi chiave multiple

en: Clear Image
it: Cancella l'immagine

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'. translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Get %s
it: Passa a %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'SEO' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of duplicate SEO meta.
en: Both %1$s and %2$s manage the SEO of your site. Running two SEO plugins at the same time is detrimental.
it: Sia %1$s sia %2$s gestiscono la SEO del tuo sito. Avere due plugin SEO attivi contemporaneamente può esere dannoso.

en: There is a new notification. | There are new notifications.
it[0]: C'è una nuova notifica.
it[1]: Ci sono nuove notifiche.

en: Learn more about the readability analysis
it: Leggi di più sull'Analisi di leggibilità.

en: Describe the duration of the instruction:
it: Descrivi la durata del processo indicato nelle istruzioni:

en: Optional. Customize how you want to describe the duration of the instruction
it: Opzionale. Personalizza come vuoi descrivere la durata del processo indicato nelle istruzioni:

en: Colon
it: Due punti

en: Readability analysis:
it: Analisi di leggibilità:

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: %s, %s and %s
it: %s, %s e %s

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: %s and %s
it: %s e %s

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: minutes
it: minuti

note: translators: %s: heading level e.g: "1", "2", "3"
en: hours
it: ore

en: days
it: giorni

en: Create a How-to guide in an SEO-friendly way. You can only use one How-to block per post.
it: Crea una guida How-to in una modalità SEO-friendly. Puoi usare solo un blocco How-to per articolo.

en: List your Frequently Asked Questions in an SEO-friendly way. You can only use one FAQ block per post.
it: Elenca le tue FAQ (Frequently Asked Questions) in una modalità SEO-friendly. Puoi usare solo un blocco FAQ per articolo.

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: Copy error
it: Copia l'errore

en: Enter a step title
it: Inserisci un titolo del passaggio

en: CSS class(es) to apply to the steps
it: Classe(i) CSS da applicare ai passaggi

en: Optional. This can give you better control over the styling of the steps.
it: Opzionale. Questo ti fornisce un controllo migliore dello stile dei passaggi.

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: An error occurred loading the %s primary taxonomy picker.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del selettore della tassonomia primaria %s.

note: translators: %1$s expands to Yoast.
en: %1$s Structured Data Blocks
it: Blocchi di Dati Strutturati di %1$s

en: Insert question
it: Inserisci domanda

en: Delete question
it: Elimina domanda

en: Enter the answer to the question
it: Inserisci la risposta alla domanda

en: Add question
it: Aggiungi domanda

note: translators: %s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %s!
it: Ottime notizie: puoi con %s!

note: translators: %s expands to the taxonomy name.
en: Select the primary %s
it: Seleziona il %s primario

en: Check links to this URL
it: Controlla i link a questo URL

en: Move question down
it: Sposta la domanda in basso

en: Move question up
it: Sposta la domanda in alto

en: Enter a question
it: Inserisci una domanda

note: translators: %s expands to a unit of time (e.g. 1 day).
en: Time needed:
it: Tempo richiesto:

en: Frequently Asked Questions
it: Domande frequenti

en: (Opens in a new browser window)
it: (Si apre in una nuova finestra del browser)

en: Enter a step description
it: Inserisci una descrizione del passaggio

en: Enter a description
it: Inserisci una descrizione

en: Unordered list
it: Lista non ordinata

en: Delete total time
it: Elimina il tempo totale

en: Add total time
it: Aggiungi il tempo totale

note: translators: %s: error message
en: Error: %s
it: Errore: %s

en: Restore Site
it: Ripristina il sito web

note: translators: %s: success message
en: Success: %s
it: Successo: %s

en: No site has been selected to restore.
it: Nessun sito web è stato selezionato per il ripristino.

en: You are not allowed to modify unregistered network settings.
it: Non sei autorizzato a modificare le impostazioni di rete non registrate.

en: Network Settings
it: Impostazioni di rete

en: You are not allowed to perform this action.
it: Non sei autorizzato a eseguire questa azione.

note: translators: %s expands to the ID of a site within a multisite network.
en: Site with ID %d not found.
it: Il sito web con l'ID %d non è stato trovato.

en: Mark as cornerstone content
it: Indica come contenuto centrale

en: Learn more about Cornerstone Content.
it: Ulteriori informazioni sui contenuti Cornerstone.

en: Cornerstone content should be the most important and extensive articles on your site.
it: I contenuti Cornerstone (contenuti centrali) dovrebbero essere gli articoli più importanti ed esaustivi del tuo sito.

en: Showing step items as an ordered list.
it: Mostra gli elementi del passaggio come un elenco ordinato.

en: Add step
it: Aggiungi un passaggio

en: Showing step items as an unordered list
it: Mostra gli elementi del passaggio come un elenco non ordinato

en: deleted
it: eliminato

en: Analysis results
it: Risultati dell'analisi

en: Add image
it: Aggiungi un'immagine

en: Delete step
it: Elimina passaggio

en: Move step down
it: Sposta passaggio in basso

en: Move step up
it: Sposta passaggio in alto

en: Insert step
it: Inserisci passaggio

en: Are you trying to use multiple keyphrases? You should add them separately below.
it: Stai cercando di utilizzare più frasi chiave? Dovresti aggiungerle separatamente sotto.

en: Enter a focus keyphrase to calculate the SEO score
it: Inserisci una frase chiave per calcolare il punteggio SEO

en: Would you like to add another keyphrase?
it: Vorresti aggiungere un'altra frase chiave?

en: image preview
it: anteprima dell'immagine

en: Copied!
it: Copiato!

en: Not supported!
it: Non supportato!

note: translators: %s expands to the link value
en: Copy link to suggested article: %s
it: Copia il link all'articolo suggerito: %s

en: Read our %1$sultimate guide to keyword research%2$s to learn more about keyword research and keyword strategy.
it: Leggi la nostra %1$sUltimate guide to keyword research%2$s per ulteriori informazioni sulla ricerca e sulla strategia per le parole chiave.

en: Copy link
it: Copia il link

en: Consider linking to these articles:
it: Prendi in considerazione di inserire il collegamento a questi articoli:

en: Consider linking to these {{a}}cornerstone articles:{{/a}}
it: Prendi in considerazione di inserire il collegamento a questi {{a}}articoli cornerstone:{{/a}}

en: The following words occur the most in the content. These give an indication of what your content focuses on. If the words differ a lot from your topic, you might want to rewrite your content accordingly.
it: Le seguenti parole sono quelle che ricorrono più spesso nel tuo testo. Tale analisi ti dà un'idea su cosa si concentra il tuo contenuto. Se le parole differiscono molto dal tuo argomento, dovresti riscrivere i tuoi contenuti in modo più coerente.

en: {{a}}Read our article about site structure{{/a}} to learn more about how internal linking can help improve your SEO.
it: Leggi {{a}} il nostro articolo sulla struttura del sito {{/a}} per imparare di più su come i link interni possono aiutarti a migliorare la tua strategia SEO.

en: Prominent words
it: Parole importanti

en: The site's tagline
it: Tagline (motto) del sito

note: translators: %1$s expands to the missing field name.
en: Not all required fields are given. Missing field %1$s
it: Non sono stati riempiti tutti i campi obbligatori. Manca il campo %1$s

en: Add synonyms
it: Aggiungi sinonimi

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Would you like to add keyphrase synonyms?
it: Vuoi aggiungere dei sinonimi della frase chiave?

en: Would you like to add more than one keyphrase?
it: Vuoi aggiungere più di una frase chiave?

en: You haven't set a Shop page in your WooCommerce settings. Please do this first.
it: Non hai impostato una pagina Negozio nelle impostazioni di WooCommerce. Devi farlo come prima cosa.

note: translators: %1$s expands to an opening anchor tag, %2$s expands to a closing anchor tag.
en: You can edit the SEO meta-data for this custom type on the %1$sShop page%2$s.
it: Puoi modificare i meta-dati SEO pei questo tipo personalizzato sulla %1$spagina del Negozio%2$s.

en: Current year
it: Anno corrente

en: Something went wrong. Please reload the page.
it: Qualcosa non ha funzionato. Prova a ricaricare la pagina.

en: Url preview
it: Anteprima dell'URL

en: Please provide a meta description by editing the snippet below. If you don’t, Google will try to find a relevant part of your post to show in the search results.
it: Inserisci una descrizione meta editando lo snippet qui sotto. Se non lo fai, Google cercherà di indovinare dal tuo articolo cosa è rilevante per mostrarlo nei risultati di ricerca.

en: Page
it: Pagina

en: description (custom taxonomy)
it: descrizione (tassonomia personalizzata)

en: (custom taxonomy)
it: (tassonomia personalizzata)

en: (custom field)
it: (campo personalizzato)

en: Separator
it: Separatore

en: Category
it: Categoria

en: Date
it: Data

en: Modified
it: Modificato

en: Search phrase
it: Frase di ricerca

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type. translators: 1: term label
en: You just deleted a %1$s.
it: Hai appena eliminato %1$s.

