Plugins - UpdraftPlus WordPress Backup Plugin - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (1332 entries)

en: (Read more)
it: (Leggi tutto)

en: Security check.
it: Controllo di sicurezza.

en: Please enter part of the file name
it: Inserisci parte del nome del file

en: UpdraftClone image:
it: Immagine UpdraftClone:

en: Add exclusion rule
it: Aggiungi una regola di esclusione

en: at the end of their names
it: alla fine dei loro nomi

en: anywhere in their names
it: ovunque nei loro nomi

en: at the beginning of their names
it: all'inizio dei loro nomi

en: these characters
it: questi caratteri

en: All files/directories containing
it: Tutti i file/directory che contengono

en: here
it: qui

en: Never
it: Mai

en: Maybe later
it: Forse più tardi

en: Ok, you deserve it
it: Ok, te lo meriti

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Thank you so much!
it: Grazie mille!

en: is not
it: non è

en: is
it: è

en: Day of the month
it: Giorno del mese

en: Day of the week
it: Giorno della settimana

en: Current SQL mode:
it: Modalità SQL attuale:

en: Add a site
it: Aggiungi un sito

en: Please check the error log for more details
it: Controlla il log degli errori per maggiori dettagli

en: Existing backups
it: Backup esistenti

en: Default template
it: Template predefinito

en: Missing pages:
it: Pagine mancanti:

en: Under Maintenance
it: In manutenzione

en: Show all backups...
it: Mostra tutti i backup...

en: Selected media has been deleted successfully.
it: Il media selezionato è stato eliminato con successo.

en: Failed to delete selected media.
it: Impossibile eliminare il media selezionato.

en: Unattached
it: Non allegato

en: %s from now
it: %s da ora

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore again to proceed.
it: L'archivio di backup è stato processato correttamente. Ora premi ancora Ripristina per procedere.

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then now press Restore again to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
it: I file di archivio di backup sono stati elaborati, ma con alcune avvertenze. Se tutto va bene, premi nuovamente Ripristina per procedere. Altrimenti, annulla e correggi eventuali problemi.

en: Deselect all backups
it: Deseleziona tutti i backup

en: Select all backups
it: Seleziona tutti i backup

en: Delete selected backups
it: Elimina i backup selezionati

en: last activity: %d seconds ago
it: ultima attività: %d secondi fa

en: Verifying
it: Verifica in corso

en: Activity log
it: Registro delle attività

en: Choose the components to restore:
it: Scegli i componenti da ripristinare:

en: credentials
it: credenziali

en: An empty WordPress install
it: Un'installazione WordPress vuota

en: This current site
it: Questo sito

en: (%d archive(s) in set, total %s).
it: (%d archivio(i) nel set, totale %s).

en: Clone:
it: Clona:

en: If you have a valid Premium license, you get 1GB of storage included.
it: Se hai una licenza Premium valida, ricevi 1 GB di spazio di archiviazione incluso.

en: Otherwise, you can try UpdraftVault for 1 month for only $1!
it: Altrimenti, puoi provare UpdraftVault per 1 mese a soli $1!

en: Try UpdraftVault for 1 month for only $1!
it: Prova UpdraftVault per 1 mese a soli $1!

en: Try it - 1 month for $1!
it: Provalo - 1 mese a 1$!

en: Clone of %s
it: Clone di %s

en: Dismiss notice
it: Ignora l'avviso

en: dismiss notice
it: ignora l'avviso

en: go here to learn more
it: vai qui per saperne di più

en: HTML was detected in the response. You may have a security module on your webserver blocking the restoration operation.
it: È stato rilevato codice HTML nella risposta. Potresti avere sul tuo server web un modulo di sicurezza che blocca l'operazione di ripristino.

en: Keep your database fast and efficient
it: Mantieni il tuo database veloce ed efficiente

en: Manage multiple WordPress sites from one central dashboard
it: Gestisci più siti WordPress da una bacheca centrale

en: More great plugins by the Updraft Team
it: Altri ottimi plugin dal team di Updraft

en: You can test upgrading your site on an instant copy using UpdraftClone credits
it: Puoi provare l'aggiornamento del tuo sito su una copia istantanea utilizzando i crediti UpdraftClone

en: You can test running your site on a different PHP (or WordPress) version using UpdraftClone credits.
it: Puoi testare l'esecuzione del tuo sito su una versione diversa di PHP (o di WordPress) usando i tuoi crediti UpdraftClone.

en: Start Subscription
it: Avvio Abbonamento

en: Start Trial
it: Avvio periodo di prova

en: with the option of
it: con l'opzione di

en: %s month %s trial
it: %s mensili %s periodo di prova

en: The directory does not exist, and the attempt to create it failed
it: La directory non esiste e il tentativo di crearla è fallito

en: You have requested saving to remote storage (%s), but without entering any settings for that storage.
it: Hai richiesto il salvataggio nell'archivio remoto (%s), ma senza inserire alcuna impostazione per quell'archivio.

en: Learn more about UpdraftCentral
it: Maggiori informazioni su UpdraftCentral

en: Add this website to UpdraftCentral (remote, centralised control) - free for up to 5 sites.
it: Aggiungi questo sito web a UpdraftCentral (remoto, controllo centralizzato) - gratuito fino a 5 siti.

en: Key created. Adding site to UpdraftCentral Cloud.
it: Chiave creata. Aggiunta di un sito a UpdraftCentral Cloud.

en: Connected. Requesting UpdraftCentral Key.
it: Connesso. Richiesta di chiave UpdraftCentral.

en: error - failed to re-assemble chunks
it: errore - impossibile riassemblare i segmenti

en: error - failed to create and access the container
it: errore - impossibile creare e accedere al contenitore

en: upload failed
it: caricamento fallito

en: login failure
it: login fallito

en: manages all your WordPress sites at once from one place
it: gestisce tutti i tuoi siti WordPress contemporaneamente da un'unica posizione

en: Many sites?
it: Molti siti?

en: handles updates automatically as you want them
it: gestisce gli aggiornamenti automaticamente come desideri

en: Save time
it: Risparmia tempo

en: backs up automatically when you update plugins, themes or core
it: esegue automaticamente il backup quando aggiorni plugin, temi o core

en: authentication failed
it: autenticazione fallita

en: The higher the value, the more server resources are required to create the archive.
it: Maggiore è il valore, più risorse del server sono necessarie per creare l'archivio.

en: Already got space?
it: Hai lo spazio necessario?

en: Need to get space?
it: Hai bisogno di spazio?

en: Make updates easy with UpdraftPlus
it: Aggiorna facilmente con UpdraftPlus

en: Verifying one-time password...
it: Verifica della password monouso ...

en: Be safe
it: Fai attenzione

en: Login successful; reloading information.
it: Login riuscito; recupero le informazioni.

en: error - failed to upload file
it: errore - caricamento del file fallito

en: Error: Failed to upload
it: Errore: caricamento fallito

en: Error: Failed to initialise
it: Errore: impossibile inizializzare

en: Error: Failed to open local file
it: Errore: impossibile aprire il file locale

en: Follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
it: Link per le istruzioni di installazione (in particolare il passaggio 1).

en: Incomplete
it: Incompleto

en: You successfully purchased UpdraftPremium.
it: Hai acquistato con successo UpdraftPremium.

en: Goes to updraftplus.com checkout page
it: Va alla pagina di pagamento updraftplus.com

en: The backup is being aborted for a repeated failure to progress.
it: Backup interrotto per un errore ripetuto.

en: Allows you to only backup changes to your files (such as a new image) that have been made to your site since the last backup.
it: Permette solamente di eseguire il backup delle modifiche ai tuoi file (come una nuova immagine) che sono state apportate al tuo sito dall'ultimo backup.

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
it: La tua installazione di WordPress ha directory vecchie precedenti al ripristino/migrazione (informazione tecnica: hanno il suffisso -old).

en: The setting %s is turned on in your PHP settings. It is deprecated, causes encryption to malfunction, and should be turned off.
it: L'impostazione %s è attiva nelle tue impostazioni PHP. È deprecato, causa il malfunzionamento della crittografia e dovrebbe essere disattivata.

en: Unzip progress: %d out of %d files
it: Avanzamento unzip: %d di %d files

en: Could not copy file.
it: Impossibile copiare il file.

en: Could not extract file from archive.
it: Impossibile estrarre i file dall'archivio.

en: Could not create directory.
it: Impossibile creare la directory.

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
it: Impossibile copiare i file. Potresti aver finito lo spazio su disco.

en: Incompatible Archive.
it: Archivio incompatibile.

en: Could not access filesystem.
it: Impossibile accedere al file system.

en: Perform a backup
it: Effettua un backup

en: Add changed files (incremental backup) ...
it: Aggiungi file modificati (backup incrementale) ...

en: File backup options
it: Opzioni di backup dei file

en: Take an incremental backup
it: Crea un backup incrementale

en: Take a new backup
it: Crea un nuovo backup

en: Restore files from
it: Recupera file da

en: to take incremental backups
it: creare backup incrementali

en: Could not retrieve file from archive.
it: Impossibile recuperare file dall'archivio.

en: This backup set contains incremental backups of your files; please select the time you wish to restore your files to
it: Questo set di backup contiene backup incrementali dei file; Seleziona il momento al quale desideri ripristinare i file

en: Find out more about incremental backups here.
it: Qui trovi ulteriori informazioni sui backup incrementali.

en: Incremental backups are a feature of %s (upgrade by following this link).
it: I backup incrementali sono una funzionalità di %s (aggiorna seguendo questo link).

en: Incremental backups
it: Backup incrementali

en: No suitable backup set (that already contains a full backup of all the requested file component types) was found, to add increments to. Aborting this backup.
it: Non è stato trovato alcun set di backup adatto (che contenga già un backup completo di tutti gli elementi dei file richiesti) per aggiungere incrementi. Annullamento di questo backup.

en: %s logo
it: logo %s

en: Clone region:
it: Clona regione:

en: Read more about Easy Updates Manager
it: Leggi tutto sull'Easy Updates Manager

en: Edit
it: Modifica

en: Confirm change
it: Conferma la modifica

en: Automatic updates
it: Aggiornamenti automatici

en: Or, use an UpdraftClone key
it: O utilizza una chiave UpdraftClone

en: Ask WordPress to automatically update UpdraftPlus when it finds an available update.
it: Chiedi a WordPress di aggiornare automaticamente UpdraftPlus quando trova un aggiornamento disponibile.

en: All files with this extension
it: Tutti i file con questa estensione

en: Exclude files/directories
it: Escludi file/directory

en: Add an exclusion rule
it: Aggiungi una regola di esclusione

en: Type a file prefix
it: Inserisci un prefisso di file

en: Type an extension like zip
it: Inserisci un'estensione come zip

en: Select a file/folder which you would like to exclude
it: Seleziona un file/cartella che vuoi escludere

en: All files beginning with given characters
it: Tutti i file che iniziano con i caratteri dati

en: Select a way to exclude files or directories from the backup
it: Seleziona un metodo per escludere file o cartelle dal backup

en: Your database user does not have permission to drop tables
it: Il tuo utente del database non ha il permesso di cancellare tabelle

en: All files beginning with these characters
it: Tutti i file che iniziano con questi caratteri

en: You can find out more about clone keys here.
it: Puoi trovare maggiori informazioni sulle chiavi di clonazione qui.

en: Found SET NAMES %s, but changing to %s as suggested by WPDB::determine_charset().
it: Trovato SET NAMES %s, ma cambiato a %s come suggerito da WPDB::determine_charset().

en: your UpdraftPlus.com account
it: il tuo account UpdraftPlus.com

en: WordPress installed
it: WordPress installato

en: You can check the progress here or in %s
it: Puoi controllare il progresso qui o in %s

en: To read FAQs/documentation about UpdraftClone, go here.
it: Per leggere FAQ/documentazione su UpdraftClone, vai qui.

en: %s archives remain
it: %s archivi rimasti

en: Deploying site data
it: Pubblicazione dei dati del sito

en: Site data received
it: Dati del sito ricevuti

en: Your clone has started, network information is not yet available but will be displayed here and at your updraftplus.com account once it is ready.
it: Il clone è iniziato, le informazioni di rete non sono ancora disponibili ma saranno visualizzate qui e nel tuo account updraftplus.com quando sarà pronto.

en: Clone ready
it: Clone pronto

en: Site data has been deployed
it: I dati nel sito sono stati pubblicati

en: Ask WordPress to update UpdraftPlus automatically when an update is available
it: Chiedi a WordPress di aggiornare UpdraftPlus automaticamente quando è disponibile un aggiornamento

en: The exclusion rule which you are trying to add already exists
it: La regola di esclusione che stai tentando di aggiungere esiste già

en: Please enter a valid file name prefix
it: Inserisci un prefisso di nome di file valido

en: Please enter a valid file extension
it: Inserisci un'estensione di file valida

en: The site data has all been received, and its import has begun.
it: Tutti i dati del sito sono stati ricevuti e l'importazione è iniziata.

en: The sending of the site data has begun. So far %s data archives totalling %s have been received
it: L’invio dei dati del sito è iniziato. Finora %s archivi dati su %s sono tati ricevuti

en: Receiving site data
it: Ricezione dati del sito

en: UpdraftClone key is required.
it: licenza di UpdraftClone obbligatoria.

en: Exclude these from
it: Esclude questi da

en: The preparation of the clone data has been aborted.
it: La preparazione dei dati del clone è stata interrotta.

en: Are you sure you want to remove this exclusion rule?
it: Desideri rimuovere questa regola di esclusione?

en: Please select a file/folder which you would like to exclude
it: Selezionare un file/cartella da escludere

en: Please enter a file extension, like zip
it: Inserisci una estensione per il file, come zip

en: Please enter characters that begin the filename which you would like to exclude
it: Inserisci i caratteri iniziali del nome del file che desideri escludere

en: Your UpdraftClone is still setting up.
it: Il tuo UpdraftClone è ancora in fase di configurazione.

en: WordPress installed; now awaiting the site data to be sent.
it: WordPress installato; ora in attesa dell'invio dei dati dal sito.

en: log results to console
it: registra i risultati nella console

en: Flexible
it: Flessibile

en: Fast
it: Veloce

en: Secure
it: Sicuro

en: Reliable
it: Affidabile

en: Easy
it: Facile

en: Save
it: Salva

en: Try UpdraftVault!
it: Prova UpdraftVault!

en: Your first backup
it: Il tuo primo backup

en: Skip this step
it: Salta questo passaggio

en: Welcome to UpdraftPlus
it: Benvenuto in UpdraftPlus

en: I accept the UpdraftClone terms and conditions
it: Accetto i termini e le condizioni di utilizzo di UpdraftClone

en: Not got an account? Get one by buying some tokens here.
it: Non hai un account? Ottienine uno comprando qualche token qui.

en: To create a temporary clone you need: 1) credit in your account and 2) to connect to your account, below.
it: Per creare un clone temporaneo hai bisogni di: 1) crediti nel tuo account e 2) connettere il tuo account (vedi in basso).

en: Press here to save your settings.
it: Premi qui per salvare le tue impostazioni.

en: Congratulations, your settings have successfully been saved.
it: Congratulazioni, le tue impostazioni sono state salvate con successo.

en: Go to settings
it: Vai alle impostazioni

en: Press here to run a manual backup.
it: Premi qui per effettuare un backup manuale.

en: UpdraftPlus settings
it: Impostazioni UpdraftPlus

en: Back
it: Indietro

en: Dashboard:
it: Bacheca:

en: To create a temporary clone you need credit in your account.
it: Per creare un clone temporaneo hai bisogno di credito nel tuo account.

en: If you want, test upgrading to a different PHP or WP version.
it: Se vuoi prova l'aggiornamento a una versione PHP o WP diversa.

en: Takes just the time needed to create a backup and send it.
it: Prende solo il tempo necessario per creare un backup e inviarlo.

en: One VPS (Virtual Private Server) per clone, shared with nobody.
it: Un VPS (Virtual Private Server) per clone, condiviso con nessuno.

en: Runs on capacity from a leading cloud computing provider.
it: Funziona sulla capacità di un fornitore leader di cloud computing.

en: Press the buttons... UpdraftClone does the work.
it: Premi i pulsanti ... UpdraftClone fa il lavoro.

en: You can buy UpdraftClone tokens from our shop, here.
it: Puoi acquistare i token di UpdraftClone dal nostro negozio, qui.

en: Read FAQs here.
it: Leggi FAQs qui.