en: Site title
it: Titolo del sito

en: Primary category
it: Categoria primaria

en: Parent title
it: Titolo genitore

en: The settings on this page allow you to specify what the default search appearance should be for any type of content you have. You can choose which content types appear in search results and what their default description should be.
it: Le impostazioni in questa pagina ti permettono di specificare quale sarà l'aspetto predefinito della ricerca per ciascuno tipo di contenuto che hai. Puoi scegliere quali tipi di contenuto fare apparire nei risultati di ricerca e quale sarà la loro descrizione predefinita.

en: Caption
it: Didascalia

en: Term title
it: Titolo del termine

en: Term description
it: Descrizione del termine

en: Tagline
it: Motto del sito

en: You should create a redirect to ensure your visitors do not get a 404 error when they click on the no longer working URL.
it: Dovresti creare un re-indirizzamento per assicurarti che i visitatori non incorrano in un errore 404 facendo clic su un URL non più funzionante.

en: Page number
it: Numero di pagina

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Archive title
it: Titolo dell'archivio

note: translators: %s expands to the post type name.
en: Settings for %s archive
it: Impostazioni per l'archivio %s

note: translators: %1$s expands to the translated name of the post type.
en: You just trashed a %1$s.
it: Hai appena spostato nel cestino %1$s.

en: Search engines and other websites can still send traffic to your deleted post.
it: I motori di ricerca e altri siti web possono ancora inviare il traffico all'articolo eliminato.

en: Tag description
it: Descrizione del tag

en: Category description
it: Descrizione della categoria

en: Make sure you don't miss out on traffic!
it: Assicurati di non perdere traffico!

en: User description
it: Descrizione dell'utente

en: Pagetotal
it: Totale pagine

en: Pagenumber
it: Numero di pagina

en: Term404
it: Errore 404

en: Post type (plural)
it: Post type (plurale)

en: Post type (singular)
it: Post type (singolare)

en: Excerpt only
it: Solo riassunto

en: Modify your meta description by editing it right here
it: Modifica la tua descrizione meta scrivendola qui

note: Translators: %s expands to the actual language.
en: Your site language is set to %s. If this is not correct, contact your site administrator.
it: La lingua del tuo sito è impostata su %s. Se non è corretto, contatta l'amministratore del sito.

note: translators: %1$s expands Yoast, %2$s expands to an opening anchor tag, %3$s expands to a closing anchor tag.
en: %1$s respects your privacy. Read our %2$sprivacy policy%3$s on how we handle your personal information.
it: %1$s rispetta la tua privacy. Leggi la nostra %2$sprivacy policy%3$s per sapere come vengono gestite le tue informazioni personali.

en: Dismiss this notice
it: Ignora questo avviso

note: translators: %1$s expands to the link to the article, %2$s closes the link tag.
en: Your site's settings currently allow attachment URLs on your site to exist. Please read %1$sthis post about a potential issue%2$s with attachment URLs and check whether you have the correct setting for your site.
it: Attualmente le impostazioni del tuo sito permettono la presenza degli URL degli allegati presenti nel tuo sito. Leggi %1$s questo articolo su un potenziale problema %2$s con gli URL degli allegati e verifica se hai le impostazioni corrette per il tuo sito.

note: translators: %1$s dismiss link open tag, %2$s closes the link tag.
en: If you know what this means and you do not want to see this message anymore, you can %1$sdismiss this message%2$s.
it: Se sai cosa significa e non vuoi più vedere questo messaggio, puoi %1$snon visualizzarlo più%2$s.

en: Includes a free MyYoast account which gives you access to our free SEO for Beginners course!
it: Include un account MyYoast gratuito che ti consentirà di accedere al nostro corso SEO gratuito per principianti!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress, %2$s expands to Yoast
en: Sign up for our newsletter if you would like to keep up-to-date about %1$s, other cool plugins by %2$s, and interesting news and tips from the world of SEO.
it: Iscriviti alla nostra newsletter se desideri rimanere aggiornato su %1$s, sugli altri fantastici plugin di %2$s e avere altre notizie interessanti e suggerimenti dal mondo della strategia SEO.

en: Baidu verification code
it: Codice di verifica di Baidu

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Baidu Webmaster Tools site add page, %2$s is the link closing tag.
en: Get your Baidu verification code in %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.
it: Puoi ottenere il codice di verifica Baidu su %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Show All Content Types
it: Mostra tutti i tipi di contenuto

en: Filter by content type
it: Filtra per tipo di contenuto

note: translators: %s is replaced with Yoast SEO.
en: The %s importer functionality uses temporary database tables. It seems your WordPress install does not have the capability to do this, please consult your hosting provider.
it: La funzione %s di importazione usa tabelle temporanee di database. Sembra che la tua installazione di WordPress non sia in grado di gestirle, consulta il tuo provider.

note: translators: %s is replaced with the plugin's name.
en: Cleanup of %s data failed.
it: La pulizia dati di %s non è andata a buon fine.

en: Replaced with the normal title for an archive generated by WordPress
it: Sostituisci con il titolo normale per un archivio generato da WordPress

en: Clean
it: Pulisci

en: Step 3: Check your data
it: Passaggio 3: Verifica i tuoi dati

en: Step 2: Import
it: Passaggio 2: Importa

en: Please make a backup of your database before starting this process.
it: Fai un backup del database prima di iniziare questo processo.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're removing data from.
en: %s data successfully removed.
it: %s dati rimossi con successo

en: You should run the configuration wizard, from the SEO &rarr; General &rarr; Dashboard page, to make sure all the settings for your site are correct.
it: Avvia la procedura guidata, dal menu Yoast SEO &rarr; Generale &rarr; Bacheca per essere sicuro che tutte le impostazioni per il tuo sito siano corrette.

en: Please check your posts and pages and see if the metadata was successfully imported.
it: Controlla le tue pagine e articoli e verifica che i metadata sono stati importati con successo.

en: We've detected data from one or more SEO plugins on your site. Please follow the following steps to import that data:
it: Abbiamo trovato uno o più dati appartenenti ad altri plugin di SEO nel tuo sito. Segui i seguenti passi per importare i dati.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we've found data from.
en: %s data found.
it: Dati trovati da %s.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're importing data from.
en: %s data successfully imported.
it: Dati importati con successo da %s.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're trying to find data from.
en: %s data not found.
it: Non sono stati trovati dati da %s.

en: Step 5: Clean up
it: Passaggio 5: Pulisci

en: Once you're certain your site is OK, you can clean up. This will remove all the original data.
it: Una volta che sei sicuro che il tuo sito sia a posto, puoi pulire. Questo rimuoverà tutti i dati originali.

en: Step 4: Run the configuration wizard
it: Passaggio 4: Esegui la procedura guidata di configurazione

en: Step 1: Create a backup
it: Passaggio 1: Crea un backup

en: Posts that should not show up in search results
it: Articoli da non mostrare nei risultati delle ricerche

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: %s did not detect any plugin data from plugins it can import from.
it: %s non ha trovato nessun dato dai plugin che possa essere importato.

note: translators: 1: expands to Yoast SEO
en: This will import the post metadata like SEO titles and descriptions into your %1$s metadata. It will only do this when there is no existing %1$s metadata yet. The original data will remain in place.
it: Questo importerà i metadata degli articoli come i titoli SEO e le descrizioni nei metadati di %1$s. Esegui l'azione solo se non ci sono ancora i metadati di %1$s. I dati esistenti non andranno persi.

en: Get real-time suggestions for internal links
it: Ottieni in tempo reale suggerimenti per i link interni

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: 24/7 email support
it: Supporto 24/7 via email

en: No more dead links a.k.a. 404 pages
it: Più nessun errore 404 (pagina non trovata)

en: Preview your page in Facebook and Twitter
it: Anteprima della tua pagina su Facebook e Twitter

en: We recommend you set this to Yes.
it: Ti consigliamo di impostarlo su Sì.

en: Redirect attachment URLs to the attachment itself?
it: Reindirizzare gli URL degli allegati all'allegato stesso?

en: Learn more about the RSS feed setting
it: Ulteriori informazioni sull'impostazione del feed RSS

en: Learn more about the available variables
it: Ulteriori informazioni sulle variabili disponibili

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter your site social profiles data below.
it: Per consentire ai motori di ricerca di sapere quali profili social sono associati a questo sito, inserisci i dati dei profili social del tuo sito qui sotto.

note: translators: %s expands to "this author's archives".
en: Do not allow search engines to show %s in search results.
it: Non consentire ai motori di ricerca di mostrare %s nei risultati di ricerca.

en: this author's archives
it: archivi di questo autore

en: Help on the category prefix setting
it: Aiuto per le impostazioni del prefisso delle categorie

note: translators: %s expands to the post type's name.
en: the archive for %s
it: l'archivio per %s

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Category URLs in WordPress contain a prefix, usually %s, this feature removes that prefix, for categories only.
it: Gli URL di categoria all'interno di WordPress usano un prefisso, solitamente %s. Questa funzione rimuove quel prefisso, soltanto dalle categorie.

en: Media & attachment URLs
it: URL dei Media e degli allegati

en: Category URLs
it: URL delle categorie.

en: When you upload media (an image or video for example) to WordPress, it doesn't just save the media, it creates an attachment URL for it. These attachment pages are quite empty: they contain the media item and maybe a title if you entered one. Because of that, if you never use these attachment URLs, it's better to disable them, and redirect them to the media item itself.
it: Quando carichi contenuti multimediali (un'immagine o un video ad esempio), WordPress non salva solo i file multimediali, ma crea un URL di allegato. Queste pagine di allegati sono abbastanza vuote: contengono l'elemento multimediale e forse un titolo, se ne inserisci uno. Per questo motivo, se non usi mai questi URL degli allegati, è meglio disabilitarli e reindirizzarlili all'elemento multimediale stesso.

en: Learn more about your social profiles settings
it: Leggi di più sulle impostazioni dei tuoi profili sui social network.

en: Remove the categories prefix?
it: Vuoi rimuovere il prefisso delle categorie?

en: Learn more about the special pages setting
it: Ulteriori informazioni sull'impostazione delle pagine speciali

en: Learn more about the Media and attachment URLs setting
it: Ulteriori informazioni sull'impostazione degli URL dei Media e degli allegati

en: This is what shows in the search results when people find your homepage. This means this is probably what they see when they search for your brand name.
it: Questo è ciò che viene mostrato nei risultati della ricerca quando le persone trovano la tua homepage. Ciò significa che probabilmente è quello che vedono quando cercano il tuo marchio.

en: archives for authors without posts
it: archivi per gli autori senza articoli

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archives for authors without posts in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
it: Non mostrare gli archivi per gli autori senza articoli nei risultati di ricerca tecnicamente significa che quelli avranno una meta robot %1$s e saranno esclusi dalle sitemap XML. %2$sLeggi di più sulle impostazioni dei risultati di ricerca%3$s.

en: date archives
it: archivi per data

en: Help on the date archives search results setting
it: Aiuto per le impostazioni dei motori di ricerca degli archivi per data

en: Archives settings help
it: Guida alle impostazioni degli archivi

en: Learn more about the archives setting
it: Ulteriori informazioni sull'impostazione degli archivi

en: Yandex verification code
it: Codice di verifica Yandex

en: Google verification code
it: Codice di verifica Google

en: Bing verification code
it: Codice di verifica Bing

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Yandex verification code in %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.
it: Acquisisci il tuo codice di verifica Yandex da %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Google verification code in %1$sGoogle Search Console%2$s.
it: Acquisisci il codice di verifica Google da %1$sGoogle Search Console%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Bing verification code in %1$sBing Webmaster Tools%2$s.
it: Acquisisci il codice di verifica Bing da %1$sBing Webmaster Tools%2$s.

en: Help on the authors without posts archive search results setting
it: Aiuto per le impostazioni dei risultati di ricerca per gli autori senza un archivio degli articoli

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archive for authors in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
it: Non mostrare gli archivi per gli autori nei risultati di ricerca tecnicamente significa che quelli avranno una meta robot %1$s e saranno esclusi dalle sitemap XML. %2$sLeggi di più sulle impostazioni dei risultati di ricerca%3$s.

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools. This feature will add a verification meta tag on your home page. Follow the links to the different Webmaster Tools and look for instructions for the meta tag verification method to get the verification code. If your site is already verified, you can just forget about these.
it: Puoi usare i box qui sotto per fare la verifica con i differenti Webmaster Tools. Questa funzione aggiungerà un meta tag di verifica sulla tua home page. Segui i links per i differenti Webmaster Tools e leggi le istruzioni per i metodi di verifica dei meta tag per ottenere il tuo codice di verifica. Se il tuo sito è già stato verificato, puoi lasciare tutto così com'è.

en: Help on the author archives search results setting
it: Aiuto per l'impostazione dei risultati della ricerca per gli archivi degli autori

note: translators: %s expands to an integration's name translators: %s expands to a feature's name
en: Help on: %s
it: Aiuto su: %s

en: Learn more about the Webmaster Tools verification
it: Leggi di più sulla verifica con i Webmaster Tools

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below. Clicking the question mark gives more information about the feature.
it: %1$s ha molte caratteristiche. Qui sotto, puoi abilitare - disabilitare alcune di queste. Facendo clic sul punto interrogativo, potrai avere più informazioni sulle caratteristiche.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: See who contributed to %1$s.
it: Guarda chi ha contribuito a %1$s.

en: Help on this search results setting
it: Aiuto per il settaggio di questi risultati di ricerca.

en: See the XML sitemap.
it: Vedi la mappa XML del sito.

en: Read why XML Sitemaps are important for your site.
it: Leggi perché gli le sitemap XML sono importanti per il tuo sito.

note: translators: %s: Yoast SEO
en: Enable the XML sitemaps that %s generates.
it: Abilita le sitemap XML generate da %s.

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing the archive for %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
it: Non mostrare l'archivio per %1$s nei risultati di ricerca tecnicamente significa che avranno meta robot %2$s e saranno esclusi dalle sitemap XML. %3$sLeggi di più sulle impostazioni dei risultati di ricerca%4$s.

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
it: La mancata visualizzazione di %1$s nei risultati di ricerca significa tecnicamente che avranno un meta  robot %2$s e saranno esclusi dalle sitemap XML. %3$sLeggi di più sulle impostazioni dei risultati di ricerca %4$s.

note: Translators: %s translates to "yes" or "no", %s translates to the Post Label in plural form Translators: %s translates to the "yes" or "no" ,%s translates to the Post Label in plural form
en: %s (current default for %s)
it: %s (impostazione corrente predefinita per %s)

note: translators: %1$s expands to the post type name.
en: Should search engines follow links on this %1$s?
it: I motori di ricerca dovrebbero seguire i link per questo %1$s?

note: translators: %s expands to the post type name. Translators: %s translates to the Post Label in singular form
en: Allow search engines to show this %s in search results?
it: Consenti ai motori di ricerca di mostrare %s nei risultati delle ricerche?

en: Search Appearance
it: Aspetto della ricerca

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy
en: Show %s in search results?
it: Vuoi mostrare %s nei risultati di ricerca?

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Toggle %1$s's XML Sitemap
it: Attiva la Sitemap XML di %1$s

note: translators: %1$s expands to Yes or No,  %2$s expands to the post type name.
en: Default for %2$s, currently: %1$s
it: Predefinito per %2$s, attualmente: %1$s

note: Translators: %1$s expands to the name of the post type. The options given to the user are "visible" and "hidden"
en: Search engines should show "%1$s" in search results:
it: I motori di ricerca dovrebbero mostrare "%1$s" nel risultato della ricerca:

en: Search engine visibility
it: Visibilità nei motori di ricerca

en: Content Types
it: Tipi di contenuto

en: Please specify what content types you would like to appear in search engines. If you do not know the differences between these, it's best to choose the default settings.
it: Specifica quali tipi di contenuti desideri visualizzare nei motori di ricerca. Se non conosci le differenze tra questi, è meglio scegliere le impostazioni predefinite.

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
it: Abilita questa funzione se vuoi che Twitter mostri un'anteprima con le immagini ed un riassunto del testo quando un link del tuo sito viene condiviso.

en: SEO analysis
it: Analisi SEO

en: The text link counter helps you improve your site structure.
it: Il contatore di link nel testo ti aiuta a migliorare la struttura del tuo sito.

en: Good results
it: Risultati buoni

en: The readability analysis offers suggestions to improve the structure and style of your text.
it: L'analisi di leggibilità offre suggerimenti per migliorare la struttura e lo stile del testo.

en: Find out how cornerstone content can help you improve your site structure.
it: Scopri come i contenuti cornerstone possono aiutarti a migliorare la struttura del tuo sito.

note: translators: %1$s expands to WooCommerce
en: Allow customers to pick up their %s order locally
it: Consenti ai clienti di ritirare il loro ordine %s a livello locale

en: The cornerstone content feature lets you to mark and filter cornerstone content on your website.
it: La funzione del contenuto cornerstone ti consente di contrassegnare e filtrare i contenuti cornerstone sul tuo sito web.

en: Get better search results in local search
it: Ottieni risultati migliori nella ricerca locale

en: Discover why readability is important for SEO.
it: Scopri perché la leggibilità è importante per la strategia SEO.

note: translators: %s: Ryte
en: Read more about how %s works.
it: Ulteriori informazioni su come funziona %s.

en: The SEO analysis offers suggestions to improve the SEO of your text.
it: L'analisi SEO offre suggerimenti per migliorare la strategia SEO del tuo testo.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
it: Abilita questa funzione se vuoi che Facebook e altri social media visualizzino un'anteprima con immagini e un riassunto di testo quando viene condiviso un link al tuo sito.

en: Learn how the SEO analysis can help you rank.
it: Scopri come l'analisi SEO può aiutare il tuo posizionamento.

note: translators: %s: 'Semrush' translators: %s: Ryte
en: %s integration
it: Integrazione con %s

en: Find out how the text link counter can enhance your SEO.
it: Scopri come il contatore di link di testo può migliorare la tua SEO.