en: A temporary clone is an instant copy of this website, running on our servers. Rather than test things on your live site, you can UpdraftClone it, and then throw away your clone when done.
it: Un clone temporaneo è una copia istantanea di questo sito Web, in esecuzione sui nostri server. Invece di provare le cose sul tuo sito live, puoi farlo su UpdraftClone e poi eliminare il clone al termine.

en: Create a temporary clone on our servers (UpdraftClone)
it: Crea un clone temporaneo sui nostri server (UpdraftClone)

en: Migrate (create a copy of a site on hosting you control)
it: Migrazione (crea una copia di un sito su un hosting che controlli)

en: Select All
it: Seleziona Tutto

en: failed to upload file to %s (see log file for more)
it: impossibile caricare il file in %s (vedi log file per maggiori informazioni)

en: error: %s (see log file for more)
it: errore: %s (vedi log file per maggiori informazioni)

en: Closing 1st October 2018
it: Chiuso il primo Ottobre 2018

en: Take Tour
it: Fai un giro

en: Reset tour
it: Reimposta il giro

en: Log in here to enable all the features you have access to.
it: Accedi qui per abilitare tutte le opzioni  a cui hai accesso.

en: Connect to updraftplus.com
it: Connetti a updraftplus.com

[ctx: Translators: UpdraftVault is a product name and should not be translated.]
en: To get started with UpdraftVault, select one of the options below:
it: Per iniziare con UpdraftVault, selezionare una delle opzioni seguenti:

en: UpdraftPlus Premium has many more exciting features!
it: UpdraftPlus Premium ha molte più funzioni interessanti!

en: Do you have a few more WordPress sites you want to backup? If yes you can save hours by controlling all your backups in one place from UpdraftCentral.
it: Hai qualche altro sito WordPress di cui vuoi fare il backup? In caso affermativo è possibile risparmiare ore controllando tutti i backup in un'unica posizione da UpdraftCentral.

en: Control all your backups in one place
it: Controlla tutti i tuoi backup da un'unica posizione

en: Look through the other settings here, making any changes you’d like.
it: Guarda qui le altre impostazioni e apporta le modifiche che desideri.

en: More settings
it: Più impostazioni

en: Find out more here.
it: Scopri di più qui.

en: UpdraftVault is our remote storage which works seamlessly with UpdraftPlus.
it: UpdraftVault è il nostro archivio remoto che funziona perfettamente con UpdraftPlus.

en: Now select a remote storage destination to protect against server-wide threats. If not, your backups remain on the same server as your site.
it: Seleziona una destinazione di archiviazione remota per proteggerti dalle minacce a livello di server. In caso contrario, i tuoi backup rimarranno sullo stesso server del tuo sito.

en: Choose the schedule that you want your backups to run on.
it: Scegli la pianificazione che vuoi per eseguire i backup.

en: Choose your backup schedule
it: Scegli la tua pianificazione di backup

en: Congratulations! Your first backup is running.
it: Congratulazioni! Il tuo primo backup è in esecuzione.

en: Creating your first backup
it: Creazione del primo backup

en: Select what you want to backup
it: Seleziona ciò di cui vuoi fare il backup

en: UpdraftPlus Premium and addons
it: UpdraftPlus Premium e addons

en: Manual backup options
it: Opzioni del backup manuale

[ctx: updraftplus]
en: To make a simple backup to your server, press this button. Or to setup regular backups and remote storage, go to %s settings %s
it: Per fare un semplice backup sul tuo server, premi questo pulsante. Oppure per impostare backup regolari e archiviazione remota, vai a %s , impostazioni %s

en: Press here to start!
it: Premi qui per iniziare!

en: the world’s most trusted backup plugin!
it: il plugin di backup più affidabile al mondo!

en: Manage your clones
it: Gestisci i tuoi cloni

en: Your clone will renew on:
it: Il tuo clone si rinnoverà su:

en: Unable to get renew date
it: Impossibile ottenere la data di rinnovo

en: Your clone has started and will be available at the following URLs once it is ready.
it: Il tuo clone è stato avviato e sarà disponibile ai seguenti URL una volta pronto.

en: manage
it: gestisci

en: Current clones
it: Cloni attuali

en: Forbid non-administrators to login to WordPress on your clone
it: Vieta ai non amministratori il login a WordPress sul tuo clone

en: The %s endpoint is scheduled to shut down on the 1st October 2018. You will need to switch to a different end-point and migrate your data before that date. %sPlease see this article for more information%s
it: L'endpoint %s è programmato per arrestarsi il 1 ° ottobre 2018. Avrai bisogno di passare a un diverso end-point e migrare i tuoi dati prima di quella data. %s leggi questo articolo per maggiori informazioni %s

en: The backup was aborted
it: Backup interrotto

en: Press this button to take a tour of the plugin.
it: Premi questo pulsante per una panoramica del plugin.

en: Finish
it: Finito

en: You can buy more temporary clone tokens here.
it: Qui puoi comprare altri tokens (gettoni) clone temporanei.

[ctx: Translators: %s is a bold tag.]
en: But to avoid server-wide threats backup regularly to remote cloud storage in %s settings %s
it: Ma per evitare minacce a livello di server, nelle %s impostazioni %s esegui regolarmente il backup su cloud storage remoto

en: Your clone will now deploy this data to re-create your site.
it: Il tuo clone ora collocherà i dati per ricreare il tuo sito.

en: End tour
it: Fine panoramica

en: Thank you for taking the tour.
it: Grazie per aver fatto la panoramica.

en: The clone has been provisioned, and its data has been sent to it. Once the clone has finished deploying it, you will receive an email.
it: Il clone del sito è stato creato e i suoi dati sono stati inviati ad esso. Una volta  finito lo spostamento del clone, riceverai un'email.

en: Thank you for taking the tour. You are now all set to use UpdraftPlus!
it: Grazie per aver fatto il tour. Ora sei pronto per utilizzare UpdraftPlus!

en: WooCommerce plugins
it: Plugin di WooCommerce

en: Other great plugins
it: Altri ottimi plugin

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
it: Non riuscito: non siamo stati in grado di inserire un file in quella directory - controlla le tue credenziali.

en: Failed to download
it: Download non riuscito

en: This storage method does not allow downloading
it: Questo metodo di archiviazione non consente il download

en: failed to list files
it: impossibile elencare i file

en: Failed to upload %s
it: Impossibile caricare %s

en: You can find your temporary clone information in your updraftplus.com account here.
it: Puoi trovare informazioni sul clone temporaneo nel tuo account updraftplus.com qui.

en: Choose a default for each table
it: Scegli un valore predefinito per ogni tabella

en: Failed to download %s
it: Download di %s non riuscito

en: Remote storage: %s
it: Archivio remoto: %s

en: Premium / Find out more
it: Premium / Scopri di più

en: Temporary clones of WordPress subdomain multisite installations are not yet supported. See our documentation on how to carry out a normal migration here
it: I cloni temporanei delle installazioni multisito di WordPress non sono ancora supportati. Consulta la nostra documentazione su come eseguire una migrazione normale qui

en: Backup / Restore
it: Backup / Ripristino

en: Sending files to remote site
it: Invio di file al sito remoto

en: Clone server being provisioned and booted (can take several minutes)
it: Clone server in fase di predisposizione e avvio (può richiedere diversi minuti)

en: Warning: you have selected a lower version than your currently installed version. This may fail if you have components that are incompatible with earlier versions.
it: Attenzione: hai selezionato una versione precedente rispetto a quella attualmente installata.  Potrebbe non riuscire in presenza di componenti incompatibili con le versioni precedenti.

en: More information here.
it: Maggiori informazioni qui.

en: Requested character set (%s) is not present - changing to %s.
it: Il set di caratteri richiesto (%s) non è presente - cambiare a %s.

en: key
it: chiave

en: site not found
it: sito non trovato

en: The key was successfully added.
it: La chiave è stata aggiunta con successo.

en: Allow only administrators to log in
it: Consenti solo agli amministratori di accedere

en: You can forbid non-admins logins to this cloned site by checking the checkbox below
it: Puoi vietare ai non-admins il login a questo sito clonato spuntando il checkbox qui sotto

en: UpdraftPlus temporary clone user login settings:
it: Impostazioni per il login utente del clone temporaneo UpdraftPlus:

en: Welcome to your UpdraftClone (temporary clone)
it: Benvenuto nel tuo UpdraftClone (clone temporaneo)

en: Refresh connection
it: Aggiorna connessione

en: Existing keys
it: Chiavi esistenti

en: No keys to allow remote sites to send backup data here have yet been created.
it: Non è stata ancora creata una chiave per consentire ai siti remoti di inviare dati di backup qui.

en: No receiving sites have yet been added.
it: Nessun sito di ricezione è stato ancora aggiunto.

en: It is for sending backups to the following site:
it: È per l'invio di backup al seguente sito:

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
it: La chiave inserita non appartiene a un sito remoto (appartiene a questo).

en: The entered key was corrupt - please try again.
it: La chiave inserita era rovinata, riprova.

en: The entered key was the wrong length - please try again.
it: La chiave inserita era della lunghezza sbagliata - riprova.

en: You must copy and paste this key on the sending site now - it cannot be shown again.
it: Questa chiave deve essere copiata e incollata ora sul sito in invio: non può essere mostrata di nuovo.

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
it: Esiste già una chiave con questo nome; è necessario utilizzare un nome univoco.

en: Also send this backup to the active remote storage locations
it: Invia anche questo backup agli archivi remoti attivi

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
it: Per un aiuto maggiore, compresi gli screenshot, segui questo link.

en: Backup data will be sent to:
it: I dati di backup verranno inviati a:

en: Only allow this backup to be deleted manually (i.e. keep it even if retention limits are hit).
it: Consenti a questo backup di essere eliminato solo manualmente (ad esempio, tenerlo anche se vengono raggiunti i limiti di conservazione).

en: Migrate / Clone
it: Migrazione / Clona

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
it: Se l'invio diretto da un sito all'altro non funziona, ci sono altri tre metodi: prova uno di questi.

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website. If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
it: L'URL del sito che stai inviando a (%s) sembra quello di un sito web di sviluppo locale. Se stai inviando da un network esterno, è probabile che un firewall lo stia bloccando.

en: Every hour
it: Ogni ora

en: Processing
it: In elaborazione

en: Connect to UpdraftCentral Cloud
it: Connetti a UpdraftCentral Cloud

en: UpdraftPlus.Com account terms and policies
it: Termini e linee di condotta per l'account UpdraftPlus.Com

en: I consent to %s
it: Acconsento a %s

en: Login or register with this email address
it: Login o registrati con questo indirizzo email

en: If not, then choose your details and a new account will be registered.
it: In caso contrario scegli i tuoi dettagli e verrà registrato un nuovo account.

en: If you already have an updraftplus.com account, then enter the details below.
it: Se hai già un account updraftplus.com, inserisci i dettagli di seguito.

en: Add this website to your UpdraftCentral Cloud dashboard at updraftplus.com.
it: Aggiungi questo sito web nella tua bacheca UpdraftCentral Cloud su updraftplus.com.

en: Login or register for UpdraftCentral Cloud
it: Login o registrati per UpdraftCentral Cloud

en: Go here to connect it.
it: Vai qui per connetterlo.

en: Connect this site to UpdraftCentral Cloud
it: Connetti questo sito a UpdraftCentral Cloud

en: If you have a few sites, it'll save hours. It's free to use or try up to 5 sites.
it: Se hai alcuni siti, risparmierai ore. È gratuito per utilizzi o prove fino a 5 siti.

en: Backup, update and manage all your WordPress sites from one dashboard
it: Backup, aggiorna e gestisci tutti i tuoi siti WordPress da una bacheca

en: Or if you prefer to self-host, then you can get the self-hosted version here.
it: O se preferisci auto-ospitarti, puoi ottenere qui la versione indipendente.

en: this privacy policy
it: questa privacy policy

en: An error has occurred while processing your request. The server might be busy or you have lost your connection to the internet at the time of the request. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante l'elaborazione della richiesta. Il server potrebbe essere occupato o hai perso la connessione a Internet al momento della richiesta.  Riprova più tardi.

en: Without it, encryption will be a lot slower.
it: Senza di esso, la crittografia sarà molto più lenta.

en: Your web-server does not have the %s module installed.
it: Il tuo web server non ha il modulo %s installato.

en: Create clone
it: Crea clone

en: Available temporary clone tokens:
it: Sono disponibili token clone temporanei:

en: A version of UpdraftPlus is already installed. WordPress will only allow you to install your new version after first de-installing the existing one. That is safe - all your settings and backups will be retained. So, go to the "Plugins" page, de-activate and de-install UpdraftPlus, and then try again.
it: Una versione di UpdraftPlus è già installata. WordPress permetterà di installare la nuova versione solo dopo aver disinstallato quella esistente. Questo è sicuro: tutte le impostazioni e i backup verranno mantenuti. Quindi, vai alla pagina "Plugin", disattiva e disinstalla UpdraftPlus e poi riprova.

en: Please read %s for use of our %s authorization app (none of your backup data is sent to us).
it: Leggi %s per l'uso della nostra app di autorizzazione %s (nessuno dei tuoi dati di backup viene  inviato a noi).

en: (current version)
it: (versione attuale)

en: press here
it: premi qui

en: The file %s has a "byte order mark" (BOM) at its beginning. | The files %s have a "byte order mark" (BOM) at their beginning.
it[0]: Singolare: il file %s ha un "byte order mark" (BOM) all'inizio.
it[1]: Plurale: i file %s hanno un "byte order mark" (BOM) all'inizio.

en: One Time Password (check your OTP app to get this password)
it: Password monouso (controlla la tua app OTP per ottenere questa password)

en: Forgotten your details?
it: Hai dimenticato i tuoi dettagli?

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
it: Non hai ancora un account (è gratuito)? Prendine uno!

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
it: Connettiti con il tuo account UpdraftPlus.Com

en: For future control of all your UpdraftCentral connections, go to the "Advanced Tools" tab.
it: Per il controllo futuro di tutte le tue connessioni UpdraftCentral, vai alla scheda "Strumenti avanzati".

en: You can also close this wizard.
it: Puoi anche chiudere questo wizard.

en: You need to read and accept the UpdraftCentral Cloud data and privacy policies before you can proceed.
it: Prima di poter procedere, è necessario leggere, accettare i dati e la privacy policy di UpdraftCentral Cloud.

en: Please wait while you are redirected to UpdraftCentral Cloud.
it: Attendi mentre vieni reindirizzato su UpdraftCentral Cloud.

en: Please wait while the system generates and registers an encryption key for your website with UpdraftCentral Cloud.
it: Attendi mentre il sistema genera e registra una chiave di crittografia per il tuo sito web con UpdraftCentral Cloud.

en: Trouble connecting? Try using an alternative method in the advanced security options.
it: Problemi di connessione? Prova usando un metodo alternativo nelle opzioni di sicurezza avanzate.

en: An email is required and needs to be in a valid format.
it: È obbligatoria una email e deve essere in un formato valido.

en: Both email and password fields are required.
it: Sono obbligatori entrambi i campi email e password.

en: Registration successful.
it: Registrazione effettuata con successo.

en: Please follow this link to open %s in a new window.
it: Segui questo link per aprire %s in una nuova finestra.

en: Login successful.
it: Login riuscito.

en: Perhaps you would want to login instead.
it: Forse invece dovresti accedere.

en: Upload
it: Carica

en: Select the remote storage destinations you want to upload this backup set to
it: Seleziona l'archivio remoto dove vuoi caricare questo set di backup

en: Upload backup
it: Carica il backup

en: After pressing this button, you can select where to upload your backup from a list of your currently saved remote storage locations
it: Dopo aver premuto questo pulsante, potrai selezionare dove caricare il backup da una lista delle posizioni di archiviazione remota attuali

en: Please specify the Microsoft OneDrive folder name, not the URL.
it: Specifica il nome della cartella Microsoft OneDrive, non l'URL.

en: (already uploaded)
it: (già caricato)

en: You must select at least one remote storage destination to upload this backup set to.
it: È necessario selezionare almeno un archivio remoto dove caricare questo set di backup.

en: Local backup upload has started; please check the log file to see the upload progress
it: Il caricamento del backup locale è iniziato; controlla il file di registro per vedere l'avanzamento del caricamento

en: Are you sure you want to dismiss all UpdraftPlus news forever?
it: Desideri ignorare tutte le notizie di UpdraftPlus per sempre?

en: UpdraftPlus News
it: Notizie UpdraftPlus

en: Dismiss all UpdraftPlus news
it: Ignora tutte le notizie di UpdraftPlus

en: WP-CLI support
it: Supporto WP-CLI

en: WP-CLI commands to take, list and delete backups.
it: Comandi WP-CLI per prelevare, elencare ed eliminare i backup.