note: Translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Find out why you should upgrade to %s
it: Scopri perché dovresti passare a %s

note: translators: %1$s resolves to Yoast.com
en: Latest blog posts on %1$s
it: Post recenti sul blog %1$s

en: Remove highlight from the text
it: Rimuovi l'evidenziazione nel testo

en: Highlight this result in the text
it: Evidenzia questo risultato nel testo

en: Considerations
it: Considerazioni

en: Errors
it: Errori

en: Change language
it: Cambia lingua

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: Get started quickly with the %1$s %2$sconfiguration wizard%3$s!
it: Inizia subito con la %2$sconfigurazione guidata%3$s di %1$s!

en: First-time SEO configuration
it: Configurazione SEO iniziale

note: Translators: %s expands to the actual language.
en: Your site language is set to %s.
it: La lingua del tuo sito è impostata su %s.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Updated %s
it: %s aggiornato

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Edit the content of your %s:
it: Modifica il contenuto del tuo %s:

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You cannot create a %s file.
it: Non è possibile creare un file %s.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: You cannot edit the %s file.
it: Non è possibile modificare il file %s.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Create %s file
it: Crea file %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Save changes to %s
it: Salva le modifiche al %s

note: translators: %s expands to ".htaccess".
en: %s file
it: File %s

note: translators: %1$s expands to the dependency name.
en: More information about %1$s
it: Ulteriori informazioni su %1$s

en: More information
it: Ulteriori informazioni

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to activation link.
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please activate %3$s to make your life better.
it: %1$s e %2$s possono lavorare insieme molto meglio con l'aggiunta di un plugin helper. Attiva %3$s per rendere la tua vita migliore.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to the install link, %4$s expands to the more info link.
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please install %3$s to make your life better. %4$s.
it: %1$s e %2$s possono lavorare insieme molto meglio con l'aggiunta di un plugin helper. Installa %3$s per rendere la tua vita migliore. %4$s.

en: Configuration Wizard
it: Configurazione guidata

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the plugin version, %3$s expands to the plugin name
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please install %3$s to make your life better.
it: %1$s e %2$s possono lavorare insieme molto meglio con l'aggiunta di un plugin helper. Installa %3$s per rendere la tua vita migliore.

en: You've done it!
it: Hai fatto!

en: (Opens in a new browser tab)
it: (Si apre in una nuova scheda del browser)

note: translators: %1$s expands to the posttype label, %2$s expands anchor to blog post about cornerstone content, %3$s expands to </a>
en: Mark the most important %1$s as 'cornerstone content' to improve your site structure. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
it: Contrassegna gli (le) %1$s più importanti come 'cornerstone content' (contenuti centrali) per migliorare la struttura del tuo sito. %2$sLeggi di più sui contenuti cornerstone%3$s.

note: translators: %s expands to the extension title
en: Manage your %s subscription on MyYoast
it: Gestisci il tuo abbonamento per  %s su MyYoast

en: Hey, your SEO is doing pretty well! Check out the stats:
it: Ehi, la tua SEO sta andando abbastanza bene! Guarda le statistiche:

en: You don't have any published posts, your SEO scores will appear here once you make your first post!
it: Non hai pubblicato nessun post, i tuoi punteggi SEO appariranno qui appena scriverari il tuo primo post!

en: On this page, you can change the name of your site and choose which separator to use. The separator will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results. Choose the one that fits your brand best or takes up the least space in the snippets.
it: In questa pagina, puoi cambiare il nome del tuo sito e scegliere quale separatore utilizzare. Il separatore sarà mostrato, ad esempio, fra il titolo dell'articolo e il nome del sito. I simboli dei separatori qui sotto sono visualizzati nelle dimensioni con le quali appariranno nei risultati della ricerca. Scegli quello più adatto al tuo brand o quello che occupa meno spazio negli snippet.

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts %1$swithout%2$s a focus keyphrase
it: Articoli %1$ssenza%2$s frase chiave

en: A portfolio
it: Un portfolio

en: A small offline business
it: Una piccola attività offline

en: A news channel
it: Un canale di news

en: A blog
it: Un blog

en: An online shop
it: Un negozio online

en: A corporation
it: Una grande azienda

en: Something else
it: Altro

note: translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: What does the site %1$s represent?
it: Che tipo di sito è %1$s?

en: If you choose no, your author archives will be deactivated to prevent  duplicate content issues.
it: Se scegli no, i tuoi archivi autore saranno disattivati per prevenire problemi con contenuti duplicati.

en: Option B: My site is under construction and should not be indexed
it: Opzione B: il mio sito è in costruzione e non deve essere indicizzato

en: Option A: My site is live and ready to be indexed
it: Opzione A: il mio sito è online e pronto per essere indicizzato

en: Choose under construction if you want to keep the site out of the index of search engines. Don't forget to activate it once you're ready to publish your site.
it: Scegli la modalità in costruzione se vuoi tenere il tuo sito fuori dall'indice dei motori di ricerca. Non dimenticare di cambiare questa impostazione quando il tuo sito è pronto per essere pubblicato.

en: Please specify if your site is under construction or already active.
it: Indica se il tuo sito è ancora in costruzione o già online.

en: This information will be used in Google's Knowledge Graph Card, the big block of information you see on the right side of the search results.
it: Questa informazione sarà utilizzata nella Knowledge Graph Card di Google, il blocco di informazioni che vedi nella parte destra dei risultati di ricerca.

en: Read more like this on our SEO blog
it: Leggi più articoli di questo tipo nel nostro blog SEO.

en: Not activated
it: Non attivato

en: Activated
it: Attivato

en: All Readability Scores
it: Tutti i punteggi di leggibilità

en: Filter by Readability Score
it: Filtra per punteggio di leggibilità

note: translators: %1$s expands to the product name. %2$s expands to a link to My Yoast
en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
it: Non stai ricevendo aggiornamenti o assistenza! Risolvi il problema aggiungendo questo sito e abilitando %1$s in %2$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast
en: %1$s recommendations for you
it: Raccomandazioni per te da %1s

note: translators: %s expands to the readability score
en: Readability: %s
it: Leggibilità: %s

note: translators: %1$s expands to the request method
en: Request method %1$s is not valid.
it: Il metodo di richiesta %1$s non è valido.

note: Translators: %s expands to the social medium name, which is either Twitter or Facebook. %s expands to Yoast SEO Premium
en: Do you want to preview what it will look like if people share this post on %s? You can, with %s.
it: Vuoi vedere un'anteprima di come questo articolo apparirà quando viene condiviso su %s? Ora puoi, con %s.

en: Text link counter
it: Contatore di link nei testi

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
it: Numero di link interni che puntano a questo articolo. Vai nella sezione aiuto alla voce "Colonne Yoast" per maggiori informazioni.

en: Number of outgoing internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
it: Numero di link interni in questo articolo. Vai nella sezione aiuto alla voce "Colonne Yoast" per maggiori informazioni.

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s Columns
it: Colonne %s

en: Readability score
it: Punteggio di leggibilità

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %s for you:
it: Altri benefici da %s per te:

en: Scroll to see the preview content.
it: Scorri per vedere l'anteprima del contenuto.

en: Cornerstone content
it: Contenuto Cornerstone (contenuto centrale)

note: translators: %1$s resolves to Local SEO
en: If you want to outrank the competition in a specific town or region, check out our %1$s plugin! You’ll be able to easily insert Google maps, opening hours, contact information and a store locator. Besides that %1$s helps you to improve the usability of your contact page.
it: Se vuoi sorpassare la concorrenza in una città o regione specifica, prova il nostro plugin %1$s! Sarai in grado di inserire facilmente mappe di Google, orari di apertura, informazioni di contatto e un localizzatore dei punti vendita. Inoltre %1$s ti aiuta a migliorare l'usabilità della tua pagina contatti.

en: Attract more customers near you
it: Attrai più clienti vicino a te

en: Upgrade to Premium
it: Passa a Premium

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO Premium
en: Do you want to outrank your competition? %1$s gives you awesome additional features that'll help you to set up your SEO strategy like a professional. Add synonyms and related keywords, use our Premium SEO analysis, the redirect manager and our internal linking tool. %1$s will also give you access to premium support.
it: Vuoi superare i tuoi concorrenti? %1$s ti offre altre eccezionali funzionalità che ti aiuteranno a elaborare una strategia SEO come un professionista. Aggiungi sinonimi e parole chiave correlate, usa la nostra analisi SEO Premium, il redirect manager e il nostro tool per i link interni. %1$s ti permette di accedere anche all'assistenza premium.

note: translators: %s resolves to Yoast SEO Premium
en: Outrank the competition with %s
it: Supera la concorrenza con %s

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to the starting tag of the link to the wizard, %3$s resolves to the closing link tag
en: We have detected that you have not finished this wizard yet, so we recommend you to %2$sstart the configuration wizard to configure %1$s%3$s.
it: Abbiamo rilevato che non hai ancora completato la configurazione guidata, ti raccomandiamo di %2$siniziare la procedura guidata di configurazione per %1$s%3$s.

en: The configuration wizard helps you to easily configure your site to have the optimal SEO settings.
it: La procedura guidata di configurazione ti aiuta a configurare facilmente il tuo sito per avere impostazioni SEO ottimali.