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
it: Interessato a conoscere la sicurezza della password di UpdraftPlus.Com? Leggi qui.

en: Only email the database backup
it: Invia solo tramite email il backup del database

en: is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
it: è un modo estremamente efficiente per gestire, aggiornare e eseguire il backup di più siti web da un'unica posizione.

en: Super-charge and secure your WordPress site with our other top plugins:
it: Sovralimenta e proteggi il tuo sito WordPress con gli altri nostri migliori plugin:

en: Thank you for installing UpdraftPlus!
it: Grazie per aver installato UpdraftPlus!

en: This functionality has been disabled by the site administrator.
it: Questa funzionalità è stata disabilitata dall'amministratore del sito.

en: Failed to read from the working directory.
it: Impossibile leggere dalla directory di lavoro.

en: Failed to find a manifest file in the backup.
it: File manifest  non trovato nel backup.

en: Failed to read the manifest file from backup.
it: Impossibile leggere il file manifest dal backup.

en: authentication error
it: errore di autenticazione

en: Remote storage method and instance id are required for authentication.
it: Per procedere con l'autenticazione è necessario specificare il metodo di archiviazioni remoto e l'ID dell'stanza

en: Ensure you are logged into the correct account before continuing.
it: Prima di continuare verifica di essere loggato nell’account corretto.

en: (Nothing has been logged yet)
it: (Non è stato ancora registrato nulla)

en: Currently disabled
it: Attualmente disabilitato

en: Currently enabled
it: Attualmente abilitato

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus.
it: Stai utilizzando la versione gratuita di UpdraftPlus.

en: If you have purchased from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
it: Se hai acquistato da UpdraftPlus.Com, segui questo link per le istruzioni di installazione (in particolare passaggio 1).

en: Get it here
it: Ottienilo qui

en: remote site
it: sito remoto

en: Enter the URL where your self-hosted install of UpdraftCentral is located:
it: Inserisci l'URL in cui si trova l'installazione self-host di UpdraftCentral:

en: URL for the site of your UpdraftCentral dashboard
it: URL per il sito della tua bacheca UpdraftCentral

en: A website where you have installed %s
it: Un sito Web in cui è stato installato %s

en: At your UpdraftCentral dashboard you should press the "Add Site" button then paste the key in the input box.
it: Nella tua bacheca UpdraftCentral devi premere il pulsante "Aggiungi sito" e incollare la chiave nella casella di input.

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the collation (%s) used in the database which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support multiple collations (%s) used in the database which you are trying to import.
it[0]: Singular: Il server database che questo sito WordPress utilizza non supporta il confronto (%s) usato nel database che stai tentando di importare.
it[1]: Plurale: Il server database che questo sito WordPress utilizza non supporta confronti multipli (%s) usati nel database che stai tentando di importare.

en: Requested table collation (%1$s) is not present - changing to %2$s. | Requested table collations (%1$s) are not present - changing to %2$s.
it[0]: La collation richiesta per la tabella (%1$s) non è presente - sarà modificata in %2$s.
it[1]: La collation richiesta per le tabelle (%1$s) non è presente - sarà modificata in %2$s.

en: You can choose another suitable collation instead and continue with the restoration (at your own risk).
it: Puoi scegliere invece un'altra collation adatta e continuare con il ripristino (a tuo rischio).

en: Requested table character set (%s) is not present - changing to %s.
it: Il set di caratteri tabella richiesto (%s) non è presente - passo a %s.

en: You can choose another suitable character set instead and continue with the restoration at your own risk.
it: Puoi scegliere un altro set di caratteri adatto e continuare con il restauro a tuo rischio.

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character set (%s) which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character sets (%s) which you are trying to import.
it[0]: Singolare: Il server database su cui è in esecuzione questo sito WordPress non supporta il set di caratteri (%s) che stai tentando di importare.
it[1]: Plurale: Il server database su cui è in esecuzione questo sito WordPress non supporta i set di caratteri (%s) che stai tentando di importare.

en: As long as your web hosting allows http (i.e. non-SSL access) or will forward requests to https (which is almost always the case), this is no problem. If that is not yet set up, then you should set it up, or use %s so that the non-https links are automatically replaced.
it: Finché il tuo web hosting consente l'accesso http (cioè l'accesso non SSL) o inoltrerà richieste a https (che è quasi sempre il caso), questo non è un problema. Se non è ancora impostato così, è necessario configurarlo o utilizzare %s in modo che i link non-https vengano sostituiti automaticamente.

en: Your chosen character set to use instead:
it: La tua scelta di set di caratteri da utilizzare in alternativa:

en: Next
it: Successivo

en: an account
it: un account

en: Manage existing keys (%d)...
it: Gestisci le chiavi esistenti (%d)...

en: Create another key
it: Cra un'altra chiave

en: You can now control this site via your UpdraftCentral dashboard at %s.
it: Ora puoi controllare questo sito attraverso il tuo pannello di controllo di UpdraftCentral da %s.

en: UpdraftCentral key created successfully
it: Chiave UpdraftCentral creata con successo

en: Please enter a valid URL e.g http://example.com
it: Inserisci un URL valido, ad es. http://example.com

en: i.e. if you have %s there
it: Ad esempio, se lì hai %s

en: There are no UpdraftCentral dashboards that can currently control this site.
it: Non c'è una bacheca di UpdraftCentral che può attualmente controllare questo sito.

en: Detailed instructions for this can be found at %s
it: Istruzioni dettagliate su questo possono essere trovate a %s

en: You now need to copy the key below and enter it at your %s.
it: Copia la chiave qui sotto e inserirla nel tuo %s.

en: Please enter the URL where your UpdraftCentral dashboard is hosted.
it: Inserisci l'URL dove è situata la tua bacheca UpdraftCentral.

en: This restoration will work if you still have an SSL certificate (i.e. can use https) to access the site. Otherwise, you will want to use %s to search/replace the site address so that the site can be visited without https.
it: Questo ripristino funzionerà se hai ancora un certificato SSL (si può utilizzare https) per accedere al sito. Altrimenti, dovrai utilizzare %s per cercare /sostituire l'indirizzo del sito in modo che il sito possa essere visitato senza https.

en: This backup set is of this site, but at the time of the backup you were using %s, whereas the site now uses %s.
it: Questo set di backup è di questo sito, ma al momento del backup si stava utilizzando %s, mentre il sito ora utilizza %s.

en: The website address in the backup set (%s) is slightly different from that of the site now (%s). This is not expected to be a problem for restoring the site, as long as visits to the former address still reach the site.
it: L'indirizzo del sito Web nel set di backup (%s) è leggermente diverso da quello del sito ora (%s). Non dovrebbe essere un problema per il ripristino del sito finché le visite al precedente indirizzo raggiungono ancora il sito.

en: UpdraftCentral dashboard connection details
it: Dettagli di connessione della bacheca UpdraftCentral

en: Connect this site to an UpdraftCentral dashboard found at...
it: Connetti questo sito a una bacheca UpdraftCentral trovata in ...

en: the migrator add-on
it: l'add-on di migrazione

en: Error: The chosen file is corrupt. Please choose a valid UpdraftPlus export file.
it: Errore: il file scelto è corrotto. Scegli un file di esportazione UpdraftPlus valido.

en: To de-authorize UpdraftPlus (all sites) from accessing your Google Drive, follow this link to your Google account settings.
it: Segui questo link alle impostazioni del tuo account Google per eliminare l'autorizzazione ad accedere a UpdraftPlus (tutti i siti) da Google Drive.

en: Follow this link to remove these settings for %s.
it: Segui questo link per rimuovere  queste impostazioni per %s.

en: A PHP exception (%s) has occurred: %s
it: Si è verificata un'eccezione PHP (%s): %s

en: A PHP fatal error (%s) has occurred: %s
it: Si è verificato un errore irreversibile in PHP (%s): %s

en: Your settings failed to save. Please refresh the settings page and try again
it: Impossibile salvare le tue impostazioni. Ricarica la pagina delle impostazioni e riprova.

en: UpdraftPlus seems to have been updated to version (%s), which is different to the version running when this settings page was loaded. Please reload the settings page before trying to save settings.
it: UpdraftPlus sembra essere stato aggiornato alla versione (%s), diversa dalla versione in esecuzione quando è stata caricata questa pagina delle impostazioni. Ricarica la pagina delle impostazioni prima di provare a salvare le impostazioni.

en: archive
it: archivio

en: Error: invalid path
it: Errore: percorso non valido

en: Search
it: Cerca

en: Browse contents
it: Sfoglia il contenuto

en: Select a file to view information about it
it: Seleziona un file per visualizzarne le informazioni

en: Press here to download or browse
it: Premi qui per scaricare o sfogliare

en: An error occurred when fetching storage module options:
it: Si è verificato un errore durante il recupero delle opzioni del modulo di archiviazione:

en: Loading log file
it: Caricamento del file di registro

en: Unable to download file. This could be caused by a timeout. It would be best to download the zip to your computer.
it: Impossibile scaricare il file. Potrebbe essere causato da un timeout. Sarebbe meglio scaricare lo zip sul tuo computer.

en: Browsing zip file
it: Sfogliare il file zip

en: With UpdraftPlus Premium, you can directly download individual files from here.
it: Con UpdraftPlus Premium, puoi scaricare direttamente singoli file da qui.

en: The available memory on the server.
it: Memoria disponibile sul server.

en: HTTP code:
it: Codice HTTP:

en: Skipped tables:
it: Tabelle saltate:

en: This database backup has the following WordPress tables excluded: %s
it: Questo backup del database ha le seguenti tabelle di WordPress escluse: %s

en: With UpdraftPlus Premium, you can choose to backup non-WordPress tables, backup only specified tables, and backup other databases too.
it: Con UpdraftPlus Premium, puoi scegliere di eseguire il backup di tabelle non di WordPress, eseguire il backup solo delle tabelle specificate ed eseguire il backup anche di altri database.

en: All WordPress tables will be backed up.
it: Verrà eseguito il backup di tutte le tabelle WordPress.

en: Further information may be found in the browser JavaScript console, and the server PHP error logs.
it: Ulteriori informazioni possono essere trovate nella console JavaScript del browser e nei file di log degli errori PHP del server.

en: That you are attempting to upload a zip file previously created by UpdraftPlus.
it: Stai tentando di caricare un file zip precedentemente creato da UpdraftPlus.

en: The file failed to upload. Please check the following:
it: Impossibile caricare il file. Controlla quanto segue:

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
it: Hai scelto di eseguire il backup di un database, ma nessuna tabella è stata selezionata

en: Any settings in your .htaccess or web.config file that affects the maximum upload or post size.
it: Qualsiasi impostazione nel tuo file .htaccess o web.config che influisce sulla dimensione degli upload o degli articoli.

en: Find out more
it: Scopri di più

en: More database options
it: Ulteriori opzioni per il database

en: UpdraftPlus has its own embedded storage option, providing a zero-hassle way to download, store and manage all your backups from one place.
it: UpdraftPlus ha un'opzione di archiviazione integrata, che fornisce un modo sicuro per scaricare, archiviare e gestire tutti i backup da un'unica posizione.

en: Lock access to UpdraftPlus via a password so you choose which admin users can access backups.
it: Blocca l'accesso a UpdraftPlus tramite una password in modo da scegliere quali amministratori possono accedere ai backup.

en: Some backup plugins can't restore a backup, so Premium allows you to restore backups from other plugins.
it: Alcuni plugin di backup non possono ripristinare un backup, pertanto Premium consente di ripristinare i backup di altri plugin.

en: Importer
it: Importatore

en: Tidy things up for clients and remove all adverts for our other products.
it: Metti in ordine le cose per i clienti e rimuovi tutti gli annunci per i nostri altri prodotti.

en: No ads
it: No pubblicità

en: Sophisticated reporting and emailing capabilities.
it: Rapporti sofisticati e invio di email.

en: Encrypt your sensitive databases (e.g. customer information or passwords); Backup external databases too.
it: Crittografa i tuoi database sensibili (ad es. Informazioni sui clienti o password); Backup anche di database esterni.

en: Set exact times to create or delete backups.
it: Imposta le cadenze esatte per creare o eliminare i backup.

en: Backup time and scheduling
it: Tempi per il backup e pianificazione

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
it: Backup di WordPress multisito (ad es. network), in modo sicuro.

en: Network / multisite
it: Network / multisito

en: Network and multisite
it: Network e multisito

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
it: Backup WordPress core e non-WP file e database.

en: Free
it: Gratuito

en: Upgrade now
it: Fai l'upgrade

en: UpdraftPlus Tour
it: Tour di UpdraftPlus

en: Automatically backs up your website before any updates to plugins, themes and WordPress core.
it: Esegue automaticamente il backup del tuo sito Web prima di qualsiasi aggiornamento a plugin, tema e core di WordPress.

en: Pre-update backups
it: Pre-aggiornamento dei backup

en: Provides expert help and support from the developers whenever you need it.
it: Fornisce aiuto e supporto da parte degli sviluppatori ogni volta che ne hai bisogno.

en: Fast, personal support
it: Supporto veloce e personale

en: UpdraftPlus Migrator clones your WordPress site and moves it to a new domain directly and simply.
it: UpdraftPlus Migrator clona il tuo sito WordPress e lo sposta in un nuovo dominio direttamente e semplicemente.

en: Cloning and migration
it: Clonazione e migrazione

en: Migrator
it: Migratore

en: Get enhanced versions of the free remote storage options (Dropbox, Google Drive & S3) and even more remote storage options like OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV and more with UpdraftPlus Premium.
it: Ottieni versioni avanzate delle opzioni di archiviazione remota gratuite (Dropbox, Google Drive e S3) e ancora più opzioni di archiviazione remota come OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV e altro con UpdraftPlus Premium.

en: Additional and enhanced remote storage locations
it: Archiviazioni remote aggiuntive e migliorate

en: Additional storage
it: Spazio aggiuntivo

en: To avoid server-wide risks, always backup to remote cloud storage. UpdraftPlus free includes Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace and more.
it: Per evitare rischi a livello di server, esegui sempre il backup su cloud storage remoto. UpdraftPlus gratuito include Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace e altro ancora.

en: Backup to remote storage locations
it: Esegui il backup sull'archivio remoto

en: Remote storage
it: Archivio remoto

en: Installed
it: Installato

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
it: Raccomandato: ottimizza il tuo database con WP-Optimize.

en: Read more
it: Leggi tutto

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
it: Dopo che avrai fatto il backup del tuo database, ti consigliamo di installare il nostro plugin WP-Optimize per ottimizzarlo e migliorare le prestazioni del sito web.

en: Trash
it: Cestino

en: Approve
it: Approva

en: Comments
it: Commenti

en: Pings
it: Ping

en: Hold or Unapprove
it: In attesa o in sospeso

en: Sign up
it: Registrazione

en: Get UpdraftCentral
it: Ottieni UpdraftCentral

en: Get Premium
it: Ottieni Premium

en: Review UpdraftPlus
it: Recensisci UpdraftPlus

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
it: Usi UpdraftPlus con più siti?

en: advanced options
it: opzioni avanzate

en: Summer sale - 20% off UpdraftPlus Premium until July 31st
it: Offerta estiva: -20% di sconto su UpdraftPlus Premium fino al 31 luglio

en: notice image
it: immagine di avviso

en: Go there
it: Vai lì

en: Happy New Year - 20% off UpdraftPlus Premium until January 14th
it: Felice anno nuovo: sconto del 20% su UpdraftPlus Premium fino al 14 gennaio

en: To benefit, use this discount code:
it: Per beneficiare, utilizza questo codice di sconto:

en: Black Friday - 20% off UpdraftPlus Premium until November 30th
it: Black Friday: sconto del 20% su UpdraftPlus Premium fino al 30 novembre

en: UpdraftPlus Blog - get up-to-date news and offers
it: Blog di UpdraftPlus: ricevi notizie e offerte aggiornate

en: Control all your WordPress installations from one place using UpdraftCentral remote site management!
it: Controlla tutte le tue installazioni WordPress da un'unica posizione usando la gestione remota del sito di UpdraftCentral!

en: UpdraftCentral is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
it: UpdraftCentral è un modo molto efficace per gestire, aggiornare e eseguire il backup di più siti web da un'unica posizione.