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: Superfast internal linking suggestions
it: Suggerimenti super veloci di link interni

note: translators: %1$s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %1$s!
it: Novità importante: puoi con %1$s!

en: Save changes
it: Salva le modifiche

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
it: %1$sNiente più link non funzionanti%2$s: easy redirect manager

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook & Twitter
it: %1$sAnteprima dei social media%2$s: Facebook & Twitter

note: translators: %2$s expands to 'RS Head Cleaner' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to differentiating output between search engines and normal users.
en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
it: Il plugin %2$s modifica l'aspetto del tuo sito differenziando il contenuto per i motori di ricerca da quello per gli utenti "normali". Questo è un processo chiamato cloaking, che potrebbe portarti a brutte penalizzazioni. Ti suggeriamo di disabilitarlo.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: 1 year free support and updates included!
it: 1 anno di aggiornamenti e supporto personalizzato inclusi!

en: No ads!
it: Nessuna pubblicità!

en: Facebook & Twitter
it: Facebook e Twitter

en: Social media preview
it: Anteprima social media

en: Increase your SEO reach
it: Aumenta la tua visibilità SEO

en: No more dead links
it: Niente più link non funzionanti

en: Easy redirect manager
it: Facile gestore per il reindirizzamento

en: Variable
it: Variabile

en: Available variables
it: Variabili disponibili

en: Scroll to see the table content.
it: Scorri per vedere il contenuto della tabella.

note: Translators: %1$s expands to the name of the assessment.
en: An error occurred in the '%1$s' assessment
it: Si è verificato un errore nella valutazione di '%1$s'

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
it: %1$s parole contengono %2$soltre  %3$s  sillabe%4$s, che è più del massimo raccomandato di  %5$s.

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
it: %1$s parole contengono %2$s oltre %3$s sillabe%4$s, che è meno o uguale al massimo raccomandato di %5$s.

en: Step %1$d: %2$s
it: Passo %1$d: %2$s

note: Translators: The preceding sentence is "Text length: The text contains x words.", %3$s expands to a link on yoast.com, %4$s expands to the anchor end tag, %5$d expands to the recommended minimum of words.
en: This is slightly below the recommended minimum of %5$d word. %3$sAdd a bit more copy%4$s. | This is slightly below the recommended minimum of %5$d words. %3$sAdd a bit more copy%4$s.
it[0]: Questo è leggermente inferiore al numero minimo di %5$d parola. %3$sAggiungi ancora un po' di contenuto%4$s.
it[1]: Questo è leggermente inferiore al numero minimo di %5$d parole. %3$sAggiungi ancora un po' di contenuto%4$s.

en: No new notifications.
it: Nessuna nuova notifica.

en: Save all
it: Salva tutto

en: Save
it: Salva

note: translators: 1: Author name; 2: Site name.
en: %1$s, Author at %2$s
it: %1$s, Autore presso %2$s

en: Mobile preview
it: Anteprima in modalità mobile

en: Desktop preview
it: Anteprima in modalità desktop

en: Meta description preview:
it: Anteprima della meta descrizione:

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
it: Inserisci un titolo SEO modificando lo snippet sottostante.

en: Mark this result in the text
it: Segnare questo risultato nel testo

en: SEO title preview:
it: Anteprima titolo SEO:

en: Good SEO score
it: Punteggio SEO Buono

en: OK SEO score
it: Punteggio SEO Ok

en: Slug preview:
it: Anteprima dello slug:

en: Close snippet editor
it: Chiudi editor snippet

en: Remove marks in the text
it: Rimuovi l'evidenziazione nel testo

en: Marks are disabled in current view
it: L'evidenziazione è disabilitata

note: Translators: {{link}} resolves to the link opening tag to yoa.st/bugreport, {{/link}} resolves to the link closing tag.
en: A problem occurred when saving the current step, {{link}}please file a bug report{{/link}} describing what step you are on and which changes you want to make (if any).
it: Si è verificato un problema nel salvataggio di questo passaggio, {{link}}compila una segnalazione{{/link}} descrivendo in quale passaggio ti trovavi e quali modifiche volevi effettuare (se ne stavi facendo qualcuna).

en: Choose an image
it: Seleziona un'immagine

en: Remove the image
it: Rimuovi l'immagine

en: Export settings
it: Esporta le impostazioni

en: Edit snippet
it: Modifica snippet

en: Name
it: Nome

en: MailChimp signup failed:
it: Iscrizione a MailChimp fallita:

en: Sign Up!
it: Iscriviti!

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
it: Inserisci una meta descrizione modificando lo snippet sottostante.

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
it: Puoi fare clic su ogni elemento nell'anteprima per passare all'editor dello snippet.

en: Close the Wizard
it: Chiudi la procedura guidata

en: SEO title preview
it: Anteprima del titolo SEO

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s video tutorial
it: Video lezione %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the plugin page on WordPress.org, %3$s is the link closing tag.
en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
it: Abbiamo notato che stai utilizzando %1$s da un po' di tempo; ci auguriamo che ti stia piacendo! Saremmo entusiasti se tu volessi %2$sdarci un punteggio di 5 stelle su WordPress.org%3$s!

note: translators: %1$s is a link start tag to the bugreport guidelines on the Yoast help center, %2$s is the link closing tag.
en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
it: Se stai riscontrando problemi, %1$sinviaci un bug report%2$s e faremo del nostro meglio per aiutarti.

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: %s &rsaquo; Configuration Wizard
it: %s &rsaquo; Configurazione guidata

en: Please don't show me this notification anymore
it: Non mostrarmi più questa notifica

note: translators: %1$s: '%%term_title%%' variable used in titles and meta's template that's not compatible with the given template, %2$s: expands to 'HelpScout beacon'
en: Warning: the variable %1$s cannot be used in this template. See the %2$s for more info.
it: Attenzione: la variabile %1$s non può essere utilizzata in questo template. Vai su %2$s per maggiori informazioni.

en: (no title)
it: (senza titolo)

note: translators: %1$s expands anchor to premium plugin page, %2$s expands to </a>
en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keyphrases. It also comes with 24/7 personal support.
it: A proposito, sapevi che abbiamo anche un %1$sPlugin Premium%2$s? Fornisce funzionalità più avanzate, quali un gestore di redirect ed il supporto per frasi chiave multiple. Inoltre dispone di una assistenza personalizzata 24/7.

note: translators: 1: Yoast SEO
en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
it: La barra di amministrazione di %1$s contiene dei link utili a strumenti di terze parti per analizzare le pagine e rendere semplice verificare se si hanno nuove notifiche.

en: Admin bar menu
it: Menu della barra di amministrazione

note: Translators: %s expands to "Yoast SEO for WordPress".
en: %s installation wizard
it: Procedura di installazione guidata %s

note: translators: 1: Ryte, 2: Yoast SEO
en: %1$s will check weekly if your site is still indexable by search engines and %2$s will notify you when this is not the case.
it: %1$s controllerà settimanalmente che il tuo sito sia indicizzabile dai motori di ricerca e %2$s ti notificherà quando non sarà il caso.

en: Features
it: Funzionalità

en: SEO title
it: Titolo SEO

en: Vertical bar
it: Barra verticale

en: Yes
it: Si

en: Asterisk
it: Asterisco

en: Bullet
it: Punto

en: Environment
it: Ambiente

en: Low asterisk
it: Asterisco basso

en: Dash
it: Trattino

en: Multiple authors
it: Autori multipli

en: Site type
it: Tipo di sito

en: WordPress automatically generates an URL for each media item in the library. Enabling this will allow for google to index the generated URL.
it: WordPress genera automaticamente un URL per ciascun elemento della libreria media. Abilitando questa opzione si permetterà a google di indicizzare l'URL generata.

en: Google shows your website's name in the search results, if you want to change it, you can do that here.
it: Google mostra il nome del tuo sito nei risultati della ricerca, se vuoi cambiarlo, puoi farlo da qui.

en: Middle dot
it: punto medio

en: Em dash
it: trattino em

en: En dash
it: trattino en

en: Less than sign
it: Simboli di minore

en: Small tilde
it: Tilde piccola

en: Greater than sign
it: Simbolo di maggiore

note: translators: %1$s resolves to the option name passed to the lookup registration
en: Yoast option %1$s not found.
it: L'opzione Yoast %1$s non è stata trovata.

en: Title settings
it: Impostazioni del Titolo

en: Right angle quotation mark
it: Virgoletta bassa destra

en: Left angle quotation mark
it: Virgoletta bassa sinistra

en: Success!
it: Fine!

en: The name of the person
it: Il nome della persona

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
it: Scegli il simbolo da utilizzare come separatore del titolo. Apparirà, ad esempio, fra il titolo del tuo articolo ed il nome del sito. I simboli sono visualizzati nella dimensione con cui appariranno nei risultati delle ricerche.

en: Does, or will, your site have multiple authors?
it: Il tuo è o sarà un sito con autori multipli?

en: Optimize your site for Google News
it: Ottimizza il tuo sito per Google News

en: Installed
it: Installato

note: translators: 1: expands to Yoast SEO extensions
en: %1$s to optimize your site even further
it: %1$s per ottimizzare ulteriormente il tuo sito

note: translators: 1: expands to Yoast SEO Premium
en: %1$s, take your optimization to the next level!
it: %1$s, porta la tua ottimizzazione ad un livello superiore!

en: Posts list
it: Elenco articoli

en: Posts list navigation
it: Navigazione elenco articoli

en: Filter posts list
it: Filtro elenco articoli

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
it: Si noti che i link agli archivi possono continuare ad essere visualizzati dal tema e occorrerà rimuoverli separatamente,

en: Redirect manager
it: Gestore dei redirect

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to WooCommerce
en: A seamless integration between %1$s and %2$s
it: Una integrazione senza interruzioni fra  %1$s e %2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast, %2$s expands to WooCommerce
en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
it: Utilizza le bricole di pane %1$s al posto di %2$s

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
it: Inserisci facilmente Google Maps, un localizzatore di punti vendita, gli orari di apertura e molto altro

en: Creates XML News Sitemaps
it: Crea sitemap XML per le news

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
it: Fai un ping a Google alla pubblicazione di un nuovo articolo

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
it: Rendi i video responsive tramite l'abilitazione di fitvids.js

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
it: Migliora l'esperienza di condivisione di articoli contenenti video

en: Show your videos in Google Videos
it: Visualizza i tuoi video su Google Videos

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
it: verifica come appaiono i tuoi articoli su Facebook o Twitter.