en: Introducing UpdraftCentral
it: Presentazione di UpdraftCentral

en: Copy your site to another domain directly. Includes find-and-replace tool for database references.
it: Copia il tuo sito in un altro dominio direttamente. Include lo strumento trova e sostituisci per i riferimenti del database.

en: easily migrate or clone your site in minutes
it: migrare o clonare il tuo sito facilmente in pochi minuti

en: Add SFTP to send your data securely, lock settings and encrypt your database backups for extra security.
it: Aggiunge SFTP per inviare i tuoi dati in modo sicuro, blocca le impostazioni e crittografa i backup del database per una maggiore sicurezza.

en: secure your backups
it: proteggi i tuoi backups

en: Secure multisite installation, advanced reporting and much more.
it: Installazione multisito sicura, rapporti avanzati e molto altro.

en: Enhanced storage options for Dropbox, Google Drive and S3. Plus many more options.
it: Opzioni di archiviazione avanzate per Dropbox, Google Drive e S3. E molte altre.

en: enhanced remote storage options
it: opzioni avanzate di archiviazione remota

en: The ultimately secure and convenient place to store your backups.
it: Il posto finalmente sicuro e conveniente per archiviare i tuoi backup.

en: UpdraftVault storage
it: Archiviazione UpdraftVault

en: Enjoy professional, fast, and friendly help whenever you need it with Premium.
it: Con Premium ottieni un aiuto professionale, veloce e amichevole ogni volta che ne hai bisogno.

en: Then, try out our "Migrator" add-on which can perform a direct site-to-site migration. After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
it: Quindi, prova il nostro add-on "Migrator" che può eseguire una migrazione diretta da sito a sito.  Dopo averlo usato una volta, avrai risparmiato il prezzo di acquisto, confrontato al tempo necessario per copiare un sito a mano.

en: Spring sale - 20% off UpdraftPlus Premium until May 31st
it: Saldi primaverili - Sconto del 20% su UpdraftPlus Premium fino al 31 maggio

en: Backup of: %s
it: Backup al: %s

en: Apache modules
it: moduli Apache

en: Your database user does not have permission to drop tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
it: L'utente del database non dispone dell'autorizzazione per eliminare delle tabelle. Cercheremo di ripristinare semplicemente svuotando le tabelle; ciò dovrebbe funzionare se si ripristina da una versione di WordPress con la stessa struttura di database (%s)

en: Your database user does not have permission to create tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
it: L'utente del database non dispone dell'autorizzazione per creare tabelle. Cercheremo di ripristinare semplicemente svuotando le tabelle; ciò dovrebbe funzionare se a) se si ripristina da una versione di WordPress con la stessa struttura di database, e b) Il database importato non contiene tabelle che non siano già presenti nel sito di importazione.

en: template not found
it: template non trovato

en: remote files deleted
it: file remoti cancellati

en: If not, you will need to either remove data from this table, or contact your hosting company to request more resources.
it: Altrimenti sarà necessario rimuovere i dati da questa tabella o contattare la società di hosting per richiedere più risorse.

en: You have selected a remote storage option which has an authorization step to complete:
it: Hai selezionato un'opzione di archiviazione remota che ha una fase di autorizzazione da completare:

en: Remote files deleted:
it: File remoti eliminati:

en: Local files deleted:
it: File locali eliminati:

en: Follow this link to authorize access to your %s account (you will not be able to backup to %s without it).
it: Segui questo link per autorizzare l'accesso al tuo %s account (non potrai eseguire il backup su %s senza di esso).

en: Remote storage authentication
it: Autenticazione dell'archivio remoto

en: Site size
it: Dimensione del sito

en: Search / replace database
it: Cerca / sostituisci database

en: Complete
it: Completato

en: Site information
it: Informazione del sito

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
it: Blocca l'accesso alla pagina di configurazione di UpdraftPlus

en: %s de-authentication
it: %s de-autenticazione

en: Lock settings
it: Blocca impostazioni

en: For the ability to migrate websites, upgrade to UpdraftPlus Premium.
it: Per avere l'abilità di migrare i siti web, passa a UpdraftPlus Premium.

en: Processing table (%s)
it: Processando tabella (%s)

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Dropbox console (under "API Settings") when asked
it: Devi aggiungere il seguente come l'URI di redirect autorizzata nella tua console di Dropbox (sotto la voce "API Settings") quando richiesto

en: UpdraftCentral enables control of your WordPress sites (including management of backups and updates) from a central dashboard.
it: UpdraftCentral abilita il controllo dei tuoi siti WordPress (inclusa anche la gestione dei backup e degli aggiornamenti) da una dashboard centrale.

en: The client has been deleted from the Google Drive API console. Please create a new Google Drive project and reconnect with UpdraftPlus.
it: Il client è stato cancellato dalla console API di Google Drive. Crea un nuovo progetto di Google Drive e riconnettilo con UpraftPlus.

en: %s add-on not found
it: %s add-on non trovato

en: Import settings
it: Importa configurazione

en: Export settings
it: Esporta configurazione

en: You can also import previously-exported settings. This tool will replace all your saved settings.
it: Puoi anche importare la configurazione precedentemente-esportata. Questo strumento sostituirà tutte le tue configurazioni salvate.

en: or to restore manually
it: o ripristina manualmente

en: To fix this problem go here.
it: Per risolvere questo problema vai qui.

en: This will import data from:
it: I tuoi dati saranno importati da:

en: Do you want to carry out the import?
it: Vuoi effettuare l'importazione?

en: Which was exported on:
it: Che è stato esportato su:

en: You have not yet selected a file to import.
it: Non hai ancora selezionato un file da importare.

en: including any passwords
it: inclusa ogni password

en: Here, you can export your UpdraftPlus settings (%s), either for using on another site, or to keep as a backup. This tool will export what is currently in the settings tab.
it: Qui puoi esportare le impostazioni di UpdraftPlus (%s), sia per l'utilizzo su un altro sito, o da conservare come backup. Questo strumento esporterà ciò che è attualmente nella scheda delle impostazioni.

en: Export / import settings
it: Impostazioni di esportazione/importazione

en: This makes time-outs much more likely. You are recommended to turn safe_mode off, or to restore only one entity at a time
it: Questo rende i time-out molto più probabili. Si raccomanda di impostare safe_mode off, oppure  ripristinare una sola entità alla volta

en: Importing...
it: Importazione...

en: Your export file will be of your displayed settings, not your saved ones.
it: Il tuo file da esportare sarà quello delle impostazioni visualizzate, non quelle salvate.

en: your PHP install lacks the openssl module; as a result, this can take minutes; if nothing has happened by then, then you should either try a smaller key size, or ask your web hosting company how to enable this PHP module on your setup.
it: il tuo PHP non ha il modulo openssl; di conseguenza ciò può richiedere alcuni minuti; se poi non  succede nulla dovresti provare una chiave più piccola o chiedere alla tua società di hosting come abilitare questo modulo PHP sulla tua configurazione.

en: OptimizePress 2.0 encodes its contents, so search/replace does not work.
it: OptimizePress 2.0 codifica i suoi contenuti, quindi la ricerca/sostituzione non funziona.

en: Backup using %s?
it: Effettua il backup usando %s?

en: The AWS access key looks to be wrong (valid %s access keys begin with "AK")
it: La chiave di accesso AWS sembra essere sbagliata (le chiavi di accesso %s valide iniziano con "AK")

en: No settings were found - please go to the Settings tab and check your settings
it: Nessuna impostazione è stata trovata - vai alla scheda Impostazioni e controlla le tue impostazioni

en: FAQs
it: Domande frequenti

en: This is useful if the dashboard webserver cannot be contacted with incoming traffic by this website (for example, this is the case if this website is hosted on the public Internet, but the UpdraftCentral dashboard is on localhost, or on an Intranet, or if this website has an outgoing firewall), or if the dashboard website does not have a SSL certificate.
it: Questo è utile se la bacheca del web server  non può essere contattata dal traffico in arrivo da questo sito web (ad esempio se questo sito Web è ospitato su Internet ma la bacheca di UpdraftCentral è su localhost, o su una Intranet, o se questo sito ha un firewall in uscita), o se il sito web della bacheca non ha un certificato SSL.

en: More information...
it: Più informazioni...

en: Failed to open directory (check the file permissions and ownership): %s
it: Apertura della directory fallita (controlla i permessi e la propietà del file): %s

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
it: Usa un metodo alternativo per effettuare una connessione con la dashboard.

en: recommended
it: raccomandato

en: slower, strongest
it: il più lento, il più forte

en: %s bytes
it: %s byte

en: %s bits
it: %s bit

en: faster (possibility for slow PHP installs)
it: il più veloce (nel caso di installazioni PHP lente)

en: easy to break, fastest
it: facile da rompere, il più veloce

en: Encryption key size:
it: Dimensione della chiave crittografica:

en: Key size: %d bits
it: Dimensione della chiave: %d bit

en: Public key was sent to:
it: La chiave pubblica è stata mandata a:

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
it: Questo è causato qualche volta da un firewall - prova a togliere l'SSL nelle impostazioni per esperti, e riprova a testare.

en: UpdraftCentral (Remote Control)
it: UpdraftCentral (Controllo Remoto)

en: View recent UpdraftCentral log events
it: Visualizza il log degli eventi UpdraftCentral più recenti

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive.
it: Si noti che i server di posta tendono ad avere limiti di dimensione; tipicamente intorno a %s MB; i backup più grandi probabilmente non arriveranno.

en: login
it: accesso

en: Enter any description
it: Inserisci qualsiasi sescrizione

en: Created:
it: Creato:

en: Delete...
it: Cancella...

en: Access this site as user:
it: Accedi a questo sito come utente:

en: Description
it: Descrizione

en: Details
it: Dettagli

en: Close...
it: Chiudi...

en: This connection appears to already have been made.
it: Questa connessione sembra essere già stata fatta.

en: An invalid URL was entered
it: E' stato inserito un URL non valido

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
it: Non sei loggato in questo sito WordPress nel tuo browser web.

en: Key description
it: Descrizione della chiave

en: The key referred to was unknown.
it: La chiave a cui si fa riferimento è sconosciuta.

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
it: È necessario visitare questo link con lo stesso browser e sessione di login, durante la creazione della chiave.

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
it: È necessario visitare questo URL con lo stesso browser e sessione di login durante la creazione della chiave.

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
it: Non è stata creata una nuova connessione UpdraftCentral.

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
it: Una connessione UpdraftCentral è stata creata correttamente.

en: UpdraftCentral Connection
it: Connessione UpdraftCentral

en: Cloud Files
it: File del cloud

en: (tap on an icon to select or unselect)
it: (tocca un'icona per selezionare o deselezionare)

en: Please enter a valid URL
it: Inserisci una URL valida

en: The given file was not found, or could not be read.
it: Il file specificato non è stato trovato o non è stato possibile leggerlo.

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
it: È necessario salvare le modifiche per assicurarsi che vengano utilizzate per eseguire il backup.

en: Fetching...
it: Recupero ...

en: Your settings have been saved.
it: Le impostazioni sono state salvate correttamente

en: Total backup size:
it: Dimensione totale backup:

en: these backup sets
it: questi set di backup

en: this backup set
it: questo set di backup

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
it: Abbiamo chiesto di eliminare il file ma non comprendiamo la risposta del server

en: Saving...
it: Salvataggio in corso...

en: calculate
it: calcola

en: reset
it: reimposta

en: The backup has finished running
it: Il backup ha finito

en: %s per year
it: %s all'anno

en: The backup was aborted by the user
it: Il backup è stato interrotto dall'utente

en: or (annual discount)
it: o (sconto annuale)

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
it: Nessuna connessione Vault per questo sito è stata trovata  (è stata spostata?); disconnetti e riconnetti.

en: A key was created, but the attempt to register it with %s was unsuccessful - please try again later.
it: È stata creata una chiave, ma il tentativo di registrarla con %s non ha avuto buon esito, riprova più tardi.

en: Uploads URL:
it: URL degli upload:

en: Call WordPress action:
it: Chiama un'azione di WordPress:

en: It will be imported as a new site.
it: Sarà importato come un nuovo sito.

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
it: Per importare un normale sito WordPress in un'installazione multisito è necessario %s.

en: Please read this link for important information on this process.
it: Leggi questo link per informazioni importanti su questo processo.

en: Dismiss
it: Ignora

en: Please fill in the required information.
it: Compilare le informazioni obbligatorie.

en: Size: %s MB
it: Dimensione: %s MB

en: files: %s
it: file: %s

en: (when decrypted)
it: (quando decriptato)

en: External database (%s)
it: Database esterno (%s)

en: File Options
it: Opzioni del file

en: Database backup schedule
it: Programmazione del backup del database

en: Files backup schedule
it: Programmazione del backup dei file

en: Skipping: this archive was already restored.
it: Salto: questo archivio è già stato ripristinato.

en: Uploaded to:
it: Caricato su:

en: You will then need to enter all your settings again. You can also do this before deactivating/deinstalling UpdraftPlus if you wish.
it: Dovrai quindi inserire di nuovo tutte le tue impostazioni. Se lo desideri puoi farlo prima di disattivare/disinstallare UpdraftPlus, .

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
it: Questo pulsante eliminerà tutte le impostazioni di UpdraftPlus e le informazioni sullo stato di avanzamento dei backup in corso (ma nessuno dei tuoi backup esistenti nel tuo archivio cloud).

en: Check out UpdraftPlus Vault.
it: Scopri UpdraftPlus Vault.

en: Not got any remote storage?
it: Non hai memoria remota?

en: Extensions
it: Estensioni

en: %s minutes, %s seconds
it: %s minuti, %s secondi

en: Continue restoration
it: Continua il ripristino

en: Advanced Tools
it: Strumenti avanzati

[ctx: (verb)]
en: Download
it: Effettua il download

en: Premium / Extensions
it: Estensioni / Premium

en: Unfinished restoration
it: Ripristino non completato

en: settings
it: impostazioni

en: Backup won't be sent to any remote storage - none has been saved in the %s
it: Il backup non verrà inviato a nessun archivio remoto - niente è stato salvato in %s

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
it: Le impostazioni salvate influiscono su ciò che viene sottoposto a backup, ad es. file esclusi.

en: Include your files in the backup
it: Includi i tuoi file nel backup

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
it: Hai un'operazione di ripristino incompleta, iniziata %s fa.

en: Backup Contents And Schedule
it: Contenuti di backup e pianificazione

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
it: Impossibile trovare informazioni sufficienti sull'operazione di ripristino in corso.

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
it: Hai scelto di eseguire il backup dei file, ma nessun file è stato selezionato

en: Key created successfully.
it: Chiave creata con successo.

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
it: Devi copiare e incollare questa chiave ora - non può essere mostrata di nuovo.

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
it: La directory di backup non è scrivibile (o il disco è pieno) - il backup del database dovrebbe fallire  presto.

en: required for some remote storage providers
it: obbligatorio per alcuni provider di archiviazione remota

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
it: Per completare la migrazione/clonazione, ora dovresti accedere al sito remoto e ripristinare il set di backup.

en: Not installed
it: Non installato

en: hour(s)
it: ore

en: day(s)
it: giorni

en: Select all
it: Seleziona tutti

en: Deselect
it: Deseleziona

en: week(s)
it: settimane

en: day
it: giorno

en: in the month
it: nel mese

en: For backups older than
it: Per i backup più vecchi di

en: the options table was not found
it: la tabella delle opzioni non è stata trovata

en: The database backup appears to have failed
it: Il backup del database sembra aver avuto esito negativo

en: or to configure more complex schedules
it: o per configurare programmazioni più complesse

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
it: Sei sicuro di voler rimuovere %s da UpdraftPlus?

en: Actions upon selected backups
it: Azioni su backup selezionati

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
it: Premere qui per esaminare i metodi di archiviazione remota per eventuali set di backup esistenti (di qualsiasi sito, se sono memorizzati nella stessa cartella).

en: Backup sets removed:
it: Set di backup rimossi:

en: Processing...
it: In elaborazione...

en: Too many database errors have occurred - aborting
it: Si sono verificati troppi errori di database - interruzione

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
it: Si è verificato un errore nel primo comando %s - esecuzione terminata

en: Backup created by:
it: Backup creato da:

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
it: È stata trovata una linea SQL che è maggiore della dimensione massima del pacchetto e non può essere frazionata; questa linea non verrà elaborata, ma verrà abbandonata: %s

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
it: Linea divisa per evitare di superare la dimensione massima del pacchetto.

en: Content URL:
it: Contenuto URL:

en: Site home:
it: Sito home:

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
it: Il motore tabella richiesto (%s) non è presente - cambio a MyISAM.

en: Please supply the requested information, and then continue.
it: Si prega di fornire le informazioni richieste, e quindi di continuare.

en: will restore as:
it: sarà ripristinato come:

en: the database query being run was:
it: la query di database in corso di esecuzione è:

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
it: Il prefisso di tabella è cambiato: cambio in accordo i campo(i) della tabella %s:

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server. Timeouts are much more likely. If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
it: Attenzione: PHP safe_mode &egrave; attivo sul tuo server. Questo pu&ograve; facilmente portare a Timeout. Nel caso dovesse verificarsene uno &egrave; necessario ripristinare manualmente il file tramite phpMyAdmin o simili.

en: Failed to find database file
it: Impossibile trovare il file del database

en: Failed to open database file
it: Impossibile aprire il file del database

en: Old table prefix:
it: Vecchio prefisso di tabella

note: Description of the plugin
en: Backup and restore: take backups locally, or backup to Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV & email, on automatic schedules.
it: Fai il backup e il ripristino: tieni i backup in locale, o salvali su Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV e email, con programmazioni automatiche.

note: Plugin Name of the plugin
en: UpdraftPlus - Backup/Restore
it: UpdraftPlus - Backup/Ripristino

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
it: Si è verificato un errore (%s):

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again. Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
it: Non hai installato completamente UpdraftPlus: disinstalla e installa nuovamente. Probabilmente c'è stato un malfunzionamento di WordPress durante la copia dei file del plugin.

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
it: Per utilizzare questo backup, il server del database deve supportare il set di caratteri %s.

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
it: Questo problema è causato dal tentativo di ripristinare un database su una versione di MySQL molto vecchia che non è compatibile con il database di origine.

en: You should enable %s to make any pretty permalinks (e.g. %s) work
it: Dovresti abilitare %s per far funzionare dei bei permalink (ad es. %s)

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
it: Questo database deve essere collocato su MySql versione %s o successiva.

en: Restoring table: %s
it: Ripristino della tabella: %s

en: Remote path
it: Percorso remoto

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
it: Quasi tutti i server FTP utilizzano il passive mode, ma se è necessario l'active mode, si prega di deselezionare questa opzione.

en: %s Error: Failed to initialise
it: Errore %s: Impossibile inizializzare

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
it: %s non permette l'autorizzazione di siti residenti su indirizzi IP diretti. Dovrai cambiare l'indirizzo IP del tuo sito (%s) prima di poter utilizzare %s per la memorizzazione dei dati.

en: You need to supply both an email address and a password
it: Dovrai fornire un indirizzo email e una password.

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
it: Il tuo indirizzo email risulta valido, ma la password non è stata riconosciuta da UpdraftPlus.Com.

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
it: Hai inserito un indirizzo email non riconosciuto da UpdraftPlus.Com

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
it: Stai utilizzando il webserver %s, ma sembra che il modulo %s non sia caricato.

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
it: N.B. Se si installa UpdraftPlus su diversi siti WordPress, allora non è possibile riutilizzare il progetto; è necessario crearne un nuovo per ogni sito dalla vostra console di Google API.

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
it: Segui questo link alla Console della tua API Google, attiva l'API Drive e crea un ID client nella sezione API Access.

en: failed to access parent folder
it: impossibile accedere alla cartella superiore

en: However, subsequent access attempts failed:
it: Ad ogni modo, ecco i tentativi di accesso falliti:

en: Follow this link for more information
it: Segui questo link per maggiori informazioni

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
it: Lasciare vuoto, e verrà utilizzato quello di default.

en: Container
it: Contenitore

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
it: Ottieni le credenziali di accesso dal tuo provider OpenStack Swift, quindi scegli un nome di un contenitore da usare per la memorizzazione. Il contenitore, se non esistente, verrà appositamente creato.

en: authentication URI
it: URI di autenticazione

en: The %s object was not found
it: L'oggetto %s non è stato trovato

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
it: Errore %s - si accede al contenitore, ma non è possibile creare un file al suo interno

en: Region: %s
it: Regione: %s

en: Could not access %s container
it: Impossibile accedere al contenitore %s

en: %s error - failed to access the container
it: Errore %s - impossibile accedere al contenitore

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
it: <strong>Questo NON è un nome di cartella</strong>.

en: It is an ID number internal to Google Drive
it: Si tratta di un numero ID interno di Google Drive

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
it: Per poter impostare un nome di cartella personalizzata, utilizzare UpdraftPlus Premium.

en: Folder
it: Cartella

en: Name: %s.
it: Nome: %s

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
it: Questo metodo di archiviazione remota (%s) richiede una versione di PHP %s o successiva

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
it: E' necessario chiedere alla compagnia di web hosting di aggiornare.

en: Your %s version: %s.
it: La tua versione %s: %s.

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
it: Lista dei file di Google Drive: impossibile accedere alla cartella principale

en: Failed to unpack the archive
it: Impossibile scompattare l'archivio

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
it: La cartella dei contenuti di WordPress (wp-content), non è stata trovata in questo file zip.

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
it: Questa versione di UpdraftPlus non sa come gestire questo tipo di backup.

en: Other %s FAQs.
it: Altre %s FAQ.

en: encrypted FTP (explicit encryption)
it: FTP cifrato (crittografia esplicita)

en: regular non-encrypted FTP
it: FTP non criptato (regolare)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
it: FTP crittato (crittazione implicita)

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete Old Directories" button to delete them before trying again): %s
it: Esistono cartelle non rimossi dopo un precedente ripristino (si prega di utilizzare il pulsante "Elimina vecchie Cartelle" per eliminarle prima di provare di nuovo): %s

en: The directory does not exist
it: La directory non esiste

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
it: Si è verificato un errore sconosciuto durante il tentativo di connessione a UpdraftPlus.Com

en: Could not move the files into place. Check your file permissions.
it: Impossibile spostare il file. Controllare le autorizzazioni.

en: Moving old data out of the way...
it: Rimozione dei dati vecchi...

en: Could not move old files out of the way.
it: Impossibile rimuovere i vecchi files.

en: Could not move new files into place. Check your wp-content/upgrade folder.
it: Impossibile spostare i nuovi file in posizione. Controlla la cartella wp-content / upgrade.

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
it: Verrà utilizzato l'indirizzo email dell'amministratore del tuo sito (%s).

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
it: Il modulo PHP %s richiesto non è installato - chiedere alla società di web hosting per abilitarlo

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
it: Questa è una installazione WordPress multisito (anche detta "di rete").

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
it: (Questo vale per tutti i plugin di backup di WordPress a meno che non siano stati espressamente codificati per la compatibilità multisito).

en: UpdraftPlus warning:
it: Avvisi UpdraftPlus

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
it: UpdraftPlus.Com ha ritornato una risposta che non è possibile capire (dato: %s)

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
it: Il tuo indirizzo e-mail e la password non sono state riconosciute dal UpdraftPlus.Com

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
it: UpdraftPlus.Com ha restituito una risposta, ma non si è in grado di capirla.

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
it: <strong>(Sembra che tu sia già autenticato,</strong> se hai un problema puoi comunque autenticarti di nuovo e aggiornare il tuo accesso).

en: Backup is of: %s.
it: Il backup è di: %s.

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
it: Il tentativo di inviare il backup tramite e-mail non è riuscita (probabilmente il backup era troppo grande per questo metodo)

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
it: UpdraftPlus ha bisogno di creare  %s nella directory di contenuti, ma non è riuscito nella creazione - si prega di controllare i permessi dei file e consentire l'accesso (%s)

en: folder
it: Cartella

en: Examples of S3-compatible storage providers:
it: Esempi di provider di storage S3-compatibili:

en: Moving unpacked backup into place...
it: Spostamento del backup scompattato in posizione...

en: ... and many more!
it: ... e molti altri!

en: %s end-point
it: end-point %s

en: S3 (Compatible)
it: S3 (Compatibile)

en: Files found:
it: File trovati:

en: %s login failure
it: %s login fallito

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
it: L'installazione di PHP sul tuo server non include un modulo necessario (%s). Contattare il supporto del provider di web hosting, e chiedere di abilitarlo.

en: Please check your access credentials.
it: Si prega di verificare i propri dati di accesso.

en: The error reported by %s was:
it: L'errore riportato da %s è:

en: Testing %s Settings...
it: Analisi impostazioni di %s...

en: password
it: Password

en: Needs to already exist
it: Deve essere esistente

en: Failure: No server details were given.
it: Errore: Nessun dettaglio sul server è stato fornito.

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
it: Errore: Non è possibile eseguire il log-in con queste credenziali

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
it: Abbiamo effettuato correttamente il login, e confermato la nostra capacità di creare un file nella directory data (tipo di accesso:

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
it: Errore: Log-in eseguito correttamente, ma non siamo riusciti a creare un file nella directory data.

en: No %s settings were found
it: Non sono state trovate impostazioni di %s

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
it: UpdraftPlus regolare supporta solo FTP non cifrato.

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
it: Se si trovano errori sui certificati SSL, allora vai qui per un aiuto.

en: %s access key
it: Chiave di accesso %s

en: %s secret key
it: Chiave segreta %s

en: %s location
it: posizione %s

en: Enter only a bucket name or a bucket and path. Examples: mybucket, mybucket/mypath
it: Inserire solo il nome del bucket oppure il bucket e il percorso. Esempi: mybucket, mybucket/mypath

en: API secret
it: API segreto

en: Failure: No bucket details were given.
it: Errore: Nessun dettaglio del bucket è stato inserito.

en: Region
it: regione

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
it: Errore: Impossibile accedere o creare il bucket con successo. Si prega di verificare le credenziali di accesso, e se queste sono corrette si consiglia di provare un altro nome del bucket (un altro utente %s potrebbe già aver preso il suo nome).

en: Failure
it: Errore

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
it: Accesso al bucket ottenuto, ma il tentativo di creare un file in esso è fallito.

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
it: Accesso al bucket ottenuto, ed è stato possibile creare files al suo interno.

en: The communication with %s was encrypted.
it: La comunicazione con %s era cifrata

en: The communication with %s was not encrypted.
it: La comunicazione con %s non era cifrata.

en: WordPress Backup
it: Backup di WordPress

en: Note:
it: Nota:

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
it: upload di %s: impossibile ottenere l'uploadID per il caricamento multiparte  - vedere il file di log per maggiori dettagli

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
it: %s re-assembly error (%s): (guarda il file di log per più informazioni)

en: For longer help, including screenshots, follow this link. The description below is sufficient for more expert users.
it: Per informazioni più esaustive, compresi screenshot, segui questo collegamento. La descrizione che segue è sufficiente per gli utenti più esperti.

en: Select 'Web Application' as the application type.
it: Selezionare 'Applicazione Web' come il tipo di applicazione.

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
it: È necessario aggiungere quanto segue come reindirizzamento autorizzato URI (alla voce "Altre opzioni") quando richiesto

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
it: Se Google in seguito visualizzerà il messaggio "invalid_client", allora non si è inserito un ID cliente valido.

en: Client Secret
it: Segreto del Client

en: Authenticate with Google
it: Autentica con Google

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
it: Account pieno: il tuo account %s ha solamente %d bytes liberi, ma il file da caricare è di %d bytes

en: Failed to upload to %s
it: Impossibile caricare su %s

en: Account is not authorized.
it: Account non autorizzato.

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
it: L'add-on %s di UpdraftPlus  non è installato - ottenerlo da %s

en: %s support is available as an add-on
it: Il supporto a %s è disponibile con un add-on

en: No refresh token was received from Google. This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it. Re-check it, then follow the link to authenticate again. Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
it: Nessun token di aggiornamento è stato ricevuto da Google. Questo spesso significa che si è inserito il "Segreto Client" in modo errato, o che non si è stati ancora ri-autenticati (sotto) in quanto correzione. Si prega di ricontrollare, e di seguire il link per autenticarsi nuovamente. Infine, se questo non dovesse funzionare, utilizzare la modalità expert per cancellare tutte le impostazioni, creare un nuovo nuovo  ID cliente di Google / segreto, e iniziare nuovamente.

en: Authorization failed
it: Autorizzazione fallita

en: you have authenticated your %s account.
it: hai autenticato il tuo account %s.

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
it: Non si è ancora ottenuto un token di accesso da parte di Google - è necessario autorizzare o ri-autorizzare la connessione a Google Drive.

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity. It must be restored manually.
it: UpdraftPlus non è in grado di ripristinare direttamente questo tipo di entità. Il ripristino deve essere fatto manualmente.

en: Backup file not available.
it: File di backup non disponibile.

en: Copying this entity failed.
it: Copia di questa entità non è riuscita.

en: Unpacking backup...
it: Scompattamento del backup...

en: Decrypting database (can take a while)...
it: Decriptaggio database (potrebbe richiedere un po' di tempo)...

en: Database successfully decrypted.
it: Il database decriptato con successo.

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
it: Ripristino del database (su un sito di grandi dimensioni questa operazione potrebbe richiedere molto tempo - se si verifica un timeout (che può accadere se la vostra società di web hosting ha configurato il vostro hosting per limitare le risorse) è necessario utilizzare un metodo diverso, come ad esempio phpMyAdmin) ...

en: Cleaning up rubbish...
it: Pulizia del sistema...

en: Failed to create a temporary directory
it: Impossibile creare una cartella temporanea

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
it: Impossibile scrivere il database decodificato sul filesystem

en: username
it: Nome utente

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s GB (%d bytes)
it: Previsto il fallimento dell'upload: il limite di %s per ogni singolo file è di %s, mentre questo file è di %s Gb (%d byte)

en: Back...
it: Indietro...

en: Subscriptions can be cancelled at any time.
it: La sottoscrizione può essere cancellata in qualsiasi momento.

en: Current use:
it: Uso corrente:

en: Refresh current status
it: Ricarica lo stato attuale

en: Get more quota
it: Ottieni una quota maggiore

en: You can get more quota here
it: Puoi ottenere una quota maggiore qui

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
it: Inserisci la tua mail / password di UpdraftPlus.Com qui per connetterti:

en: Go here for help
it: Vai qui per un aiuto

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
it: Questo sito è <strong>connesso</strong> a UpdraftPlus Vault.

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
it: Ben fatto - non c'è più niente che ha bisogno di essere configurato.

en: configure it here
it: configuralo qui

en: Delete failed:
it: Cancellazione fallita:

en: You should check the file ownerships and permissions in your WordPress installation
it: Dovresti verificare la proprietà e i permessi dei file nell'installazione WordPress

en: follow this link to get it
it: fai clic su questo link per averlo.

en: Show the options
it: Mostra le opzioni

en: Client ID
it: ID Client

en: UpdraftPlus Backups
it: Backup di UpdraftPlus

en: download: failed: file not found
it: download: fallito: file non trovato.

en: chunk %s: upload failed
it: sezione %s: caricamento fallito

en: upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
it: caricamento (%s): riassemblaggio fallito (vedere il log per maggiori dettagli)

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
it: Se hai dimenticato la password, vai qui per modificare la password su updraftplus.com.

en: You do not currently have any UpdraftPlus Vault quota
it: Al momento non hai alcuna quota UpdraftPlus Vault

en: To remove the block, please go here.
it: Per rimuovere il blocco, vai qui.

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
it: Questo probabilmente significa che condividi un server web con un sito Web compromesso che è stato utilizzato in precedenti attacchi.

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
it: Sembra che l'indirizzo IP del tuo server web (%s) sia bloccato.

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
it: UpdraftPlus.com ha risposto con 'Accesso negato'.

en: Vault owner
it: Proprietario del Vault

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
it: <strong>Non sei connesso</strong> a UpdraftPlus Vault.

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
it: Non conosci il tuo indirizzo email o hai dimenticato la password?

en: Payments can be made in US dollars, euros or GB pounds sterling, via card or PayPal.
it: I pagamenti possono essere in dollari US, euro o sterline inglesi, tramite card o PayPal.

en: %s per quarter
it: %s per trimestre

en: Read more about it here.
it: Leggi tutto qui.

en: UpdraftPlus Vault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
it: UpdraftPlus Vault si basa sui data center di Amazon, leader nel mondo, con storage di dati ridondanti per raggiungere un'affidabilità del 99,9999999999%.

en: Press a button to get started.
it: Premi un pulsante per iniziare.

en: UpdraftPlus Vault brings you storage that is <strong>reliable, easy to use and a great price</strong>.
it: UpdraftPlus Vault ti offre uno spazio di archiviazione <strong> affidabile, facile da usare e ad un ottimo prezzo </strong>.