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
it: crea e gestisci i redirect direttamente dalla tua installazione WordPress.

note: translators: Text between 1: and 2: will only be shown to screen readers. 3: expands to the product name.
en: More information %1$sabout %3$s%2$s
it: Ulteriori informazioni %1$ssu %3$s%2$s

note: translators: 1: expands to Yoast SEO
en: %1$s extensions
it: Estensioni %1$s

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
it: Include la nostra garanzia di restituzione dei soldi entro 30 giorni senza nessuna domanda sul motivo della richiesta

en: gain access to our 24/7 support team.
it: Ottieni accesso al nostro team di assistenza 24/7.

en: Premium support
it: Assistenza premium

en: Social previews
it: Anteprime social

en: Get Premium
it: Passa a Premium

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
it: Modifica &#8220;%s&#8221;

en: Notifications
it: Notifiche

en: Twitter settings
it: Impostazioni Twitter

en: Facebook settings
it: Impostazioni Facebook

en: Pinterest settings
it: Impostazioni Pintertest

en: Disable SEO analysis
it: Disabilita l'analisi SEO

en: Removes the focus keyphrase section from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
it: Rimuovi la scheda delle frasi chiave dal meta box e disabilita tutti i suggerimenti relativi alla SEO.

note: translators: %s: number of notifications
en: %s notification | %s notifications
it[0]: %s notifica
it[1]: %s notifiche

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Cancel
it: Annulla

en: RSS feed settings
it: Impostazioni feed RSS

en: Title separator symbol
it: Simbolo separatore del titolo

en: Make primary
it: Rendi primario

en: Breadcrumbs settings
it: Impostazioni dei Breadcrumbs

en: Readability
it: Leggibilità

en: Readability analysis
it: Analisi leggibilità

en: Disable readability analysis
it: Disabilita l'analisi della leggibilità

en: Needs improvement
it: Da migliorare

en: Removes the readability analysis section from the metabox and disables all readability-related suggestions.
it: Rimuovi la scheda dell'analisi di leggibilità dal meta box e disabilita tutti i suggerimenti sulla leggibilità.

en: Not available
it: Non disponibile

en: Problems
it: Problemi

en: Improvements
it: Miglioramenti

en: Open
it: Apri

en: Meta description not set.
it: Meta descrizione non impostata.

en: Filter by SEO Score
it: Filtra per punteggio SEO

en: Analysis
it: Analisi

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Dismiss this item.
it: Scarta questo elemento.

note: translators: %1$s is a link start tag to the permalink settings page, %2$s is the link closing tag.
en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
it: Puoi correggerlo nella %1$sPagina delle impostazioni dei permalink%2$s.

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
it: Buon lavoro! Non siamo in grado di individuare nessun problema SEO.

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
it: Abbiamo individuato i seguenti problemi che riguardano la SEO del tuo sito.

en: Pinterest confirmation
it: Conferma Pinterest

en: Replaced with the primary category of the post/page
it: Sostituito con la categoria principale nell'articolo/pagina

en: Format-based archives
it: Archivio Format-based

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
it: Se hai già confermato il tuo sito in Pinterest, puoi saltare il passaggio successivo.

en: Webmaster Tools verification
it: Verifica per gli strumenti per webmaster

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
it: Titolo %1$s Esistente

note: translators: $s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to the product name
en: Buy %s
it: Compra %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
it: Nuovo %1$s Titolo

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
it: Sto provando a costruire una chiave sicura della cache della sitemap, ma la combinazione di suffisso e prefisso lascia poco spazio di azione. Probabilmente stai cercando di elaborare una pagina con molti caratteri.

en: Expected an integer as input.
it: L'input dev'essere un intero

en: Regular
it: Standard

en: Keep
it: Mantieni

en: Remove
it: Rimuovi

en: Bold the last page
it: Evidenzia in grassetto l'ultima pagina

en: Integrations
it: Integrazioni

en: Term is set to noindex.
it: Il termine è impostato su noidex.

note: translators: accessibility text. %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title.
en: Make %1$s primary %2$s
it: Rendi %1$s primario %2$s

en: Primary
it: Primario

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
it: %s Primario

en: Show Blog page
it: Vedi la pagina del Blog

en: Bold
it: Grassetto

en: Author archives
it: Archivi autore

en: Enabled
it: Abilitato

en: Disabled
it: Disabilitato

note: translators: %s: wp_title() function.
en: The separator defined in your theme's %s tag.
it: Il separatore definito nel tag %s del tuo tema.

en: No index
it: Noindex

en: Once Weekly
it: Una volta alla settimana

en: SEO score
it: Punteggio SEO

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: %s Archive
it: Archivi %s

en: Activation failed:
it: Attivazione non riuscita:

en: Analyze this page
it: Analizza questa pagina

en: Archives for
it: Archivi per

en: CSS Validator
it: Validazione CSS

en: Check Google Cache
it: Controlla la Cache di Google

en: Error 404: Page not found
it: Errore 404: Pagina non trovata

en: Facebook Debugger
it: Debugger Facebook

en: Google Page Speed Test
it: Test Google Page Speed

en: HTML Validator
it: Validazione HTML

en: Keyword Research
it: Ricerca Parole chiave

en: Mobile-Friendly Test
it: Test Mobile-Friendly

en: No numeric value was received.
it: Nessun valore numerico inserito.

en: SEO Settings
it: Impostazioni SEO

en: Summary
it: Sommario

en: Summary with large image
it: Sommario con immagini grandi

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
it: L'estensione Standard PHP Library (SPL) non pare disponibile. Richiedi al tuo host di abilitarla.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
it: L'impostazione di default del blog deve essere l'id numerico del blog che vuoi usare come default.

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
it: L'estensione del filtro sembra non essere disponibile. Suggeriamo di richiedere l'abilitazione al proprio gestore hosting.

note: translators: %s is the ID number of a blog.
en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
it: Questo deve essere un blog esistente. Il blog %s non esiste o è stato segnato come cancellato.

en: You searched for
it: Hai cercato

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
it: %1$snon è una scelta valida per chi dovrebbe essere autorizzato ad accedere alle impostazioni  di %2$s. Valori ripristinati al default.

note: Description of the plugin
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
it: La prima vera soluzione SEO tutto-in-uno per WordPress, compresa l&#8217;analisi dei contenuti su ogni pagina, sitemap XML e molto altro.

note: translators: %s expands to an invalid URL.
en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
it: %s non sembra essere una url valida. Correggi e riprova.

note: translators: 1: Verification string from user input; 2: Service name.
en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
it: %s non sembra essere una string di verifica valida %s. Correggi e riprova.

en: Good
it: Buona

note: translators: 1: link to post; 2: link to blog.
en: The post %1$s appeared first on %2$s.
it: L'articolo %1$s proviene da %2$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
it: L'installazione del plugin %1$s è incompleta. Consulta le %2$sistruzioni per l'installazione%3$s.

note: translators: %s expands to a post type.
en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
it: Seleziona una tassonomia valida per i contenuti di tipo "%s"

note: translators: %s expands to a taxonomy slug.
en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
it: Seleziona un tipo di contenuto valido per la tassonomia "%s"

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: You searched for %s
it: Hai cercato %s

note: translators: %s expands to a twitter user name.
en: %s does not seem to be a valid Twitter Username. Please correct.
it: %s sembra essere un nome utente di Twitter non valido. Correggilo.