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription that has not been renewed, and the grace period has expired. In a few days' time, your stored data will be permanently removed. If you do not wish this to happen, then you should renew as soon as possible.
it: Disponi di un abbonamento a Vault UpdraftPlus che non è stato rinnovato e il periodo di grazia è scaduto. Tra qualche giorno, i dati memorizzati verranno rimossi definitivamente. Se non desideri che questo accada, allora dovresti rinnovare il prima possibile.

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment. You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it. Please renew as soon as possible!
it: Sei in ritardo con il pagamento dell'abbonamento a UpdraftPlus Vault. Sei nei pochi giorni del periodo di grazia prima che venga sospeso perdendo la quota e l'accesso ai dati memorizzati al suo interno. Rinnova il prima possibile!

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago. You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
it: Hai acquistato UpdraftPlus Premium più di un anno fa. È necessario rinnovare immediatamente per evitare di perdere i 12 mesi di indennità di archiviazione gratuita che si ottiene quando si è un cliente attivo di UpdraftPlus Premium.

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
it: Questo deve essere un URI di autenticazione v2 (Keystone); v1 (Swauth) non è supportato.

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
it: tenant/project

en: Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
it: Errore: impossibile eseguire il download di %s. Controlla le autorizzazioni e le credenziali.

en: error: file %s was shortened unexpectedly
it: Errore: il file %s è stato troncato in modo imprevisto

en: Read the %s FAQs here.
it: Leggi le FAQ %s qui.

en: Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
it: Errore: impossibile accedere al bucket %s. Controlla le tue autorizzazioni e le credenziali.

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to backup (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customized modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
it: Senza l'aggiornamento, UpdraftPlus permette <strong>ad ogni</strong> amministratore del blog che possa modificare le impostazioni del plugin di eseguire il backup (e quindi accedere ai dati, comprese le password) e di ripristinare (anche con modifiche personalizzate, ad esempio, cambiando le password) <strong>l'intera rete</strong>.

en: Failed to delete working directory after restoring.
it: Impossibile cancellare la directory di lavoro dopo il ripristino.

en: A zip error occurred
it: E' avvenuto un errore dello zip.

en: your web hosting account appears to be full; please see: %s
it: il vostro account di web hosting sembra essere pieno; vedi %s

en: check your log for more details.
it: controllare il log per maggiori dettagli.

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not. Only the first site of the network will be accessible.
it: Il backup riguarda un'installazione multisito di Wordpress; non questo sito. Avrai accesso solo al primo sito della rete.

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
it: Il sito in questo backup è stato eseguito su un server web con la versione %s di %s.

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
it: Questo è significativamente più recente del server sul quale si sta ora eseguendo il ripristino (versione %s).

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
it: Si dovrebbe procedere solo se non è possibile aggiornare il server corrente e si è fiduciosi (o disposti a rischiare) che i vostri plugin / temi / etc. siano compatibili con la versione %s più vecchia.

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
it: Eventuali richieste di supporto da fare con %s devono essere sollevate con la vostra società di web hosting.

en: restoration
it: ripristino

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
it: Dectrittazione fallita. Il file del database è crittato.

en: database connection attempt failed.
it: Tentativo di connessione al database fallito.

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
it: Connessione fallita: controlla i dati del tuo accesso, che il tuo server di database sia acceso e che la connessione alla rete non sia bloccata da un firewall.

en: Success:
it: Successo

en: (You appear to be already authenticated).
it: (sembra tu sia già autenticato)

en: Authenticate with %s
it: Autenticarsi con %s

en: Error downloading remote file: Failed to download
it: Errore durante il download del file remoto: Impossibile scaricare

en: Account holder's name: %s.
it: Proprietario dell'Account: %s

en: Error - failed to download the file
it: Errore - impossibile scaricare il file

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
it: %s ha ritornato una risposta HTTP inattesa: %s

en: No settings were found
it: Settaggi non trovati

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
it: Uno o più backup sono stati aggiunti dalla scansione dell'unità di memorizzazione remota; Notare che questi backup non saranno cancellati automaticamente attraverso i settaggi di "conservazione"; se o quando si desidera cancellarli è necessario farlo manualmente.

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
it: L'installazione PHP nel tuo server ha queste funzioni disabilitate: %s.

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
it: Il fornitore di servizi di hosting deve abilitare queste funzioni prima che %s possa funzionare.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
it: Il file di database sembra essere stato compresso due volte - probabilmente il sito dal quale è stato scaricato ha il webserver configurato male.

en: The attempt to undo the double-compression failed.
it: Il tentativo di annullare la doppia compressione è fallito.

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
it: Il tentativo di annullare la doppia compressione è riuscito.

en: Failed to open database file for reading:
it: Impossibile aprire il database per la lettura:

en: please wait for the rescheduled attempt
it: attendere il tentativo rischedulato

en: No database tables found
it: Nessuna tabella trovata nel database

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
it: La connessione %s è scaduta (timeout); se hai inserito il server correttamente, allora probabilmente questo è causato da un firewall che blocca la connessione - si prega di verificare con la società di web hosting.

en: Northern Virginia (IAD)
it: Virginia del Nord (IAD)

en: London (LON)
it: Londra (LON)

en: US or UK-based Rackspace Account
it: Account Rackspace degli Stati Uniti o del Regno Unito

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
it: Gli account creati in rackspacecloud.com sono account degli Stati Uniti; gli account creati in rackspace.co.uk sono account del Regno Unito.

en: Sydney (SYD)
it: Sidney (SYD)

en: Authorisation failed (check your credentials)
it: Autorizzazione non riuscita (verificare le credenziali)

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
it: Gli account creati in rackspacecloud.com sono account degli Stati Uniti; gli account creati in rackspace.co.uk sono account del Regno Unito.

en: %s authentication
it: autenticazione %s

en: %s error: %s
it: %s errore: %s

en: (version: %s)
it: (versione: %s)

en: Latest status:
it: Ultimo status:

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
it: Lo spazio libero nel tuo account di hosting è molto poco - rimangono solo %s Mb

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
it: La memoria RAM riservata per PHP è decisamente poca (%s Mb) - si prega di aumentarla per evitare malfunzionamenti (consultare la compagnia di web hosting per maggiore supporto)

en: %s settings test result:
it: %s impostazioni del risultato del test:

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
it: Il backup non è ultimato; è stata rischedulata una ripresa.

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
it: Il tuo sito web è visitato raramente e UpdraftPlus non sta ottenendo le risorse sperate, ti consigliamo di leggere questa pagina:

en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it. Try disabling your other plugins and switching to a default theme. (Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins. Turning off any debugging settings may also help).
it: L'autenticazione %s non può andare avanti, perché qualcos'altro sul tuo sito l'ha interrotta. Prova a disabilitare gli altri plugin e a fare il passaggio a un tema predefinito. (In particolare, si sta cercando il componente che invia l'output (molto probabilmente avvertimenti e/o errori PHP) prima dell'inizio della pagina. Spegnere le impostazioni di debug può anche aiutare).

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s). There are no guarantees that WordPress can handle this.
it: Si sta importando da una nuova versione di WordPress (%s) ad una più vecchia (%s). Non ci sono garanzie che WordPress sia in grado di gestire questo.

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
it: In questo backup del database mancano le tabelle del core di WordPress: %s

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
it: UpdraftPlus non è riuscito a trovare il prefisso della tabella durante la scansione dell backup del database.

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
it: Il database è troppo piccolo per essere un database di WordPress valido (dimensione: %s Kb).

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
it: Impossibile aprire il file .zip (%s) - %s

en: Failed to open database file.
it: Impossibile aprire il file di database.

en: You do not appear to be authenticated with %s (whilst deleting)
it: Non risulti autenticato con %s (in fase di eliminazione)

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
it: Accesso %s fallito durante l'eliminazione (vedi il file di log per ulteriori informazioni)

en: You do not appear to be authenticated with %s
it: Non risulti autenticato con %s

en: %s error - failed to upload file
it: Errore %s - caricamento del file fallito

en: %s Error
it: Errore %s

en: %s authentication failed
it: Autenticazione %s fallita

en: %s error - failed to re-assemble chunks
it: Errore %s - riassemblaggio delle porzioni di file fallito

en: %s: unreadable file - could not be backed up
it: %s: file illeggibile - impossibile eseguirne il backup

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
it: Il file è di dimensioni molto grandi: %s (dimensione: %s Mb)

en: An error occurred whilst closing the final database file
it: Errore durante la chiusura del file di database finale

en: The backup apparently succeeded (with warnings) and is now complete
it: Backup avvenuto e completato apparentemente con successo (riscontrati avvisi)

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
it: Il tuo spazio disco disponibile si sta esaurendo - solo %s Mb rimanenti

en: Site information:
it: Informazioni sul sito:

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
it: Esecuzione su un sito WordPress multi-sito - ma il tuo backup non è per un sito multi-sito.

en: Blog link
it: Collegamento al Blog

en: RSS link
it: Collegamento RSS

en: you have authenticated your %s account
it: Hai autenticato il tuo account %s

en: though part of the returned information was not as expected - your mileage may vary
it: anche se parte delle informazioni restituite non era come previsto - la situazione potrebbe essere diversa

en: Your %s account name: %s
it: Nome del tuo account %s: %s

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
it: Sembra che non si sia autenticati con Dropbox

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
it: Errore: Impossibile caricare il file %s (vedi il  file di log per maggiori informazioni)

en: Need to use sub-folders?
it: Si vuole utilizzare le sotto-cartelle?

en: US or UK Cloud
it: Cloud USA oppure UK

en: Cloud Files username
it: Nome utente per file Cloud

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s. Please do not file any support requests; there is no alternative.
it: il modulo %s di UpdraftPlus <strong>richiede</strong> %s. Si prega di non presentare alcuna richiesta di supporto, non ci sono alternative.

en: API key
it: Chiave API

en: Failure: No container details were given.
it: Errore: nessun dettaglio sul contenitore è stato dato.

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
it: Si può accedere al contenitore, ed è possibile creare files al suo interno.

en: Cloud Files authentication failed
it: Autenticazione dei file remoti fallita

en: %s Error: Failed to open local file
it: Errore %s: Impossibile aprire il file locale

en: %s Error: Failed to upload
it: Errore %s: Impossibile caricare il file.

en: Error opening local file: Failed to download
it: Errore durante l'apertura del file locale: Impossibile fare il download

en: Test %s Settings
it: Test dei settaggi %s

en: Also, you should read this important FAQ.
it: Inoltre, si dovrebbe leggere questa importante FAQ.

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
it: È necessario autenticare nuovamente con %s, le credenziali esistenti non funzionano.

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
it: Quota di utilizzo %s: %s %% utilizzata, %s disponibile

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
it: L'installazione di PHP sull tuo server web non ha incluso un modulo necessario  (%s). Contattare il supporto del provider di web hosting.

en: Infinite recursion: consult your log for more information
it: Ricursione infinita: consultare il log per maggiori informazioni

en: Could not read the directory
it: Impossibile leggere la cartella.

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
it: Impossibile salvare la cronologia di backup perché non c'è un backup array. Backup probabilmente fallito.

en: Could not open the backup file for writing
it: Impossibile aprire il file di backup per la scrittura

en: Decryption failed. The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
it: Decifratura fallita. Il file di database è criptato, ma non è immesso nessuna chiave di crittografia.

en: Decryption failed. The most likely cause is that you used the wrong key.
it: Decriptaggio fallito: La causa più probabile è che sia stata utilizzata una chiave errata.

en: The decryption key used:
it: La chiave di decriptaggio utilizzata è:

en: File not found
it: File non trovato

en: Themes
it: Temi

en: Others
it: Altri

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
it: Impossibile creare files nella cartella di backup. Il backup è annullato - controlla i settaggi di UpdraftPlus

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
it: Il tentativo di backup è terminato, a quanto pare senza successo

en: No log files were found.
it: Nessun file di log trovato.

en: Plugins
it: Plugin

en: Username
it: Nome utente

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
it: %s: file non leggibile - impossibile eseguire il backup del file (controllare i permessi e la propietà del file)

en: Cloud Files Username
it: Nome utente Cloud Files

en: US (default)
it: USA (predefinito)

en: Backup label:
it: Etichetta del backup:

en: UpdraftPlus is on social media - check us out!
it: UpdraftPlus è sui social media - dai un'occhiata qui!

en: Uploads
it: Upload

en: did not return the expected response - check your log file for more details
it: non ha prodotto la risposta attesa - controllare il file di log per ulteriori dettagli

en: This backup set is from a different site (%s) - this is not a restoration, but a migration. You need the Migrator add-on in order to make this work.
it: Questo set di backup è di un sito diverso (%s) - non si tratta di un ripristino, ma di una migrazione. È necessario il Migrator add-on per eseguire questo compito.

en: Error - no such file exists.
it: Errore - questo file non esiste.

en: This backup archive is %s MB in size - the attempt to send this via email is likely to fail (few email servers allow attachments of this size). If so, you should switch to using a different remote storage method.
it: Questo archivio di backup è di %s MB - è probabile che il tentativo di inviarlo via email fallisca (pochi server di posta elettronica consentono allegati di queste dimensioni). In tal caso, dovresti passare all'utilizzo di un diverso metodo di archiviazione remota.

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
it: Devi aggiornare MySQL per poter utilizzare questo database.

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
it: Il backup del database utilizza funzionalità di MySQL non disponibili nella vecchia versione di MySQL (%s) che è in esecuzione su questo sito.

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
it: Segui questo link per iscriverti alla newsletter di UpdraftPlus.

en: The zip engine returned the message: %s.
it: Zip ha restituito il messaggio: %s.

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">from your Rackspace Cloud console</a> (<a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">read instructions here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
it: Ottieni la tua chiave API <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">dalla console cloud di Rackspace</a> (leggi le istruzioni <a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">qui</a>), quindi scegli il nome del contenitore da utilizzare per lo storage. Il contenitore verrà creato, se non esiste già.

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and follow this link to complete authentication with %s.
it: <strong>Dopo</strong> aver salvato le impostazioni (facendo clic su 'Salva le modifiche' sotto), torna qui una volta e fai clic su questo link per completare l'autenticazione con %s.

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
it: Errore file remoto - abbiamo acceduto al contenitore, ma è impossibile creare un file all'interno di esso

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
it: Se vuoi ripristinare il backup di un multisito, dovresti per prima cosa settare la tua installazione WordPress come multisito.

en: Backup sent to remote site - not available for download.
it: Backup inviato al sito remoto - non disponibile per il download.

en: Site
it: Sito

en: (backup set imported from remote location)
it: (set di backup importato da posizione remota)

en: incremental backup; base backup: %s
it: backup incrementale; backup di base: %s

en: Backup date
it: Data Backup

en: Backup data (click to download)
it: Dati di backup (clicca per scaricare)

en: Why am I seeing this?
it: Perché vedo questo?

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
it: È necessario consultare il fornitore di web hosting per sapere come impostare le autorizzazioni per un plugin per WordPress per scrivere nella directory.

en: Full backup
it: Backup completo

en: Incremental
it: Incrementale

en: Every %s hours
it: Ogni %s ore

en: read more at %s
it: Per saperne di più su %s

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
it: I report e-mail creati da UpdraftPlus (edizione gratuita) contengono le ultime notizie di UpdraftPlus.com

en: You have not yet made any backups.
it: Non hai ancora fatto nessun backup.

en: Database Options
it: Opzioni Database

en: External database
it: Database esterno

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
it: Questo causerà inoltre la stampa a schermo del debugging di tutti i plugin - pertanto non meravigliatevi se verranno visualizzati.

en: Backup more databases
it: Backup di più di un database

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
it: Vuoi proteggere i tuoi dati? UpdraftPlus Premium può crittare il backup del tuo database.

en: It can also backup external databases.
it: Può anche eseguire il backup di database esterni.

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
it: Qui puoi crittare e decrittare i database manualmente.

en: First, enter the decryption key
it: Per prima cosa, inserisci la chiave di crittazione

en: use UpdraftPlus Premium
it: usa UpdraftPlus Premium

en: Backup created by: %s.
it: Backup creato da: %s

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
it: Backup dei files e database Wordpress (creati da %s)

en: Files backup (created by %s)
it: File di backup (creati da %s)

en: unknown source
it: sorgente sconosciuta

en: Database (created by %s)
it: Database (creato da %s)

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
it: Controlla qui per ricevere maggiori informazioni e messaggi di posta elettronica sul processo di backup - utile se qualcosa sta andando storto.

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas. For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
it: Se si immettono più file o directory, separarli con una virgola. Per entità a livello superiore, è possibile utilizzare un * all'inizio o alla fine della voce come wildcard.

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
it: Segui questo link per scaricare il file di log per questo ripristino (necessario per eventuali richieste di supporto).

en: See this FAQ also.
it: Vedi anche questa FAQ.

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server. This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
it: Se si sceglie di non utilizzare l'archiviazione remota, i backup rimarranno sul web-server. Questo non è raccomandato (a meno che non si abbia intenzione di copiarli manualmente sul computer), perdere il web-server significherebbe perdere sia il vostro sito web che i backup in un unico evento.

en: Backup does not exist in the backup history
it: Il backup non esiste nella cronologia dei backup

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
it: Errore sconosciuto o imprevisto - si prega di inoltrare una richiesta di assistenza

en: The log file has been attached to this email.
it: Il file di log è stato allegato a questa email.

en: Backed up: %s
it: Backup: %s

en: Files and database
it: File e database

en: Files (database backup has not completed)
it: File (il backup del database non è stato completato)

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
it: Solo i file (il database non faceva parte di questa schedulazione)

en: Database (files backup has not completed)
it: Database (backup dei file non  completato)

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
it: Solo il Database (i file non facevano parte di questo backup)

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time. Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
it: Nota: la barra di avanzamento che segue si basa sulle fasi, non sul tempo. Non interrompere il backup solo perché sembra essere rimasto nello stesso posto per un po '- che è normale.

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
it: Se si vedono più backup di quello che ci si aspetta, probabilmente è perché la cancellazione dei vecchi set di backup non avviene fino a quando non si completa un backup nuovo.

en: (Not finished)
it: (Non finito)

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.  This directory must be writable by your web server. It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
it: Questo è dove UpdraftPlus scriverà i file zip che crea inizialmente. Questa directory deve essere scrivibile dal server web. Esso è relativo alla directory di contenuto (che di default è chiamato wp-content).

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
it: <b>Non</b> inserirlo dentro i tuoi upload o nella directory dei plugins, perché causerà ricorsione (backup di backup di backup di ...).

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: last activity: %ss ago
it: Ultima attività: %ss fa

en: You appear to be missing one or more archives from this multi-archive set.
it: Sembra che uno o più archivi di questo set multi-archivio sia mancante.

en: Split archives every:
it: Dividi gli archivi ogni:

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
it: Il file non è presente in locale -  è necessario il recupero dallo storage remoto

en: Looking for %s archive: file name: %s
it: Ricerca archivio %s: nome file:%s

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. if you uncheck, then any files despatched remotely will also remain locally, and any files being kept locally will not be subject to the retention limits).
it: Selezionare questa opzione per eliminare tutti i file di backup superflui dal server al termine del backup stesso (ad esempio, se si deseleziona, tutti i file spediti in remoto rimarranno anche in locale, e tutti i file in locale non saranno soggetti ai limiti di ritenzione).

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
it: Trascinare qui i file di database crittografati (file db.gz.crypt) per caricarli per la decrittazione

en: Your wp-content directory server path: %s
it: Il vostro percorso della cartella wp-content sul server: %s

en: file is size:
it: il file ha dimensioni:

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
it: La cartella di backup specificata esiste, ma <b>non</b> è scrivibile.

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
it: La cartella di backup specificata <b>non</b> esiste.

en: Warning: %s
it: Attenzione: %s

en: Warnings encountered:
it: Riscontrati avvisi:

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation. If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
it: Esclusione del ripristino del core WordPress quando si importa un singolo sito in una installazione multi-sito. Se c'è qualcosa di necessario nella tua cartella WordPress allora sarà necessario ri-aggiungerlo manualmente dal file .zip.

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
it: L'installazione PHP del tuo server web non ha incluso un modulo <strong>necessario</strong> (per  %s - nome modulo %s). Contattare il supporto del provider di web hosting e chiedere di abilitarlo.

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
it: %s - impossibile eseguire il backup di questo; la cartella corrispondente non esiste (%s)

en: Errors encountered:
it: Errori riscontrati:

en: Failed
it: Errore

en: Backup of:
it: Backup di:

en: Archive is expected to be size:
it: Dimensione stimata dell'archivio:

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
it: I registri di backup non contengono informazioni valide sulle dimensioni di questo file.

en: Error message
it: Messaggio d'errore

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible. Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
it: Scegliendo questa opzione si riduce la sicurezza, impedendo a UpdraftPlus di utilizzare SSL per l'autenticazione e il trasporto criptato, dove possibile. Si noti che alcuni provider di cloud storage non consentono questo (ad esempio Dropbox), così con quei fornitori questa impostazione non avrà alcun effetto.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. We cannot access %s without this support. Please contact your web hosting provider's support. %s <strong>requires</strong> Curl+https. Please do not file any support requests; there is no alternative.
it: L'installazione del web server PHP/Curl non supporta l'accesso tramite HTTPS.
    E' impossibile accedere a %s senza questo supporto. Si prega di contattare il supporto del provider di web hosting. %s <strong>richiede</strong> Curl + https. Si prega di non presentare alcuna richiesta a sostegno, non ci sono alternative.

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted. If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
it: Buona notizie: la comunicazione del tuo sito con %s può essere cifrata. Se si notano errori dovuti alla crittografia, cercare in "Impostazioni Avanzate" per ulteriori informazioni.

en: Delete this backup set
it: Cancella questo set di backup

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
it: Dopo aver premuto questo pulsante, si potrà scegliere quali componenti si desidera ripristinare

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
it: Questo backup non esiste nella Cronologia Backup - ripristino interrotto. Timestamp:

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
it: ANNULLATO: Impossibile trovare le informazioni sulle entità da ripristinare.

en: If making a request for support, please include this information:
it: Se si fa la richiesta di assistenza, si prega di includere le seguenti informazioni:

en: Do not verify SSL certificates
it: Non verificare i certificati SSL

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive). It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
it: La scelta di questa opzione riduce la sicurezza impedendo a UpdraftPlus di verificare l'identità dei siti cifrati a cui si collega (ad esempio Dropbox, Google Drive). Ciò significa che UpdraftPlus userà SSL solo per la crittografia del traffico, e non per l'autenticazione.

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
it: Ricorda che non tutti i metodi di backup su Cloud utilizzano obbligatoriamente un autenticazione SSL.

en: Disable SSL entirely where possible
it: Disattivare SSL del tutto, se possibile

en: Expert settings
it: Impostazioni avanzate

en: Show expert settings
it: Mostra impostazioni avanzate

en: Delete local backup
it: Cancella backup locale

en: Backup directory
it: Cartella di Backup

en: Backup directory specified is writable, which is good.
it: La cartella di backup specificata è scrivibile, che è buona cosa.

en: or, to reset this option
it: o, per resettare questa opzione

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
it: Se questo è infruttuoso controllare i permessi sul vostro server o cambiarlo in un'altra cartella che sia scrivibile dal tuo web server.

en: Use the server's SSL certificates
it: Utilizza i certificati SSL del server

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker). We keep these up to date. However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
it: Per impostazione predefinita UpdraftPlus utilizza il proprio archivio di certificati SSL per verificare l'identità dei siti remoti (cioè per assicurarsi che sta parlando con il vero Dropbox, Amazon S3, ecc, e non un attaccante). Teniamo questi certificati aggiornati. Tuttavia, se si verificasse un errore SSL, allora la scelta di questa opzione può aiutare ( Scegliendo questa opzione, si permette a UpdraftPlus di utilizzare la collezione di certificati del vostro web server) .

en: Database encryption phrase
it: Frase di crittografia del database

en: Manually decrypt a database backup file
it: Decifra manualmente un file di backup del database

en: Choose your remote storage
it: Scegli il tuo Storage Remoto

en: None
it: Nessuno

en: Advanced / Debugging Settings
it: Impostazioni Avanzate e di Debug

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
it: Le cartelle sopra contengono tutto, tranne il core di WordPress che può essere scaricato da WordPress.org.

en: Daily
it: Giornaliero

en: Weekly
it: Settimanale

en: Fortnightly
it: Quindicinale

en: Monthly
it: Mensile

en: To fix the time at which a backup should take place,
it: Fissare il momento in cui un backup deve avvenire,

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
it: ad esempio, se il server è occupato di giorno si può eseguirlo durante la notte

en: Include in files backup
it: Includere nei files di backup

en: Any other directories found inside wp-content
it: Eventuali altre directory trovati dentro wp-content

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
it: La richiesta di creazione della cartella al file system è fallita.

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it. You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
it: La cartella è stata creata, ma abbiamo dovuto cambiare i permessi dei file a 777 (tutto scrivibile) per essere in grado di scrivere. Si consiglia di verificare con il fornitore di hosting che questo non causerà alcun problema

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
it: La cartella esiste, ma il server web non ha il permesso di scrivere.

en: Remove old directories
it: Rimuove vecchie cartelle

en: Old directories successfully removed.
it: Vecchie cartelle rimosse con successo.

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
it: Problemi nella rimozione della vecchia cartella, prova a cancellarla manualmente.

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
it: Impossibile creare il file zip %s. Consultare il file di registro per ulteriori informazioni.

en: UpdraftPlus will split up backup archives when they exceed this file size. The default value is %s megabytes. Be careful to leave some margin if your web-server has a hard size limit (e.g. the 2 GB / 2048 MB limit on some 32-bit servers/file systems).
it: UpdraftPlus dividerà gli archivi di backup quando il file oltrepassa questa dimensione. Il valore predefinito è %s megabyte. Fate attenzione a lasciare un certo margine se il vostro web-server ha un limite di dimensione del disco (ad esempio, il limite di 2 Gb / 2048 Mb o file system a 32-bit su alcuni server).

en: Sending Your Backup To Remote Storage
it: Invio del tuo backup all'Archiviazione Remota

en: No backup has been completed
it: Nessun backup è stato completato

en: Backup contains:
it: Il backup contiene:

en: WordPress backup is complete
it: Il backup di WordPress è completo

en: Final checks
it: Controlli finali

en: View Log
it: Visualizza il log

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
it: Fai clic qui per provare a creare la directory e impostare le autorizzazioni

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
it: Manuale

en: show log
it: mostra log

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
it: o

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: your site's admin address
it: l'indirizzo amministratore del tuo sito

en: and retain this many scheduled backups
it: e questo conserva molti backup programmati

en: Check this box to have a basic report sent to
it: Spunta questa casella per inviare un rapporto di base a

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. Communications with %s will be unencrypted. Ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
it: L'installazione PHP/Curl del tuo server web non supporta l'accesso tramite HTTPS. Le comunicazioni con %s saranno crittografate. Chiedi al tuo host web di installare Curl/SSL per poter utilizzare la cifratura (tramite un add-on).

en: Files backup interval
it: Intervallo di backup dei file

en: Database backup interval
it: Intervallo di backup del database

en: Error: unexpected file read fail
it: Errore: di lettura del file

en: Upload files into UpdraftPlus.
it: Carica i file in UpdraftPlus.

en: For the ability to lock access to UpdraftPlus settings with a password, upgrade to UpdraftPlus Premium.
it: Per bloccare l'accesso alle impostazioni di UpdraftPlus con una password, aggiorna a UpdraftPlus Premium.

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
it: Premi qui per guardare dentro la cartella di UpdraftPlus (nel tuo spazio web hosting) per ogni nuovo set di backup caricato.

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
it: E' possibile modificare la posizione di questa cartella nelle impostazioni avanzate, nella scheda Impostazioni.

en: You will find more information about this in the Settings section.
it: Puoi trovare ulteriori informazioni nella sezione Impostazioni.

en: This file could not be uploaded
it: Questo file non può essere caricato

en: Memory limit
it: Limite di Memoria

en: %s (%s used)
it: %s (%s usata)

en: Free disk space in account:
it: Spazio libero su disco per l'account:

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
it: Questo pulsante è disabilitato perché la directory di backup non è scrivibile (vedere le impostazioni).

en: Fetch
it: Recupera

en: Call
it: Richiama

en: This feature requires %s version %s or later
it: Questa funzionalità richiede %s versione %s o successiva

en: Rescan local folder for new backup sets
it: Ripetere la scansione cartella locale per i nuovi set di backup

en: Rescan remote storage
it: Scansione storage remoto

en: Upload backup files
it: Carica i file di backup

en: This backup was created by %s, and can be imported.
it: Questo backup è stato creato da %s, e può essere importato.

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
it: Recupero (se necessario) e preparazione dei file di backup ...

en: Messages:
it: Messaggi:

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old). You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
it: La vostra installazione di WordPress ha vecchie cartelle dallo stato precedente il ripristino o la migrazione (informazione tecnica: queste hanno suffisso -old). È necessario premere questo pulsante per eliminarle non appena il riprostino è terminato.

en: Drop backup files here
it: Trascina i file di backup qui

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
it: Aspettare il tempo previsto per riprovare a causa di errori.

en: Backup finished
it: Backup finito

en: table: %s
it: tabella: %s

en: Created database backup
it: Backup del database creato

en: Encrypting database
it: Crittografia del database

en: Encrypted database
it: database crittografato

en: Uploading files to remote storage
it: Caricamento dei files nell'archiviazione remota

en: Pruning old backup sets
it: Potatura vecchi set di backup

en: Creating file backup zips
it: Creazione di file di backup zip

en: Created file backup zips
it: Creato zip di backup dei file

en: Creating database backup
it: Creazione di backup del database

en: Backup begun
it: Backup avviato

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low. UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful. This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
it: Il tuo limite di memoria PHP (fissato dalla società di web hosting) è molto basso. UpdraftPlus ha tentato di sollevarlo, ma senza successo. Questo plugin può lavorare con un limite di memoria di almeno di 64 Mb - soprattutto se si sono caricati file di grandi dimensioni (anche se d'altra parte, molti siti avranno successo con un limite di 32Mb - la vostra esperienza può variare).

en: Support
it: Supporto

en: More plugins
it: Altri plugin

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
it: Se è ancora possibile leggere queste parole dopo che il  caricamento della pagina è terminato, allora c'è un problema JavaScript o jQuery nel sito.

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s. Perhaps you need to install an add-on?
it: Questo sembra un file creato da UpdraftPlus, ma questa installazione non riconosce questo tipo di oggetto:%s. Forse è necessario installare un add-on?

en: Show raw backup and file list
it: Mostra backup raw e lista file

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace. This can corrupt backups that you download from here.
it: La tua installazione di WordPress ha un problema con l'output in più spazi bianchi. Questo può corrompere i backup che si scaricano da qui.

en: Error: %s
it: Errore %s

en: Warning:
it: Attenzione:

en: show PHP information (phpinfo)
it: Mostra informazioni PHP (phpinfo)

en: zip executable found:
it: zip eseguibile trovato:

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
it: Vuoi migrare o clonare/duplicare un sito?

en: Also delete from remote storage
it: Cancellazione anche dall'archiviazione remota

en: Latest UpdraftPlus.com news:
it: Ultime notizie da UpdraftPlus.com:

en: News
it: Notizie

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
it: In alternativa, è possibile inserire manualmente nella cartella UpdraftPlus (solitamente wp-content/updraft), ad esempio via FTP, e quindi utilizzare il link "nuova scansione" di cui sopra.

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
it: Questa operazione eliminerà tutte le impostazioni di UpdraftPlus - si è sicuri di volerlo fare?

en: Multisite
it: Multi-sito

en: Do you need WordPress Multisite support?
it: Hai bisogno di supporto per WordPress multi-sito?

en: Peak memory usage
it: Utilizzo di memoria (picco)

en: Current memory usage
it: Utilizzo di memoria attuale

en: %s version:
it: Versione %s

en: Total (uncompressed) on-disk data:
it: Totale (non compresso) dati su disco:

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
it: N.B. Questo conteggio si basa su quello che era, o non era, escluso l'ultima volta che sono state salvate le opzioni.

en: count
it: conteggio

en: UpdraftPlus - Upload backup files
it: UpdraftPlus - Carica file di backup

en: Delete backup set
it: Cancellazione del set di backup

en: Restore backup
it: Ripristina backup

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
it: Il ripristino sostituirà i temi di questo sito, i plugin, gli upload, e i database e / o altre cartelle di contenuti (in base a ciò che è contenuto nel set di backup, e alla selezione).

en: Choose the components to restore
it: Scegli i componenti da ripristinare

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
it: Il tuo server web ha il safe_mode PHP attivo.