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
it: Per %1$sconvalidare il tuo sito con Pinterest%2$s, aggiungi qui il meta tag:

en: Facebook Page URL
it: URL della Pagina Facebook

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
it: %1$s viene fornito con alcuni strumenti integrati molto potenti:

note: translators: %s expands to the variable used for term title.
en: %s Archives
it: %s Archivi

en: &laquo; Back to Tools page
it: &laquo; Torna alla pagina degli strumenti

en: A link to the post, with the title as anchor text.
it: Un link all'articolo, con il titolo come testo di ancoraggio.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
it: Un link al tuo sito, con il nome e la descrizione del tuo sito come testo di ancoraggio.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
it: Un link al tuo sito, con il nome del tuo sito come testo di ancoraggio.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
it: Una variabile di sostituzione non può iniziare con "%%cf_" o "%%ct_" perchè sono riservate per le variabili di variabili standard di WPSEO per i campi personalizzati e per le tassonomie personalizzate. Prova a rendere il nome di questa variabile univoco.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
it: Una variabile di sostituzione può contenere solo caratteri alfanumerici, il carattere di sottolineatura o il trattino. Prova a rinoinare la tua variabile.

en: Add Open Graph meta data
it: Aggiungi meta dati Open Graph

en: Attachment caption
it: Didascalia Allegato

en: Breadcrumb for 404 Page
it: Breadcrumb per la pagina 404

en: Bulk editor
it: Editor di massa

en: Content to put after each post in the feed
it: Contenuto da inserire dopo qualsiasi post nel feed

en: Content to put before each post in the feed
it: Contenuto da inserire prima di ogni post nel feed

en: Credits
it: Crediti

en: Description
it: Descrizione

en: File editor
it: Modifica file

en: How to insert breadcrumbs in your theme
it: Come inserire i breadcrumbs nel tuo tema

en: Import
it: Importa

en: Import and Export
it: Importa ed esporta

en: Import from other SEO plugins
it: Importa da altri plugin SEO

en: Meta description to use for Author page
it: Meta descrizione da usare per la pagina autore

note: translators: 1: current page number, 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
it: Pagina %1$d di %2$d

en: Page not found
it: Pagina non trovata

en: Prefix for Archive breadcrumbs
it: Prefisso per gli archivi dei Breadcrumbs

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
it: Prefisso nel breadcrumbs delle pagina di ricerca

en: Prefix for the breadcrumb path
it: Prefisso per il percorso dei Breadcrumbs

en: Replaced with a custom taxonomies description
it: Sostituito con la descrizione di una tassonomia custom

en: Replaced with a posts custom field value
it: Sostituita con un valore di un campo personalizzato

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
it: Sostituito con una tassonomia personalizzata per gli articoli, separata da virgole.

en: Replaced with the category description
it: Sostituito dalla descrizione della categoria

en: Replaced with the current page number
it: Sostituito con il numero di pagina corrente

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
it: Sostituito con il numero di pagina corrente e relativo contesto(es. pagina 2 di 4)

en: Replaced with the current page total
it: Sostituito con il numero di pagine totale

en: Replaced with the current search phrase
it: Sostituito con la frase di ricerca corrente

en: Replaced with the current tag/tags
it: Rimpiazzato dagli attuali tag

en: Replaced with the date of the post/page
it: Rimpiazzato dalla data articolo/pagina

en: Replaced with the post categories (comma separated)
it: Sostituito dalle categorie dell'articolo (separate da una virgola)

en: Replaced with the content type plural label
it: Sostituito con l'etichetta plurima per il tipo di articolo

en: Replaced with the content type single label
it: Sostituito con l'etichetta singola del tipo di articolo

en: Replaced with the post/page ID
it: Sostituito con l'ID del post/pagina

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
it: Sostituito con il 'nicename' dell'autore del post/pagina

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
it: Sostituito dal riassunto articolo/pagina (autogenerato se non esiste)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
it: Sostituito dal riassunto articolo/pagina (senza autogenerazione)

en: Replaced with the post/page modified time
it: Sostituito con l'ora di modifica del post/pagina

en: Replaced with the tag description
it: Sostituito dalla descrizione del tag

en: Replaced with the term description
it: Sostituito dalla descrizione del termine

en: Replaced with the term name
it: Sostituito dal nome del termine

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
it: Sostituito con il titolo della pagina padre della pagina corrente

en: Replaced with the title of the post/page
it: Sostituito dal titolo del post/pagina

en: Separator between breadcrumbs
it: Separatore tra i breadcrumbs

en: The default card type to use
it: Il tipo di card di default da usare

en: The site's name
it: Il nome del sito

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
it: Questa immagine viene utilizzata se un/a articolo/pagina che vengono condivisi non contengono alcuna immagine.

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
it: Questo strumento permette di cambiare rapidamente i titoli e le descrizioni dei tuoi post e pagine senza dover andare nell'editor per ognuno di essi.

en: Title to use for Author page
it: Titolo da usare per la pagina autore

en: Twitter Username
it: Nome utente Twitter

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
it: È possibile utilizzare le seguenti variabili all'interno del contenuto, verranno sostituite dal valore mostrato qui a destra.

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
it: Non puoi sovrascrivere una variabile di sostituzione standard di WPSEO registrando una variabile con lo stesso nome. Utilizza piuttosto il filtro "wpseo_replacements" per aggiustare il valore di sostituzione.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
it: Un link all'archivio dell'autore dell'articolo, con il nome dell'autore come testo di ancoraggio.

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
it: Rimpiazzato con "Informazioni biografiche" dell'autore del post/pagina.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
it: Impostazioni %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
it: Esporta le tue impostazioni %1$s

en: YouTube URL
it: URL di YouTube

en: Pinterest URL
it: URL di Pinterest

en: MySpace URL
it: URL di MySpace

en: LinkedIn URL
it: URL di LinkedIn

en: Instagram URL
it: URL di Instagram

en: Add Twitter card meta data
it: Aggiungi i metadati della Twitter card

en: Anchor text for the Homepage
it: Testo del link per la Home Page

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
it: L'utilizzo della funzione breadcrumbs è spiegata nel %1$snostro articolo nella knowledge-base sull'implementazione dei breadcrumbs%2$s.

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
it: Questa funzionalità è utilizzata per aggiungere automaticamente contenuti al tuo RSS. Più nello specifico, è progettata per aggiungere link che rimandino al tuo blog e ai tuoi articoli, in modo che gli scrapers aggiungeranno a loro volta automaticamente questi links, aiutando i motori di ricerca ad identificarti come la fonte originale dei contenuti.

note: Translators: %1$s resolves to the SEO menu item, %2$s resolves to the Search Appearance submenu item.
en: Admin only notice: this page does not show a meta description because it does not have one, either write it for this page specifically or go into the [%1$s - %2$s] menu and set up a template.
it: Avviso per l'amministratore: questa pagina non mostra una meta descrizione perché non ne ha una, è necessario scriverla per questa pagina o andare nel menu SEO -> Titoli & Metadati e impostare un template.

en: Replaced with the slug which caused the 404
it: Sostituito con lo slug che ha causato l'errore 404

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
it: Una variabile di sostituzione con questo nome è già stata registrata. Prova a rendere il nome di questa variabile ancora più univoco.

en: Below are your published posts' SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
it: Di seguito sono elencati i punteggi SEO dei tuoi articoli pubblicati. Ora è il momento giusto per iniziare a migliorare alcuni dei tuoi post!

en: Import settings
it: Importa impostazioni

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If your %s were writable, you could edit it from here.
it: Se il tuo %s fosse modificabile, potresti modificarlo da qui.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You don't have a %s file, create one here:
it: Non hai un file %s, creane uno qui:

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If you had a %s file and it was editable, you could edit it from here.
it: Se tu avessi un file %s e questo fosse modificabile, potresti modificarlo da qui.

en: Content type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
it: Archivio dei post type da mostrare nei breadcrumbs per le tassonomie

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for content types
it: Tassonomia da mostrare nei breadcrumbs per i post type

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
it: Questo strumento consente di modificare rapidamente file importanti per la SEO, come il vostro robots.txt e, se ne avete uno, il file .htaccess.

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
it: Importa le impostazioni da altri plugin per la SEO ed esportale per riutilizzarle su un altro blog.

en: Replaced with the posts focus keyphrase
it: Sostituito dalla frase chiave principale dell'articolo

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the "Add Open Graph meta data" setting on the Facebook tab enabled if you want to optimize your site for Pinterest.
it: Pinterest usa i metadata Open Graph come Facebook, perciò assicurati di aver selezionato le impostazioni "Aggiungi i dati meta di Open Graph" nella scheda Facebook se vuoi ottimizzare il tuo sito per Pinterest.

en: author archives
it: Archivi autori

en: Date archives
it: Archivi per data

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
it: Per essere in grado di creare un redirect e risolvere questo problema, hai bisogno di %1$s. È possibile acquistare il plugin, compreso un anno di assistenza e aggiornamenti, su %2$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
it: %1$S determina automaticamente quando è necessario forzare la riscrittura dei titoli delle pagine, se pensate sia sbagliato e sapete quello che state facendo potete cambiare le impostazioni da qui.

note: translators: %s expands to the name of a site within a multisite network.
en: %s restored to default SEO settings.
it: %s ripristinato ai valori di default SEO.

en: 404 pages
it: Pagine 404

en: Accounts
it: Account

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
it: Sei su Google News? Aumenta il tuo traffico da Google News ottimizzandoti per esso!

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
it: Scegli il sito le cui impostazioni verranno utilizzate come standard per tutti i siti che verranno aggiunti al network. Se scegli 'Nessuno', verranno utilizzati i valori standard del plugin.

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
it: Creare redirect è una caratteristica di %s

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
it: Gli archivi per data potrebbero in alcuni casi essere rilevati come contenuti duplicati.

en: Force rewrite titles
it: Forza la riscrittura dei titoli

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
it: I nuovi siti del network erediteranno le impostazioni SEO da questo sito

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
it: Ottimizza i tuoi video per visualizzarli nei risultati di ricerca ed avere più click!

en: Person
it: Persona

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
it: Migliora il posizionamento locale e su Google Maps, senza fare nessuno sforzo!

en: Restore site to defaults
it: Reimposta il sito

en: Settings Updated.
it: Impostazioni aggiornate.

en: Site Admins (default)
it: Amministratori del sito (predefinito)

en: Site ID
it: ID Sito

en: Super Admins only
it: Solo super amministratori

en: Take note:
it: Prendi nota:

en: Taxonomies
it: Tassonomie

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
it: La versione premium di  %1$s con molte altre funzionalità e l'assistenza.

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>.
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
it: Queste pagine saranno %s di default, quindi non appariranno mai nei risultati delle ricerche.

en: Title
it: Titolo

en: Title Separator
it: Separatore del titolo

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
it: Usando questo modulo sarà possibile impostare il sito con i valori predefiniti di SEO.

en: Webmaster Tools
it: Strumenti per Webmaster

en: Website name
it: Nome sito web

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
it: Chi dovrebbe avere accesso alle impostazioni di %1$s

en: archived
it: archiviato

en: mature
it: maturo

en: public
it: pubblico

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
it: Se questo è il caso sul tuo sito, è possibile disabilitarlo  (questo lo reindirizza alla home page), o aggiungergli %s in modo da non mostrarlo nei risultati della ricerca.

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
it: Se il tuo blog è curato solo da un autore l'archivio autori sarà esattamente uguale alla tua homepage. Questo è ciò che si intende quando si parla di %1$scontenuti duplicati%2$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s Extensions
it: Estensioni %1$s

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
it: Inserisci lo %1$sID del sito%2$s per il sito dal quale ricavare le impostazioni che desideri utilizzare come predefinite per tutti i siti già aggiunti al tuo network. Lascia vuoto per nessun sito (verranno utilizzati i valori predefiniti del plugin).

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
it: Integra al meglio WooCommerce con %1$s ed ottieni funzionalità extra!

en: Search pages
it: Pagine di ricerca

note: translators: %1$s opens the link to the Yoast.com article about Google's Knowledge Graph, %2$s closes the link,
en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. You can be either an organization, or a person.
it: Questo dato viene mostrato come dato meta del tuo sito. &Egrave; destinato a comparire nel %1$sKnowledge Graph di Google%2$s. Puoi scegliere se essere una Organizzazione o una Persona.

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new sites.
it: I dati sensibili della privacy (amministratori FB e simili), specifici per il tema (riscrittura titolo) ed alcune altre impostazioni specifiche non verranno importate nei nuovi siti.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the homepage by %1$sediting the homepage itself%2$s.
it: Puoi definire il titolo e la descrizione della pagina home %1$smodificando direttamente da qui la pagina%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the posts page by %1$sediting the posts page itself%2$s.
it: Puoi impostare il titolo e la descrizione per la pagina degli articoli %1$smodificando direttamente da qui a pagina%2$s.

en: Homepage &amp; Posts page
it: Homepage & Pagina degli articoli

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Special pages
it: Pagine speciali

en: Social settings
it: Impostazioni Social

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
it: I plugin %1$s potrebbero causare problemi quando utilizzati in combinazione con %2$s.

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
it: Panoramica degli articoli %s

en: All SEO Scores
it: Tutti i punteggi SEO

en: Archives
it: Archivi

en: Close
it: Chiudi

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
it: Disattivare %s

en: Meta Desc.
it: Desc. meta

en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Upload Image
it: Carica immagine

en: difficult
it: difficile

en: easy
it: facile

en: fairly difficult
it: abbastanza difficile

en: fairly easy
it: abbastanza facile

en: very difficult
it: molto difficile

en: very easy
it: molto facile

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
it: Problema SEO: l'immagine in evidenza deve avere una dimensione di almeno 200 per 200 pixel per poter essere utilizzata da Facebook e altri social media.

en: Breadcrumbs title
it: Titolo dei breadcrumbs

en: Try to make shorter sentences to improve readability
it: Prova a creare frasi più brevi per migliorare la leggibilità.

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability
it: Prova a scrivere frasi più brevi, usando parole meno difficili per migliorare la leggibilità.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps.
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines and might slow down your site.
it: Sia %1$s che %2$s generano una mappa del sito XML. Avere due file XML non porta benefici per i motori di ricerca e potrebbe rallentare il sito.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's Open Graph settings
it: Configura le impostazioni OpenGraph di %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output.
en: Both %1$s and %2$s create Open Graph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
it: Sia %1$s sia %2$s generano dei meta tag OpenGraph, che potrebbero causare immagini e testi sbagliati qualora fossero condivisi su Facebook, Twitter, LinkedIn ed altri social.

en: Just another WordPress site
it: Solo un altro sito WordPress

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of posts in localized format.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Tutto <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Tutto <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of trashed posts in localized format.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
it[0]: Cestinato <span class="count">(%s)</span>
it[1]: Cestinati <span class="count">(%s)</span>

en: Advanced
it: Avanzate

en: Meta robots advanced
it: Meta Robots avanzate

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the installed version, %3$s expands to Gutenberg
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
it: %1$s ha scoperto che stai utilizzando la versione %2$s di %3$s, aggiorna all'ultima versione per evitare problemi di compatibilità.

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
it: %s Breadcrumb

en: (no parent)
it: (nessun genitore)

en: 301 Redirect
it: Redirect 301

en: Action
it: Azione

en: Anchor text for the homepage:
it: Anchor text per la homepage:

en: Breadcrumb for 404 pages:
it: Breadcrumb per le pagine 404:

en: Breadcrumbs separator:
it: Separatore dei Breadcrumb:

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Files
it: Modifica Files

en: Existing Yoast Meta Description
it: Meta descrizione Yoast esistente

en: Extensions
it: Estensioni

en: Facebook profile URL
it: URL profilo Facebook

en: Filter
it: Filtro

en: General
it: Generale

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
it: Grande problema SEO: stai bloccando l'accesso ai robot.

en: Meta description
it: Meta descrizione

en: New Yoast Meta Description
it: Nuova meta descrizione Yoast

en: None
it: Nessuno

en: Post Status
it: Stato articolo

en: Post doesn't exist.
it: L'articolo non esiste.

note: translators: %s expands to post type.
en: Post has an invalid Content Type: %s.
it: L'articolo ha impostato un tipo invalido: %s.

en: Post is set to noindex.
it: Articolo impostato come da non indicizzare

en: Posts
it: Articoli

en: Prefix for archive pages:
it: Prefisso per le pagine archivio:

en: Prefix for breadcrumbs:
it: Prefisso per i breadcrumb:

en: Prefix for search result pages:
it: Prefisso per le pagine dei risultati della ricerca:

en: Preview
it: Anteprima

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
it: Anteprima &#8220;%s&#8221;

en: Publication date
it: Data di pubblicazione

en: SEO Title
it: Titolo SEO

en: Search Console
it: Console di ricerca

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings could not be imported:
it: Le impostazioni non possono essere importate:

en: Settings successfully imported.
it: Impostazioni importate con successo.

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
it: Titolo da usare nel percorso del breadcrumb in questa pagina

en: Tools
it: Strumenti

en: Twitter username (without @)
it: Username Twitter (senza @)

en: Use Image
it: Usa immagine

en: WP Page Title
it: Titolo pagina WP

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
it: Attenzione: anche se da qui puoi impostare i valori meta per le impostazioni per i robot, l'intero sito è impostato come da non indicizzare nelle impostazioni generali di privacy, quindi queste impostazioni non avranno alcun effetto.

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: You can't edit %s that aren't yours.
it: Non puoi modificare i %s che non sono tuoi.

note: translators: %s expands to post type name.
en: You can't edit %s.
it: Non puoi modificare %s.

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
it: Non è consentito utilizzare HTML.

en: No Image Index
it: Nessuna immagine indice

en: No Archive
it: Nessun Archivio

en: XML sitemaps
it: Sitemaps XML

en: View
it: Visualizza

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
it: Visualizza &#8220;%s&#8221;

en: Focus keyword
it: Parola chiave principale

en: Page URL/Slug
it: URL/Slug pagina

en: No Snippet
it: Nessuno snippet

en: Breadcrumbs Title
it: Titolo dei breadcrumbs

en: Canonical URL
it: URL canonico

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The canonical URL that this page should point to. Leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
it: L'URL canonico a cui questa pagina dovrebbe puntare. Lascia in bianco per utilizzare il permalink predefinito. Sono supportate anche gli %1$sURL canonici tra domini diversi (cross domain)%2$s.

en: The URL that this page should redirect to.
it: L'URL al quale questa pagina deve reindirizzare.