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
it: Le seguenti entità non può essere ripristinata automaticamente: "%s".

en: You will need to restore it manually.
it: Sarà necessario fare il ripristino manualmente.

en: %s restoration options:
it: Opzione di ripristino %s:

en: You can search and replace your database (for migrating a website to a new location/URL) with the Migrator add-on - follow this link for more information
it: È possibile cercare e sostituire il database (per la migrazione di un sito web verso una nuova posizione/URL) con il Migrator add-on - segui questo collegamento per maggiori informazioni

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
it: Si prega di leggere questo articolo esplicativo di cose utili da sapere prima di ripristinare.

en: Time now
it: Ora attuale

en: Last log message
it: Ultimo messaggio di Log

en: (Nothing yet logged)
it: (Niente è stato loggato)

en: Download most recently modified log file
it: Scarica il file di log più recente

en: More tasks:
it: Altre attività:

en: Opera web browser
it: Browser web Opera

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
it: Se stai utilizzando questo, allora imposta Turbo/Road Mode su off

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
it: Questo è un conteggio dei contenuti della cartella Updraft

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
it: Spazio sul server web in uso da UpdraftPlus

en: refresh
it: aggiorna

en: Lead developer's homepage
it: Vai alla homepage dello sviluppatore

en: Version
it: Versione

en: Your backup has been restored.
it: Il backup è stato ripristinato.

en: Current limit is:
it: Il limite corrente è:

en: JavaScript warning
it: Notifiche JavaScript

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
it: Questa interfaccia di amministrazione utilizza JavaScript. È necessario attivarne la gestione all'interno del tuo browser, oppure utilizzare un browser che supporti JavaScript.

en: Nothing currently scheduled
it: Nessuna schedulazione.

en: At the same time as the files backup
it: Contemporaneamente al backup dei file

en: Next scheduled backups
it: Prossimo Backup programmato

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
it: Impossibile trovare il processo - forse è già stata completata.

en: Download failed
it: Download fallito

en: Download in progress
it: Download in corso

en: No local copy present.
it: Nessuna copia locale presente.

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
it: Errore nel formato del nome del file - questo file sembra non sia stato creato da UpdraftPlus

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
it: Errore nel formato del nome del file - questo file non sembra un file di database crittografato e creato da UpdraftPlus

en: Actions
it: Azioni

en: Backup directory could not be created
it: Impossibile creare la cartella di backup

en: Backup directory successfully created.
it: Cartella di backup creata con successo.

en: Your settings have been wiped.
it: Le tue impostazioni sono state cancellate.

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
it: La cartella di backup (%s) non è scrivibile o non esiste.

en: The backup apparently succeeded and is now complete
it: Il backup apparentemente è riuscito ed ora è completo

en: The log file could not be read.
it: Il file di log non pu&ograve; essere letto.

en: Wipe settings
it: Pulisci le impostazioni

en: Send this backup to remote storage
it: Invia questo backup a un archivio remoto

en: Newsletter sign-up
it: Iscrizione alla newsletter

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
it: A meno che non si verifichi un problema, è possibile ignorare completamente questi dati.

[ctx: Uploader: Drop backup files here - or - Select Files]
en: or
it: o

en: Select Files
it: Seleziona i file

en: Full feature list
it: Lista completa delle funzionalità

en: Include your database in the backup
it: Includi il tuo database nel backup

en: Backup non-WordPress files and databases
it: Backup di file e database non WordPress

en: Ask a pre-sales question
it: Fai una domanda pre-vendita

en: Pre-sales FAQs
it: FAQs pre-vendita

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
it: Il pulsante "Esegui backup adesso" è disabilitato poiché la directory di backup non è scrivibile (vai alla scheda "Impostazioni" e trova l'opzione pertinente).

en: For even more features and personal support, check out
it: Per ulteriori funzionalità e supporto personale, controlla

en: The UpdraftPlus directory in wp-content/plugins has white-space in it; WordPress does not like this. You should rename the directory to wp-content/plugins/updraftplus to fix this problem.
it: Il nome della directory UpdraftPlus in wp-content/plugins contiene spazi bianchi; non va bene per WordPress. Dovresti rinominare la directory in wp-content/plugins/updraftplus per correggere questo problema.

en: Return to UpdraftPlus configuration
it: Torna alla configurazione di UpdraftPlus

en: Please allow time for the communications with the remote storage to complete.
it: Lascia alle comunicazioni con l'archiviazione remota il tempo di completarsi.

en: Yes
it: Sì

en: Creating...
it: Creazione...

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
it: Si prega di dare un nome a questa chiave (ad esempio, indicare il sito per la quale è stata creata):

en: key name
it: Nome della chiave

en: Deleting...
it: Cancellazione...

en: Testing connection...
it: Test della connessione...

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
it: Questo set di backup non è stato riconosciuto da UpdraftPlus per essere creato dalla installazione corrente di WordPress, ma è stato trovato in uno storage remoto, o è stato inviato da un sito remoto.

en: Send to site:
it: Invia al sito:

en: Send
it: Invia

en: Free Newsletter
it: Newsletter Gratuita

en: Go to the shop.
it: Vai allo shop.

en: Automatic backup before update
it: Backup automatico prima dell'aggiornamento

en: Start backup
it: Inizio backup

en: Welcome to UpdraftPlus!
it: Benvenuto in UpdraftPlus!

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
it: Per fare un backup, è sufficiente premere il pulsante Backup Now.

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
it: Per modificare le impostazioni predefinite di ciò che si vuole backuppare, per configurare i backup pianificati, per inviare i backup all'archiviazione remota (consigliato), e per altro ancora, andare alla scheda delle Impostazioni.

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
it: Può essere memorizzato solo il database d Wordpress; dovrai provvedere al database esterno manualmente.

en: Key
it: Chiave

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue. Unless this is a development site, this probably means that the scheduler in your WordPress install is not working.
it: WordPress ha un numero di operazioni pianificate (%d) che sono in ritardo. A meno che questo non sia un sito di sviluppo, ciò significa probabilmente che lo scheduler della vostra installazione WordPress non funziona.

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
it: Leggi questa pagina per una guida alle possibili cause e come risolvere il problema.

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
it: Questo file non sembra essere un archivio UpdraftPlus backup (questi file sono zip o gz che hanno un nome tipo: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
it: Tuttavia, gli archivi UpdraftPlus sono file zip / SQL standard - quindi se si è sicuri che il file ha il formato giusto, allora è possibile rinominarla in modo che corrisponda.

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
it: Backup creato da fonte sconosciuta (%s) - non può essere ripristinato.

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
it: Ricerca di set di backup nello storage remoto e locale...

en: Constants
it: Costanti

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
it: Il tempo allocato per l'esecuzione dei plugin di WordPress è molto basso (%s secondi) - bisognerebbe aumentarlo per evitare errori di backup dovuti al time-out (consultare la società di web hosting per più aiuto - verificare l'impostazione max_execution_time nei settaggi PHP; il valore raccomandato è di almeno %s seconds)

en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised. If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
it: La configurazione di PHP su questo webserver consente solo %s secondi a PHP per funzionare, e non consente di alzare questo limite. Se hai molti dati da importare, e se il ripristino del backup ritorna timeout, allora sarà necessario chiedere alla società di web hosting di aumentare questo limite (o tentare il ripristino pezzo per pezzo).

en: Create
it: Crea

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
it: La nuova password utente della console Rackspace è (non verrà mostrata in futuro):

en: Trying...
it: Prova...

en: Error data:
it: Errore dato:

en: Connect
it: Connesso

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
it: Prestare attenzione al fatto che i server di posta tendono ad avere limiti di dimensione; in genere circa %s Mb; I backup di dimensioni superiore potrebbero non arrivare.

en: Options (raw)
it: Opzioni

en: Send a report only when there are warnings/errors
it: Invia un rapporto solo quando ci sono avvisi / errori

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
it: Il web server ha restituito un codice di errore (riprova, o controlla i log del server web)

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
it: Se si esclude sia il database che i files, allora si è escluso tutto!

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting. No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
it: Lo scheduler è disabilitato nella tua installazione di WordPress tramite l'impostazione DISABLE_WP_CRON. Nessun backup può essere eseguito (anche &quot;Backup Now&quot;), a meno che non sia impostata una funzione per chiamare lo scheduler manualmente, o fino a quando non viene abilitato.

en: Proceed with update
it: Procedere con l'aggiornamento

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
it: Segui questo link per tentare la decrittazione e scaricare il file di database sul tuo computer.

en: This decryption key will be attempted:
it: Questa chiave di decifratura verrà tentata:

en: Unknown server response:
it: Risposta del server sconosciuta:

en: Unknown server response status:
it: Stato di risposta del server sconosciuto:

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
it: (assicurarsi che si stava tentando di caricare un file zip precedentemente creato da UpdraftPlus)

en: Upload error:
it: Errore di caricamento:

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
it: Questo file non sembra essere un archivio database crittografato da UpdraftPlus (questi file sono file gz.crypt che hanno un nome come:. Backup_(data)_(nome del sito)_(codice)_db.crypt.gz).

en: Upload error
it: Errore caricamento

en: Delete from your web server
it: Cancella dal tuo web server

en: Download to your computer
it: Scarica sul tuo computer

en: Error: the server sent an empty response.
it: Errore: il server ha inviato una risposta vuota.

en: Warnings:
it: Attenzione:

en: The backup archive files have been processed, but with some errors. You will need to cancel and correct any problems before retrying.
it: I file di archivio di backup sono stati elaborati, ma con alcuni errori. Avrete bisogno di cancellare e correggere gli eventuali problemi prima di riprovare.

en: The backup archive for this file could not be found. The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files. To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
it: L'archivio di backup di questo file non è stato trovato. Il metodo di archiviazione remota in uso (%s) non ci permette di recuperare il file. Per eseguire qualsiasi ripristino con UpdraftPlus, è necessario ottenere una copia di questo file e posizionarlo all'interno della cartella di lavoro di UpdraftPlus

en: No such backup set exists
it: Nessun set di backup esistente

en: File not found (you need to upload it): %s
it: File non trovato (è necessario caricarlo): %s

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
it: Il file è stato trovato, ma ha dimensione nulla (è necessario ri-caricare il file): %s

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
it: il file (%s) è stato trovato, ma ha una dimensione differente da quella prevista (%s invece che %s) - potrebbe essere corrotto.

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
it: Questo set di backup multiarchivio sembra che non comprenda il seguente archivio: %s

en: Raw backup history
it: Cronologia di backup raw

en: Processing files - please wait...
it: Elaborazione file - attendere prego....

en: Known backups (raw)
it: Backup noti (raw)

en: Go here for more information.
it: Vai qui per maggiori informazioni.

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
it: Alcuni file sono ancora in download o in fase di elaborazione - attendere prego.

en: Close
it: Chiudi

en: Unexpected response:
it: Risposta sconosciuta:

en: PHP information
it: Informazioni PHP

en: Backup set not found
it: Set di backup non trovato

en: Notice
it: Nota

en: UpdraftPlus's debug mode is on. You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed. Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
it: Modalità di debug di UpdraftPlus attivata. E' possibile visualizzare avvisi di debug in questa pagina non solamente di UpdraftPlus, ma di qualsiasi altro plug-in installato. Si prega verificare che l'avviso che state vedendo sia generato da UpdraftPlus prima di inviare una richiesta di supporto.

en: Begun looking for this entity
it: Inizio ricerca di questo termine

en: Errors:
it: Errori:

en: Failure: No %s was given.
it: Errore: %s non è stato fornito.

en: Cancel
it: Annulla

en: Requesting start of backup...
it: Inizio del backup richiesto...

en: Download log file
it: Scarica il file di log

en: calculating...
it: sto calcolando...

en: Error:
it: Errore:

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
it: Errore di Download: il server ha inviato una risposta non conosciuta.

en: Backup Now
it: Esegui Backup

en: Restore
it: Ripristino

en: Your website is hosted using the %s web server.
it: Il tuo sito web è ospitato utilizzando il web server %s.

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
it: Si prega di consultare questa FAQ se hai problemi di backup.

en: Nothing yet logged
it: Niente ancora loggato

en: OK. You should soon see activity in the "Last log message" field below.
it: OK. A breve si dovrebbe vedere l'attività nel campo "Ultimo Messaggio di log" di seguito.

en: Job deleted
it: Processo cancellato

en: Error
it: Errore

en: File ready.
it: File pronto.

en: Allowed Files
it: File consentiti

en: Warning
it: Attenzione

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
it: UpdraftPlus non supporta ufficialmente le versioni di WordPress prima di %s. Potrebbe essere funzionante, ma se non lo fosse, si avvisa del fatto che nessun supporto è disponibile fino a quando non si esegue l'aggiornamento di WordPress.

en: UpdraftPlus notice:
it: Note di UpdraftPlus:

en: Settings
it: Impostazioni

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
it: Errore: il server ha inviato una risposta che non riusciamo a capire.

en: The file was uploaded.
it: Il file è stato caricato.

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
it: Se questo è un backup creato da un diverso plugin di backup, UpdraftPlus Premium potrebbe essere in grado di aiutarvi.

en: Add site
it: Aggiungi sito

en: Disconnect
it: Disconnesso

en: Disconnecting...
it: Disconnessione...

en: Compare with the free version
it: Confronta con la versione gratuita

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
it: Per inviare a più di un indirizzo, separateli con una virgola.

en: Connecting...
it: Connessione...

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
it: Rescan in corso (ricerca di backup caricati manualmente nello spazio interno di archiviazione)...

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
it: Hai meno di %s di spazio libero su disco che UpdraftPlus può utilizzare per creare copie di backup. UpdraftPlus potrebbe esaurire lo spazio disponibile. Contatta il gestore del server (ad esempio, la tua società di web hosting) per risolvere questo problema.

en: Update Theme
it: Aggiornamento tema

en: Update Plugin
it: Aggiornamento plugin

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Old Directories
it: Elimina directory vecchie

en: Premium WooCommerce plugins
it: Plugin premium di WooCommerce

en: More quality plugins
it: Altri plugin di qualità

en: Dismiss (for %s months)
it: Ignora (per %s mesi)

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
it: Dovresti assicurarti che questo sia davvero un set di backup destinato all'uso su questo sito web, prima di eseguire il ripristino (e non un set di backup di un sito web non correlato).

en: Go to the remote storage settings in order to connect.
it: Vai alle impostazioni di archiviazione remota "per connettersi".

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
it: È stato scelto %s per l'archiviazione remota, ma non sei attualmente connesso.

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
it: È necessario verificare che il sito remoto sia online, non protetto da firewall, che non disponga di moduli di sicurezza che potrebbero bloccare l'accesso, che sia attiva la versione di UpdraftPlus %s o successiva e che le chiavi siano state immesse correttamente.

en: Adding...
it: Aggiungendo...

en: Update quota count
it: Aggiorna il conteggio della quota

en: Counting...
it: Conteggio...

en: You have made changes to your settings, and not saved.
it: Hai apportato modifiche alle tue impostazioni senza salvarle.

en: You did not select any components to restore. Please select at least one, and then try again.
it: Non hai selezionato alcun componente da ripristinare. Selezionane almeno uno e riprova.

en: Free two-factor security plugin
it: Plugin gratuito di sicurezza in due fattori

en: For personal support, the ability to copy sites, more storage destinations, encrypted backups for security, multiple backup destinations, better reporting, no adverts and plenty more, take a look at the premium version of UpdraftPlus - the world's most popular backup plugin.
it: Per supporto personale, la possibilità di copiare siti, più destinazioni di archiviazione, backup crittografati per sicurezza, più destinazioni di backup, rapporti migliori, nessuna pubblicità e molto altro, dai un'occhiata alla versione premium di UpdraftPlus - il plugin di backup più popolare al mondo.

en: UpdraftPlus news, high-quality training materials for WordPress developers and site-owners, and general WordPress news. You can de-subscribe at any time.
it: Notizie su UpdraftPlus, materiali di formazione di alta qualità per sviluppatori e proprietari di siti WordPress e notizie generali su WordPress. Potrai disiscriverti in qualsiasi momento.

en: The restore operation has begun. Do not close your browser until it reports itself as having finished.
it: L'operazione di ripristino è iniziata. Non chiudere il browser fino a quando non viene segnalata la fine.
